O fabrikadaki 25 işçide Korona çıktı

Kocaeli'de bulunan bir fabrikada 15 gün içinde 25 işçinin koronavirüse yakalandı. Tek Gıda İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Ali Bostan, işçilerin sağlık durumlarının iyi olduğunu, fabrikada 5 hatta üretimi durdurduklarını belirtti

Haber albümü için resme tıklayın

SENDİKA BAŞKANI ANLATTI

Kartepe Suadiye’de üretim yapan Fritolay fabrikasında çalışan 400 işçinin 25’i  koronavirüs oldu. Fabrikada örgütlü olan Tek Gıda-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Ali Bostan, fabrikada tüm önlemleri almalarına rağmen 25 arkadaşlarının hastalandığını belirtti.

EV KARANTİNASI

Hastalanan işçilerle birlikte temaslı olduğu işçilerin de ev karantinasına gönderildiğini belirten Bostan, aynı zamanda fabrikada 6 üretim bandını 1’e indirdiklerini, üretimi diğer fabrikalara yönlendirdiklerini kaydetti.


FABRİKADAKİ ALINAN ÖNLEMLER:

• Sağlık Önlemleri
Servislerde ateş ölçümü
Ziyaretçi formu


Acil Durum Önlemleri
▪ Acil durumlar için revirden bağımsız İzolasyon Odası oluşturulmuş, sağlık ilk yardım ekiplerimiz ve yöneticiler vaka olması durumunda olası aksiyonlar için bilgilendirilmiştir.


• Hijyen ve Dezenfektasyon Önlemleri
El hijyenizasyon ünitelerinin sayısı arttırılmıştır. Servis, ortak alanlar, ofisler, bakım atölyesi gibi noktalarda hijyen istasyonları kurulmuştur
Servis, ortak kullanılan şirket araçları, ofisler, soyunma odaları, dinlenme alanları ve yemekhane gibi çalışanların ortak kullandığı tüm alanlar düzenli olarak dezenfekte edilmektedir. Ayrıca temizlik ekibimiz, temizlik sıklığını arttırmış olup, özellikle kapı kolu, merdiven korkuluğu gibi ortak kullanımı sık olan bölgeler daha sık temizlenmektedir.


• Sosyal Mesafe Önlemleri
Sandalye sayıları azaltılmıştır, Oturma alanları sosyal mesafeye uygun şekilde belirlenmiştir. Yemek & çay sırası bekleme alanlarında sosyal mesafe uyarıları vurgulanmıştır. Yemek saatleri uzatılmıştır. Sosyal aktive alanları (Masa tenisi, spor merkezi, langırt vb.) geçici bir süre ile kapatılmıştır.
Üretim alanlarında sosyal mesafeye dikkat etmek adına çalışma alanları 1,5 m kuralı ile tekrar düzenlenmiştir.

Ekip toplantı sayıları azaltılmış, yeni başlayan çalışanlarımız için eğitimler farklı odalarda ve online platformlarda gerçekleştirilmiştir.
Ofis ve laboratuvar alanlarında sosyal mesafeye uygun düzenlemeler yapılmıştır.
Sosyal mesafeyi korumak için servislerimizde boşluk bırakarak oturulması adına servis sayıları arttırılmıştır
Servislerimizden başlamak üzere tüm çalışanlarımıza maske dağıtımı gerçekleşmektedir.
Tüm çalışanlarımıza çalışma ortamında kullanılmak üzere yüz siperliği dağıtılmıştır.
Servis ulaşımı öncesinde toplu taşıma kullanması gereken çalışanlarımız için alternatif sosyal mesafeye uygun ulaşım fırsatları sunulmuştur.


• Yemekhane Önlemleri
Yemekhanede su, ekmek, salata, çatal, bıçak, kaşık, tuz vb. tüm malzemeler tek kullanımlık ve kişiye özel olarak yeniden tasarlanmıştır. Dış alanda konumlanan salata barlar kapatılmış, paketli yemek sistemine geçilmiştir.


• İletişim Önlemleri
Günlük duyurular ve liderlerimizden gelen önlem mesajlar duyuru panolarında paylaşılmaktadır


• Ek Önlemler
Genelge öncesinde; kronik rahatsızlığı olan, hamile çalışanlarımıza idari izin verilmiştir. Genelge sonrasında kapsam genişletilmiştir.
Risk teşkil eden durumlar (Ör: aile bireyinde Covid-19 vakasının olması veya yurt dışı seyahat durumu vb) dikkate alınarak idari izin verilmektedir.
Tüm çalışanlarımıza Covid-19 sürecinin başlamasını takiben gerek vardiya toplantılarında gerekse İSG kurullarında detaylı bilgilendirme eğitimleri/toplantıları düzenlenmiştir.
Ziyaretçi kısıtlamasına gidildi ve tüm ziyaretçiler için form uygulamasına geçildi. Sadece kritik kapsamlı işler için süreç işletildi.
Fabrika ana bina girişi ve Kapı Güvenlik binasına yeni el yıkama istasyonları yapıldı.
Suadiye Fabrika Korona virüs Covid-19 Korunma Prosedürü yayımlandı.
Tüm servisler, havuz araçlar dezenfekte edildi ve belirli bir dezenfeksiyon periyoduna bağlandı.
Olası bir acil duruma karşı revirden ayrı bir izolasyon odası kuruldu.
Tüm ofis masalarına el dezenfektanları konuldu.

30 Nisan 2020 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?