Hem projeden çekildi, hem de anlatmaya gitti

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “esnafa sağlık kiti” dağıtımı bahanesiyle bugün Cedit Mahallesine gitti

+2
Haber albümü için resme tıklayın

“BAKANIMIZLA GÖRÜŞSEK”

Göreve geldiği andan itibaren İzmit Belediyesinin Cedit Mahallesinde başlattığı kentsel dönüşüm çalışmaları için çok ağır ifadeler kullanan ancak yaklaşık 1 yıldır da herhangi bir girişimde bulunmayan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Kocaeli Kongre Merkezinde konuyu gündeme getiren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a “Çevre bakanımızla görüşsek. TOKİ’nin bunu yapması için ricacı olsak” ifadelerini kullanmış, ikili iki gün sonra birlikte Ankara’nın yolunu tutmuştu.

BELEDİYE ÇEKİLDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile yapılan görüşmede ise İzmit Belediyesi projeden çekilmek istediğini beyan etmiş, bu talep bakan Kurum tarafından da uygun bulunmuştu. Bakan Murat Kurum projeye bundan sonra  Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin de destek vereceğini de ifade etmişti. 

MASKE BAHANE

İzmit Belediyesi projeden kendi isteğiyle çekildi, devreden çıktı. Ancak Başkan Fatma Kaplan Hürriyet bugün “esnafa maske dağıtımı” bahanesiyle mahalleye çıkarak “Cedit için çok çalıştık” dedi, konuyla ilgili mahalle sakinlerine mesajlar vermeye çalıştı. Gelin şimdi o mesajları hep birlikte İzmit Belediyesinin haberinden okuyalım;

BAYRAM KUTLAMASI

Başkan Hürriyet içerisinde İzmit Dikimevinde gönüllü kadınlar tarafından üretilen maske, siperli maske, kolonya ve dezenfektan yer alan sağlık kiti setlerini Başkan Yardımcıları Ünal Özmural ve Nurettin Bulut, meclisi üyeleri Arsal Arısal, Süleyman Şen, Yaşar Kardaş, Tuncay Aşkın, Ertuğrul Malçok ile Cedit esnafına ulaştırdı. Başkan Hürriyet ve meclis üyeleri sağlık kiti seti dağıtımı sırasında esnafın Ramazan Bayramını da kutladı. Sağlık kiti dağıtımı sırasında Başkan Hürriyet, Cedit’teki kentsel dönüşümle ilgili esnaftan gelen soruları yanıtladı.

“CEDİT İÇİN ÇOK ÇALIŞTIK”

Sağlık kiti dağıtımından önce Cedit Mahallesi Muhtarı Nabi Keskin ve mahalle sakinleri ile bir araya gelen Başkan Hürriyet, “Cedit ile ilgili göreve geldiğimiz günden bu yana çok alternatif çalıştık. Bakanlığa devir işlemi en son ihtimallerden biriydi. Sizlerle de bunu konuşmuştuk. Para bulmaya çalıştık, müteahhitlerle oturduk anlaşmaya çalıştık ama müteahhitler de ekonomik kriz sebebiyle yapmaya cesaret edemedi. İller Bankası’nda hala kredi gelmedi. Başka kaynak da bulamayınca bakanlığa devretme yoluna gittik” diye konuştu.

“NİYE GÖRÜŞMÜYORSUNUZ” DEDİK

İzmit Belediye Meclisinde yaşanan tartışmalar sonrasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın’ın ‘Benimle niye görüşmüyorsunuz’ şeklindeki sorusu üzerine bir araya geldiklerini söyleyen Başkan Hürriyet, “Biz de Tahir Başkan ile konuştuk ve bakanlıkla bu konu hakkında görüşmek istediğimizi ilettik. Bakanlıkla Cedit’e nasıl kaynak yaratabiliriz, ne yapabiliriz konularını görüşmek istedik. Sonuçta İzmit Belediyesini beklemeden ihale açabilirlerdi. Tahir Başkan da konuya olgunlukla yaklaştı. Siyaset yapmayacağız dedik. Çünkü Cedit sorunu siyaset ötesi bir durum” dedi.

ZATEN BAKAN DA KÖTÜLEDİ

Bakanlıktan randevu alarak görüşmeleri gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Hürriyet, “Proje konusunda bizim hiç yorum yapmamıza gerek kalmadan bakan beyin kendisi de projenin kötü bir proje olduğunu söyledi. Burada hem değişim yapmak hem vatandaşı mağdur etmemek gerektiğini söyledik. Hem Tahir Bey hem ben vatandaşın şartlarının ve haklarının zayi olmaması gerektiğini söyledik. Proje değişse de Cedit halkı hak kaybına uğramamalı. Bu konuda bakan beyden biz söz aldık. Proje iyileştirilecek. Oradan çıkan bir ekstra maliyeti bakanlık üstlenecek” açıklamasında bulundu.

YATAY MİMARİ

Projede iyileştirme yapılacağını söyleyen Başkan Hürriyet, “Kat sayıları düşecek. Bu anlamda projede iyileşme bile çok pozitif bir durum. İlçe belediyesi kaynaklarıyla bunu gerçekleştirmek mümkün değildi. İyileşme ile Cedit sakinlerinin sahip olduğu daire ileri de daha değerli hale gelecek. Ödeyeceğiniz rakamların değişmemesi ile ilgili de bakan bey hassas davranacaklarını söyledi. Çünkü vatandaşların kendi ödeyecekleri rakamlarla ilgili kaygıları olduğunu ve üstüne bir yük daha eklenirse olmaz dedik” diye konuştu.

İŞLERİ KOLAYLAŞTIRACAĞIZ

Protokolün işlemesi için projeyi devrettiklerini belirten Başkan Hürriyet, “Biz işler yürüsün diye resmiyette protokolü devrettik bakanlığa. Çünkü protokolde bazı adımlar var. O adımlar gerçekleşmeden bir sonraki aşamaya geçilemiyor. Bu demek değil ki biz tamamen elimizi çektik. Biz de gücümüz nispetinde her zaman destek olacağız. İşleri kolaylaştıracağız" ifadelerini kullandı.

İLK KAZMA YIL SONUNDA

Bakanlığa projenin tahmini ne zaman başlayıp biteceğini sorduklarını da söyleyen Başkan Hürriyet, “Bütün prosedürler bittikten sonra ilk kazmanın yıl sonunda vurulacağını ve tahmini 2 yıl içerisinde bitirebileceklerini söylediler. Umarım şartlar uyar. Biz de elimizi asla çekmeyeceğiz” diye konuştu. Cedit Mahalle Muhtarı Nabi Keskin ise, “Burası zaten emeklilerin çoğunlukla yaşadığı bir mahalle. Biz bunları bu hale getirene kadar baya uğraştık. Bu insanlar iyi bir yaşam şartları olsun diye projeye tamam demişti. Bizler sizin bu konudaki çabalarınızı asla unutmayacağız” dedi. Mahalle sakinleri ise Başkan Hürriyet’e “Çabalarınızın tüm mahalle halkı olarak farkındayız. Yaptığını her şey için size ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi.

23 Mayıs 2020 - Belediyeler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Fatih - Fatma hanım1 yıldır hiçbir icraatı yok hep ağlama sen o makama gelirken ne plan ne proje yapmişsınız reklama gelince süper icraata gelince koca bir hiç

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Mayıs 22:44
04

Batuhan - Burada anlamadığım CHP nin belediye başkan adayı olası bir belediye başkanıdır. Bu proje yeni değil. Sen aday olurken seçilebileceğini düşünecektin. Seçildikten sonra çamur atmak için 50 tane takla atmayacaktın. Geldiği günden beri herşey bir bahanesi var. Birde ideal CHP taktiği projelere çamur at küçücük işleri büyüt reklam yap. Fatma kaplan da çok iyi yapıyor bu reklam işini. Reklam değil tahir başkan gibi icraat yapın icraat.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 06:46
01

Arif Şahin - En Kocaeli mi A Kocaeli mi belli değil. Bu meselede taraflı haber yapmak doğru değil. Burada vatandaş için kim çalışıyorsa tebrik etmek gerekiyor. Her iki kişi de elinden geleni yapmaya çalışıyor. Öncelikle Tahir Beyş ve Fatma Hanımı tebrik ederim. İnşallah 2 yıl içinde biter.

Yanıtla . 0Beğen . 4Beğenme 23 Mayıs 13:57
02

Ky4141 - @Arif Şahin 01 nolu yoruma cevabı: hürriyet kaplan yapacağı sözünü milletvekili haydar ile verdi. işin içinden çıkamayacağını anlayınca çark etti. Tahir başkan araya girdi ve her zamanki gibi devlet projeyi üstlendi. Ne tesadif değil mi toki işi üstlendi. başkan ve kırk haramiler cedit mahallesine tıbbi maske dağıtıyorlar. iki kere düşünmek gerekiyor.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 23 Mayıs 14:32Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?