Ergüney: Kocaeli'de salgın kontrol altında

Koronavirüsle mücadelenin en önemli ayağı olan Filyasyon çalışmaları ilimizde 12 ilçede ve iki yüz kadar personelle ciddiyetle sürdürülmeye devam ediyor

+1
Haber albümü için resme tıklayın

İLİMİZDE SALGIN

Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney hastalığın görüldüğü ilk günlerden itibaren Sağlık Bakanlığı ve Kocaeli Valiliğinin önderliğinde Sayın Valimiz Hüseyin Aksoy İl Pandemi Kurulu önerileri ve İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu Kararları ile yoğun koordineli çalışmalar neticesinde ilimizde salgının kontrole alındığını ilerleyen haftalarda ise neticenin çok daha iyi olmasının hedeflendiğini açıkladı.

SALGININ KAYNAĞINI TESPİT ETMEK

İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde her gün farklı İlçe ile düzenli olarak gerçekleştirilen filyasyon analiz toplantılarının öneminden bahseden Ergüney,"Covid 19 salgınında öne çıkan filyasyon kavramı salgın esnasında bulaşmayı sağlayan etkenlerin araştırılması yani salgının kaynağını tespit etmek anlamına geliyor. Yüzlerce insanın birbiri ile ilişkisini araştırarak hastalığın köküne inildiği ve yayılımın ortamdan ya da kişinden kaynaklandığı gibi soruları araştıran bu çalışmalar uzmanlık deneyim ve ciddi koordinasyon gerektiriyor.

FİLYASYON ANALİZ OPLANTISI

Günlük olarak gerçekleştirdiğimiz filyasyon analiz toplantıları ile İlimizdeki bütün ilçelerde yeni çıkan pozitif vakaları isim isim mahalle mahalle tarıyor işyeri akraba komşuluk ilişkilerine bakıyor gerekirse tek tek ilgili yerleri arayıp gerekli notları alıyoruz. Bu sayede toplantıdan salgınla ilgili stratejilerimize rehberlik edecek birçok husus ortaya çıkmış oluyor"dedi.

HAFTANIN 7 GÜNÜ

Filyasyon ekiplerinin haftanın yedi günü mesai gözetmeksizin çalıştığını aktaran Ergüney Ekiplerimizin bir kısmı filyasyon taraması yapıyor bir kısmı pozitif kişilere temas eden kişilerden ev veya işyerlerinde numuneler alıyor. Bu numuneler daha sonra soğuk zincir şeklinde laboratuvarlarımıza götürülüyor ve test sonuçları 24 saat içinde çıkmış oluyor dedi.

HASTANE YA DA YURTLARDA

İlimizde bulunan tüm pozitif vakaların hastane ya da hastanelere bağlı yurtlarda takip ve tedavi edildiklerini vurgulayan Ergüney Filyasyon çalışmaları ile test yaparak belirlediğimiz yeni pozitif vakalar sağlık durumları ve şikayetlerine göre hastane ya da yurtlarımızda misafir edilmekteler. Sahadaki bütün pozitif vakaları etraflarını enfekte etmemeleri açısından evlerde izole etmek yerine hastane ya da yurtlarda izole ederek tedavi ve takiplerini buralarda yapıyoruz. Böylece sahada hiçbir pozitif vaka bırakmıyoruz. Bu döngü içerisinde ve ciddiyetle devam eden çalışmalarımızın meyvelerini almaya başladık. Salgın şu an için ilimizde kontrol altına alınmış durumda.  Önümüzdeki haftalarda ise neticenin daha iyi olmasını hedefliyoruz diye konuştu.

Bugün 10:48 TSİ - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

yahyakaptan - fotoğraflar ciddiyetsiz duruyor, not alan, kayıt alan, veri paylaşılan bir durum göremedim. İnşallah dedikleri gibidir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Mayıs 11:39Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?