"En güçlü yerel basın Kocaeli'de"

Yarın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Gazeteciler Günü dolayısıyla kent protokolünden art arda kutlama mesajları geldi

Haber albümü için resme tıklayın

Yarın 10 ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Bu özel gün dolayısıyla kent protokolünden birçok isim kutlama mesajı yayınladı. İşte o mesajlar:

BAŞKAN VEKİLİ AKAR

TBMM Başkan Vekili, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın mesajı:
“Katılımcı ve çoğulcu demokrasinin vazgeçilmez öğelerinden olan, gücünü kamuoyundan alan, bireyin haber alma hakkını kullanmasını sağlayan basın demokrasinin dördüncü kuvvetidir.
Özgür basın, kamuoyunu doğru ve eksiksiz bilgilendirebildiği, yansız haber akışı sağlayabildiği ölçüde, bireyin, çevresindeki olayları, gerçekleri ve sorunları kavramasını, toplumla ve dünyayla bütünleşmesini, toplumsal yaşama etkin biçimde katılmasını kolaylaştırabilir.
Gazetecilik alanında 10 Ocak 1961 tarihinde elde edilen hakların aradan geçen 60 yılda ileriye gidememesi düşündürücüdür. Türkiye’de Sendikalı gazeteci oranının yüzde 3, tutuklu gazeteci sayısında dünyanın önde gelen ülkelerinden olması bu konuda gereken adımların atılmadığının göstergesidir.
Ancak unutulmamalıdır ki Basın bir nevi devlet ile halk arasındaki köprüdür. Bu bağın doğruluk üzerine kurularak sağlamlığının arttırılması da yine basın mensuplarımızın Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de dile getirdiği gibi gördüğünü, düşündüğünü ve bildiğini samimiyetle yazması ile mümkündür. Kamuoyuna bilgi akışını doğru ve tarafsız bir şekilde yapan aynı zamanda kamuoyu da oluşturabilen son derece önemli bu mesleğin mensuplarının ne denli zor şartlar altında çalıştığı da açıktır.
Bu duygu ve düşüncelerle gece gündüz demeden, halkın haber alma hakkı için fedakarca çalışan basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, meslek hayatlarında mutlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini diliyorum.”

VALİ YAVUZ’UN MESAJI

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz: “10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı Basın İş Kanunu ile yürürlüğe girerek, basın mesleği icrasında emek veren basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilen bu özel günü hep birlikte kutlamaktayız. Tarafsız ve evrensel normlara uygun ilkeler çerçevesinde yayıncılık yaparak kamuoyunu aydınlatan, bu yolda her an haber peşinde koşan basın çalışanları, halkımızın talep ve beklentilerini yansıtarak da kamusal bir görevi yerine getirmektedirler. Bunları yaparken basın mensuplarının; basın meslek ilkelerini gözetmesi, kişilik haklarına saygı göstermesi, dünyanın en zengin dillerinden biri olan Türkçemizin kullanılmasına ve korunmasına özen göstermesinin de son derece önemli olduğunun unutulmaması gerekmektedir.
Demokratik toplumlarda olmazsa olmaz hususlardan bir tanesi açıklık, şeffaflık, katılımcılık, fikir ve düşünceleri açıklama özgürlüğüdür. Eğer düşünüyorsak ve konuşamıyorsak, açıklayamıyorsak bu bir özgürlük değildir.
Dünyanın kuruluşundan bugüne kadar insana dair, hayata dair hep bir merak vardır. Bu merakı giderenler de elbette siz değerli basın mensuplarısınız. Merak edilen hususların doğru ve tarafsız bir şekilde kamuoyuyla paylaşılması öteden bu yana en önemli hususlardan bir tanesi olmuştur.
Yaşadığımız bu zorlu Pandemi sürecinde alınan kararların ve uygulanan tedbirlerin hızlı ve doğru bir şekilde vatandaşlarımıza ulaştırılmasında basınımızın etkisi inkâr edilemez.
İlimizde dinamik bir yerel basının olması, ilimizin tanıtılması, sorunlarının dile getirilmesi ve çözüme kavuşturulması noktasında bizlere yardımcı olmaktadır. Basınımızın büyüdüğünü, kalitesini ve kadrosunu arttırarak güçlendiğini görmek, bizler için memnuniyet vericidir.
Mesai mefhumu gözetmeksizin, her şartta görevlerini yerine getirirken basın meslek ve ahlak ilkelerini ve yöremizin iyi tanıtılması prensibini şiar edinen, ilimizin kalkınmışlık düzeyine ve kamu hizmetlerinin yürütümünde önemli katkıları olan tüm basın mensuplarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nü en kalbi duygularımla kutlarım. Ebediyete intikal eden basın çalışanlarına Allahtan rahmet diler, tüm basın çalışanlarına sevgi ve saygılarımı sunarım.”

ÖZELLİKLE PANDEMİ…

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın mesajı: ““Gazeteciler, toplumun her türlü olay ve durum hakkında bilgilendirme görevini görürken, kamuoyundan aldığı geri bildirimleri yerel ve genel idarelere ileterek toplumsal iletişimi sağlama, kişiler, topluluklar, millet ve milletler arasında iletişim kurma, adeta topluma ayna tutma gibi görevleri de üstlenmektedir. Bu nedenle önemi yadsınamaz meslekler arasındadır. Özellikle pandemi döneminde çalışan gazetecilerin yaşadığı zorlukları bir gün de olsa hatırlamamızı sağlayan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, basın mensuplarımız için bir farkındalık günüdür. Şartlar ne olursa olsun, halkın haber alma özgürlüğü için meslek onuruyla çalışan, devletinin, milletinin menfaatini mesleğinin de üstünde tutan tüm çalışan gazetecilerimizin gününü kutluyor, her birine meslek hayatlarında başarı, esenlik ve sağlık diliyorum.”

“YEREL MEDYANIN ÖNEMİ TARTIŞILMAZ”

AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, “Basın, bir toplumun gözü ve kulağıdır. Dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeleri en doğru, tarafsız ve yorum katmadan okuyucuya ulşatırarak, toplumun doğru bilgiye ulaşmasında çok önemli bir görev üstlenmiştir. Kocaeli’de bu anlamda çol güçlü ve kendini geliştiren bir yerel medyaya sahibiz. Bu gücün aynı şekilde devam edeceğine inanıyorum. İlimizdeki değerli basın mensupları başta olmak üzere, bütün basın emekçilerinin çalışan gazeteciler gününü tebrik ediyorum. Ayıca bugün içinde bulunduğumuz mekanın gazetecilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

EN ÖNEMLİ KANIT

CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı’nın mesajı:
““Gazetecilerin haklarını ve sosyal güvencesini kapsayan 212 sayılı kanunu10 Ocak 1961 tarihinderesmi olarak yürürlüğe girdi.212 sayılı kanunu ne yazık ki basın emekçilerinin haklarını korumaktan ziyade medya patronlarının ve iktidar sahiplerinin çıkarlarına hizmet eden bir doğrultuda günümüze kadar birçok değişikliğe uğradı. Toplumu bilgilendirmek adına kamu yararını gözeterek çalışan,halkın sesini duyurmaya çalışan basın mensuplarının hak ve özgürlüklerinin gasp edilmesi, tehdit edilmesi, canına kast edilmesi, iktidar yanlısı olmayan haberleri sebebi ile tutuklanması, tartaklanması, hedef gösterilmesi ülkemizde demokrasinin işlemediğinin en önemli kanıtıdır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Basın milletin müşterek sesidir’ sözlerini hatırlatarak belirtmek isterim ki gazetecileri susturmaya çalışmak, halkımızı susturmaya çalışmaktır. Basın çalışanlarının her zaman, her koşulda yanında olduğumuzu belirtiyor ve demokrasinin işlediği, gazetecilik mesleğine hak ettiği değer verilerek bilgi akışının tarafsızca, özgürce sağlanacağı gelecek güzel günlerde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlamayı temenni ediyorum”

KUTLUYORUM

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker: Hükümetimiz ve milletimizin el ele vererek yaptığı çalışmalar neticesinde her geçen gün büyüyen ve kalkınan ülkemizindış dünyaya açılan penceresi olan gazetecilerimiz,halkın tarafsız ve doğru haber kaynakları ile bilgilendirilmesi noktasında büyük çaba sarf etmekte ve böylelikle milletimizin vicdanı olma misyonunu üstlenmektedirler. Vatandaşlarımıza hızlı ve doğru haber iletmeyi ilke edinerek çalışmalarını sürdüren yerel ve ulusal basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

09 Oca 2021 - 15:37 - Medya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.




Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?