Arsal Arısal, Recep Ekşi’ye imar düzenlemesini böyle savundu

İzmit Belediye Meclis üyesi Arsal Arısal, Kocaeli’nin önemli iş adamlarından Recep Ekşi’nin İzmit Yahya Kaptan’daki arazisi için yapılan imar düzenlemesine dair iki sayfalık uzun bir açıklama yaptı

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

DEĞER VE HAYMANALI’DAN TEPKİ

Bilindiği gibi CHP grubu maddeye İzmit Belediye Meclisinde EVET oyu verirken, Kocaeli Büyükşehir Belediye meclisinde HAYIR oyu vermişti. CHP’nin Kartepe eski ilçe başkanı Av. Başar Değer ile Büyükşehir eski meclis üyesi Ali Haymanalı ise partili meclis üyelerinin İzmit’teki bu tutumuna sert tepki göstermişti.

ODA BAŞKANINA RAĞMEN

Konuyla ilgili tavırları tartışılan isimlerden biri de Mimarlar Odası Kocaeli Şubesinin eski Başkanı Arsal Arısal. Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Füsun Yılmaz’ın “Bu değişiklik Kocaeli’ye ihanettir” açıklamasına ve Büyükşehir meclis üyelerinin RET oyu vermelerine rağmen, Arısal Recep Ekşi’ye imar düzenlemesini böyle savundu:

ŞAHSIMIZA YÖNELİK SALDIRI

“Basına ve kamuoyuna;
İzmit Belediyesi Meclisi ardından, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisinden geçen G23b.25d.2b uygulama imar paftası, 1560 ada, 10 parseldeki plan tadilatı ile ilgili son günlerde basında ve sosyal medyada çıkan haberlerin şahsımıza yönelik saldırıya dönüşmesi ve mesnetsiz ithamlar üzerinden tartışılması sonucunda bir açıklama yapmak gereği doğmuştur.

GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR

Komisyonumuzdan oybirliği ile geçen imar planı tadilatı aylarca tüm olumlu ve olumsuz yönleriyle tartışılmış, Yahya Kaptan toplu konut alanının mevcut yapılaşma koşullarının uyumluluğu üzerinden değerlendirilmiştir. Öncelikle belirtilmesi gerekir ki komisyon tarafından meclisten süre uzatımı alınması sebebiyle de basında ve kamuoyunda da farklı ortamlarda tartışmaya açılmıştır. Dolayısıyla bahse konu imar planı değişikliğinin sessiz sedasız ve Cumhuriyet Halk Partili Meclis üyelerinin dahi bilgisi dışında geçmesi yorumları hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır.

ÖRTÜŞMEMEKTEDİR

Bilindiği üzere Yahya Kaptan mevcut yapılaşma koşullarıyla sahip olduğu yeşil alan, sosyal donatı alanları ve sahip olduğu imkânlarıyla- bölgenin tüm olumsuz koşullarına rağmen- İzmit’in en çok tercih edilen ve mevcut durumdaki planı ile övünülen bölgesidir. Bölgenin mevcut fiziki durumu, deprem sonrasında revize edilen imar planı kararları ile örtüşmemektedir. Deprem sonrası revizyon imar planı kararlarının içeriğinde, bakanlığın bölgede ‘kat sayısını indiren ancak bina taban alanı oranını arttırıcı’ nitelikteki mevcut durumla uyumsuz ve yapı yoğunluğunu arttırıcı değişiklik yaklaşımı yer almaktadır. Taban alanı kullanımı yaklaşık %18 civarında iken bu oran %40’a çıkarılmıştır.

YOK OLMASI ANLAMINA GELECEKTİR

Yönetmelikteki boşluklarla bu oran yaklaşık olarak %45’lere çıkacaktır ki bu da mevcut yapılaşma koşulları ile beğenilen Yahya Kaptan’ı kaybetmemiz anlamına gelecektir. Yahya Kaptan’ın tamamen yıkılıp yeniden yapıldığı bir senaryo olasılığında yeni bir yapılaşma ile bölgenin yapısı bozulacak ve Yahya Kaptan’ın yüksek katlı olması sayesinde sahip olduğu tüm donatı alanlarının yok olması anlamına gelecektir.

YAKIŞMAYACAKTI

Dolayısıyla plan değişikliğinden önceki imar hakları ile elde edilecek sonucun isteniyor olması, gerçekten planı ile övünülen bir bölgede aynı amacı mı içerdiği yoksa mevcut dokuyu bozarak plan kararlarının sonucu düşünülmeksizin uygulandığı öngörüsüz bir planın savunuculuğu mu olduğu anlaşılamamaktadır. Dolayısıyla 3-4 kata mahkûm olmuş olan İzmit’in, 8 kata kadar yükselmesi sayesinde, mevcut doku ve planlama anlamında tek nefes alabilen bölgesinin yine 3-4 katta tutularak dip dibe bloklar haline getirilmesi Kocaeli’ye yakışmayacak bir planlama olacaktır. Çok da bulamadığımız bir kültürü yok etmiş olacaktır.

BU KENTİN AYIBI

Dolayısıyla mevcut yapılaşmanın değil kâğıt üzerinde var olan ancak hayata geçirilmemiş olan mevcut plan kararlarının sorgulanması gerekirken kat artışının sorgulanması herhangi bir planlama ve şehircilik ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Gerek bilim insanlarının gerekse hukuk, planlama ve herhangi bir bilim alanı içinde olmayan, halk tarafından yürütülen tartışmanın da yine üslupsuz bir şekilde planlama odaklı değil, sadece kat artışı üzerinden değerlendirilmesi ve adeta bir karalama kampanyasına dönüştürülmeye çalışılması ise bu kentin ayıplarından birisi olarak kalacaktır.

İLAVE YOK!

Şunu özellikle ifade etmek isterim ki; plan değişikliği herhangi bir ilave emsal içermemektedir. Herhangi bir fonksiyon değişikliği içermemektedir. Plan tadilatı öncesinde nasılsa, sonrasında da aynı alan, aynı metrekare üzerinden bir yapı ortaya konulabilecektir. Yalnızca daha fazla yeşil alana sahip olacak daha yoğun bir kütlenin ortaya çıkmasını engelleyebilecek ve daha iyi bir mimarinin ortaya çıkabilmesi adına esneklik sağlayabilecek bir imkân tanımaktadır. Bunu rant olarak değerlendirmek ve parselin tamamının binaya boğulmasını istemek ise herhangi bir bilimsel mimari ve planlama anlayışla örtüşmemektedir ve İzmit’in iyi bir yapılaşmaya sahip olmasının karşısında olmak anlamına gelmektedir.

MAL BULMUŞ MAĞRİBİ GİBİ

Özetlemek gerekirse; Kocaeli içinde var olan ve gerçekten rant amacıyla yapılan hiçbir plan değişikliği ile ilgili herhangi bir ses çıkarmayıp, mal bulmuş mağribi gibi, herhangi bir emsal alanında ve fonksiyon değişikliğinde bulunulmayan yalnızca daha iyi bir yapılaşmanın önünü açmaya yönelik yapılan bu plan değişikliği ile ilgili yapılan tüm harici yorumların art niyet taşıdığını düşündüğümüzü belirtmemiz gerekir.

AİLEM DAHİ TEHDİT EDİLDİ

Gerek Mimarlar Odası Kocaeli Şube Yönetiminde, gerekse de Mimarlar Odası Genel Merkez Yönetiminde aldığım tüm görevler süresince, kamu yararına olmayan her türlü kararın karşısında durduğumu, bu karşı duruşu hukuki süreçler eşliğinde yürüttüğümü ve bu süreçlerde ailemin dahi tehdit edildiği zamanlardan geçtiğimi belirtmek isterim. Bu zamana dek hiçbir çıkar uğruna ödün vermediğim ilkelerimin, böyle bir konu için çiğnemişim gibi yansıtılmasını son derece seviyesiz bulduğumu ayrıca ifade etmem gerekir.

KARALAMA KAMPANYALARI

Bu kent hepimizin. Kentle ilgili alınacak herhangi bir yanlış karar karşısında seviyeli tartışmalar ve gerektiğinde hukuki süreçler yürütülmesini önemli buluyorum. Asla biz en doğrusunu biliriz gibi bir zihniyette olmadığımızı, kenti tüm paydaşlarıyla birlikte yönetmeye talip olduğumuzu göreve geldiğimiz ilk günden bu yana söylüyor ve uyguluyoruz. Artık mesnetsiz ithamlar, karalama kampanyaları gibi kavgalar yerine dayanışma içinde olabildiğimiz, daha iyiyi birlikte aradığımız bir sürece geçme umudundayız.

MECLİS ÜYESİ OLARAK DA

Daha yaşanabilir kentler için verdiğim mücadeleyi ve hissettiğim duyarlılığı, meslek örgütümde; şube ve genel merkezde yürüttüğüm görevlerde olduğu gibi, İzmit Belediye Meclis üyesi olarak da aynı minvalde devam ettirmeye çalışıyorum. Meslek disiplinleri arasındaki bilgi birikimlerinden fayda sağlayacak her türlü tartışmayı değerli bulduğumu ve birbirimizi anlayarak, birlikte hareket ederek daha yaşanabilir kentler için mücadele etmeye, elimden gelen gayreti göstermeye her zaman hazır olduğumu bir kez daha ifade etmek isterim.
Saygılarımla,
Dr. Arsal ARISAL, Yüksek Mimar
İzmit Belediyesi Meclis Üyesi”

# RECEP EKŞİ İLE İLİŞKİLİ:

27 Ağu 2020 - 12:25 - Güncel

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

04

Chplizmit - Plan üzerinde Gross Market 3 kat, Eski Migros 4 kat, ArastaPark 4 kat, Ramada Otel 4 kat, Ekşilerin arazisi ise 4 kat iken 8 kata çıkarıldı. Yani tüm ticaret alanları 4 KATTIR. Tüm ticaret alanları yapılaşmasını tamamlamış iken tek boş parsel ekşilerin arazisidir. 8 kat yapılaşmasını tamamladığı takdirde diğer ticaret alanlarına verilen 4 kat haksızlık değil midir? Burada yapılmak istenen 8 kat yapılaşma yapıp ticaret olan kullanımın tüm katlarda konut olarak kullanılmak istenmesidir. Yahyakaptan’da yer alan tüm ticaret alanları ada bazındadır. Ada bazında yapılan ticaret alanlarında üst katlarda konut kullanımına izin verilmemektedir. O yüzden palavra palavra, hikaye anlatmasın Arsal bey.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Ağustos 09:28
03

Halim - Devam edin bu milleti aptal yerine koymaya devam edin ben şimdi senin bu saçma açıklamanın neresini düzelteyim o yüzden gerek yok ama aptal yerine koyduğunuz bu millet size çok güzel bir ders vericek haberiniz olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Ağustos 09:14
02

Yahyakaptanlı - bilim, hukuk ve planlamadan anlamayan halk tarafından yapılan tartışmalar kentin ayıbıymış. Sayın CHP li meclis üyesi bu sözleriniz için sizi kınıyorum, seni o begenmediğin halk seçti. Kaldı ki Yahya Kaptan mahallesinde bilim, hukuk ,planlamadan anlayan epey bir insanda yaşar. Daha tamamlayıp, açılışını bile yapamadığınız kıytırık cafenin (gülümse cafe) bile adını halka suruyorsunuzda , Bölgenin genel planlama ilkelerini hiçe sayıp kişiye özel yaptığınız parsel düzenlemesini niye yangından mal kaçırır gibi kimseye sormuyorsunuz. Ayrıca Mimarlar Odasıda bu plan ,rant tadilatınız konusunda bilimsel bir açıklama yaptı. Buna ne diyeceksiniz. Düzenleme yapılan alan yakınında şehit Erhan Küncü cadedesi komple 4 katlı ticaret alanı emsal oluşturacak bu kararınızla yarın onlarda 8 kat talep etme hakkı doğacaktır. 8 kat verin orası çin seddine döner.Geçmiş Toki planlamasında yahya kaptanda hiçbir sosyal donatı alanı ve hiç bir ticari alan 4.katın üzerinde değildir. sadece konut olarak kullanılan bazı bloklar 7 katlı dır, yeşil alan kullanımı dengeli dağıtılmıştır. , Yahyakaptan genelinde ticaret alanları arasta park 4 , gros 2kat olarak planlanmıştır.

Gelecekteki yahya kaptanın planlamasına önce rant getiren ticaret alanlarından başladınız demekki . bu işin peşini bırakmayacağız.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Ağustos 17:19
01

Partili Seçmen - Arsal o zaman BÜYÜKŞEHİR MECLIS ÜYELERİ VE GRUBUN BAŞKANI İL BAŞKANIMI red oyu vererek yanlış yaptı.Sana katılamıyorum ve inandıŕici bulmuyorum buyuksehir mecli uyesi engin taşdemirin kararina katiliyorum daha hakli gerekceler koy..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Ağustos 13:04Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?