Brisa güçlü tedbirlerle yola devam ediyor

Brisa Covid-19 sürecinde 3 haftalık bir aranın ardından bütüncül önlem ve korunma uygulamaları ile üretimini sürdürüyor.

Büyütmek için resme tıklayın

DÖNÜŞÜMLÜ ÇALIŞMA MODELİ

Türkiye lastik pazarı lideri Brisa toplumun ve çalışanlarının sağlığı için 3 hafta ara verdiği üretim faaliyetlerine iş sağlığı ve güvenliği önceliği ile stratejik bir planlama ve kapsamlı önlem uygulamaları ile devam ediyor. Brisa İzmit ve Aksaraydaki fabrikalarında ve ofislerinde dönüşümlü çalışma modeli uyguluyor. Tüm operasyonların yeni ve güçlü politikalarla COVID-19'a karşı korunma altına alındığı bu lokasyonlarda düzenli dezenfeksiyon fiziki mesafenin sağlanması ve maske kullanımı temel öncelikler olarak ele alınıyor. Sağlık ve güvenlik uygulamaları Brisa çalışanlarının yanı sıra tüm iş ortakları ve tedarikçilerinin çalışanlarını da kapsıyor.

FABRİKA VE OFİSLERE GİRİŞTEN ÖNCE BAŞLIYOR

Brisa aldığı önlemleri özenle uygulayarak üretim tesisleri ve ofislerine giriş-çıkışları yürütüyor. Personel girişlerinde termal kameralarla ziyaretçi girişlerinde ise manuel ateş ölçerler kullanılıyor. Giriş kapılarında fiziki mesafe kuralına uygun bir şekilde düzen ve görevliler için siperlikler yer alıyor. Girişlerde COVID-19 riski taşıyan yüksek ateşli kişilerin muayenesi için oluşturulan triyaj odaları kullanılıyor. Servis araçları da COVID-19a uygun bir planlama ile yüzde 50 kapasite ve ek seferler ile yönetiliyor periyodik olarak dezenfekte ediliyor.

ÖNLEMLER ÖZENLE UYGULANIYOR

Ofisler ve üretim alanları başta olmak üzere tüm şirkette giriş-çıkışlar yemekhane dinlenme alanları ile soyunma odaları gibi ortak kullanım alanlarındaki yeni düzenleme ve uyarı materyalleriyle 2 metre mesafe kuralı uygulanıyor. Tüm alanlarda dezenfeksiyon ve hijyen işlemleri sık aralıklarla standart üstü kurallar çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Üretim sahalarında çalışanlar için kişiye özel ekipmanlar ve ekipmanların yanı sıra uçtan uca her şeyin düzenli dezenfeksiyonunun sağlandığı uygulamalar yürütülüyor.

FARKLI VARDİYALARDA

Özellikle farklı vardiyalarda üretimde kullanılan ortak makineler için kurallar çerçevesinde dezenfeksiyon uygulamaları hayata geçiriliyor. Özellikle yemekhane gibi dezenfeksiyon ekipmanlarıyla donatılan alanlarda ultraviyole ışınla sterilizasyon çalışmaları da yapılıyor. Sağlık biriminde ise izolasyon odası ile COVID-19 riski olanlar ile rutin sağlık problemi olanlar ayrı alanlarda muayeneye alınıyor.

DİJİTALLEŞMEDEN FAYDALANILIYOR

Çalışan sağlığını üst düzey seviyede koruyabilmek için dijital araçlardan da yararlanılıyor. Bu kapsamda çalışanlara temas ettikleri kişileri zaman ve lokasyonları ile kaydetmeleri ve ihtiyaç duyduklarında arşiv kayıtlarına ulaşabilmeleri için mobil erişimi de olan bir uygulama sunuluyor.Aksaray Fabrikasında ise çalışanların şirket içindeki dijital temas noktalarından yola çıkarak riskli durumlarda aynı yerlerde birlikte olan çalışanların belirlenmesi ve aksiyon alınmasını sağlayan bir yazılım hayata geçiriliyor.

KOMİTE VE ÜST YÖNETİM

Brisada COVID-19 ile mücadele programı bu konu özelinde oluşturulan bir komite ve üst yönetimin yakın takibinde yürütülüyor. Brisa çalışanlarına alınan tüm önlem ve uygulamaları yerine getirebilmeleri ve ayrıca sağlıklarını koruyabilmeleri için eğitim ve bilgilendirme programları sunuluyor. Bu dönemin belirsizlik ve kaygılarının yönetilmesine yardımcı olacak şekilde tasarlanan online çalışan destek programı Destek İstersen kapsamında uzman klinik psikologlardan danışmanlık ve rehberlik veriliyor.

KORUNMA VE TEDBİR UYGULAMALARI

Toplumsal sağlık ve refah için operasyonların sürekliliğini sağlarken bütüncül bir yaklaşımla korunma ve tedbir uygulamaları aldıklarını ifade eden BRISA CTO Yardımcısı Haluk Kürkçü," Her gün sağlıkla ve güvenle evlerinden çıkıp işlerine gelen çalışanlarımızın işlerinden de evlerine ve ailelerine sağlıkla ve güvenle kavuşmaları en büyük önceliğimiz.Benzeri görülmemiş COVID-19 süreci tüm dünyada sadece toplumsal sağlığı değil ekonomik hareketliliğin azalması ile refahı da tehdit ediyor.

BÜTÜNCÜL BİR YÖNETİM

Türkiyenin öncü kuruluşlarından biri olarak ülkemizde bu sürecin mümkün olan en iyi şartlarda yönetilmesi için bir yandan tüm paydaşlarımızın korunması bir yandan da toplumsal refahın sürdürülmesi için çalışıyoruz. Bu kapsamda 3 hafta ara verdiğimiz üretimlerimize tüm lokasyonlarımızda uluslararası standart üstü tedbirlerin alındığı ve tüm çalışanlarımızın bilinçlendirildiği bütüncül bir yönetimle devam ediyoruz. Önlemlerimizde dijitalleşmenin sağladığı imkanlardan da faydalanıyor süreci kolaylaştırmak ve daha etkin yönetebilmek için dijital uygulamaları çalışanlarımıza sunuyoruz. Böylece Brisa olarak toplumun refahı için ihtiyaç duyulan ürünlerimizi sağlıklı ve güvenli bir ortamda sunmak için birlikte çalışıyoruz. Bu süreci birliktelikle aşacağımıza inanıyoruz dedi.

20 Mayıs 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?