Lastik İş sözleşmeyi imzaladı. İşte detaylar

Lastik İş Sendikası ile Brisa, Prielli ve Prometeon arasındaki toplu iş sözleşmesi imzalandı. Lastik işçisinin 1 Mayıs İşçi Bayramından önce yüzü güldü

Büyütmek için resme tıklayın

İMZALANDI

Lastik İş Sendikası ile Brisa, Pirelli ve Promoteon arasındaki toplu iş sözleşmesi imzalandı. Korona virüs tedbirleri sebebiyle tüm imkansızlıklara rağmen sendika yönetimi sözleşmeyi bitirmeyi başardı. Sözleşmeye göre lastik işçisi 1. altı ay % 7, ikinci altı ay enflasyon, üçüncü altı ay enflasyon, dördüncü altı ay enflasyon +1 oranında zam alacak. Öte yandan sosyal haklarda da büyük artış yaşandı.

GOODYEAR YOK

Bilindiği üzere Goodyear Fabrikası, lastik sözleşme grubundan çekilmiş ve görüşmelerini ayrı olarak Lastik İş Sendikasıyla sürdürüyor.

KAZANILMIŞ HAKLAR KORUNDU

İşte Lastik İş Sendikasının sözleşmeyle ilgili yaptığı duyuru:
“Sendikamız Lastik-İş’in örgütlü olduğu Brisa, Pirelli ve Prometeon işyerlerinde toplu iş sözleşmeleri 28 Nisan 2020 tarihinde anlaşma ile sonuçlanmış bulunuyor. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak toplu iş sözleşmesi 31.12.2021 tarihine kadar 2 yıl boyunca uygulanacaktır. İmzalanan toplu iş sözleşmesi ile var olan hükümlerde önemli iyileşmeler sağlanmış, kazanılmış hakların tümüm korunmuş ve yeni güvenceler elde edilerek toplu iş sözleşmesi imzalanmıştır.

YAKLAŞIK 4 BİN

Toplu iş sözleşmesi taşıt lastiği işkolunda faaliyet gösteren Kocaeli’de kurulu Brisa, Pirelli ve Prometeon işyerlerinde çalışan toplam yaklaşık 4 bin işçiyi kapsamaktadır. Bu işçilerden 900’ü destek işçisi olarak adlandırılan ve taşeron sisteminin sona erdirilmesiyle toplu sözleşme hakkına kavuşan işçilerden oluşmaktadır.

KİRALIK İŞÇİLİĞİ ORTADAN KALDIRAN MADDE

Toplu iş sözleşmesi ile taşeron işçiliğini ve güvencesiz kiralık işçiliği ortadan kaldıran bir madde düzenlenmiş bulunmaktadır. Bu madde şöyledir: İşyerinde üretim işlerinde müteahhit işçisi çalıştırılamaz. Sözleşmenin yürürlük tarihi itibariyle uygulanmakta olan müteahhit işlerine ekleme yapılamaz. Ayrıca işyerinde özel istihdam büroları aracılığı ile kurulan iş sözleşmesine dayanılarak özel istihdam bürolarına bağlı kiralık işçi çalıştırılamaz.

İKRAMİYE GÜN VE SAYISI YÜKSELDİ

Toplu iş sözleşmesi ile destek işçilerinin fazla mesai oranları arttırılmış ve ikramiye gün sayıları yükseltilmiştir. Destek işçileri ile eş ve çocukları işyerlerinde uygulanan sağlık sigortası kapsamına tamamlayıcı sağlık sigortası şeklinde alınmış bulunmaktadır.

ARTTI

Toplu iş sözleşmesi ile sosyal yardımlar toplu iş sözleşmesinin 1. yılında % 20 ile %56 arasında değişen oranlarda arttırılmış bulunmaktadır. Sosyal yardımlar toplu iş sözleşmesinin ikinci yılında 12 aylık enflasyon oranında arttırılacaktır.

ÜCRET ARTIŞLARI

Toplu iş sözleşmesinin ücret düzenlemelerinde 1. altı ay % 7, ikinci altı ay enflasyon, üçüncü altı ay enflasyon, dördüncü altı ay enflasyon +1 oranında zam uygulanması kararlaştırılmıştır. Birinci altı aydaki zam uygulaması yapılmadan önce, destek işçileri için düşük ücretleri iyileştirme uygulaması da kararlaştırılmıştır.

DESTEK İŞÇİLERİ

Destek işçilerinin birinci grupta 3.100 TL/Ay’dan düşük ücretleri 3.100 TL/Ay’a, 2. Grupta 3.300 TL/Ay’dan düşük ücretleri 3.300 TL/Ay’a ve üçüncü grupta 3500 TL/Ay’dan düşük ücretler 3500 TL/ Ay’a yükseltildikten sonra % 7 zam uygulaması yapılacaktır.

YÜZDE 8,3 ARTTI

Toplu iş sözleşmesinde düzenlenen ücret ve diğer sosyal yardım artışları sonucunda 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle üretim işçisi üyelerimizin aylık zarf toplamı gelirleri, % 8,3 artarak 12.270 TL/Ay’a ulaşmıştır. Destek işçilerinde bu değerler % 12,5 ve 5.175 TL/Ay’dır. 2020 yılında 2. Altı aylık artışlarda dikkate alındığında üretim işçilerinin gelirlerinde 1.yıl artış oranı yaklaşık % 14, destek işçilerinin 1.yıl artış oranı ise yaklaşık % 18 olarak gerçekleşecektir.

TEŞEKKÜR ETTİLER

Bu olağanüstü olumsuz koşullarda lastik toplu iş sözleşmelerinin görüşmelerinde emeği geçenlere ve kararlı duruşları ile en büyük dayanağımız olan üyelerimize gösterdikleri destek ve güven için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Ayrıca bugünün koşullarında, tarihten ders aldığını göstererek çalışanlarına öncelik verdiğini sendikamızın taleplerine duyarlı davranarak ortaya koyan, Pirelli, Prometeon ve Brisa işverenliklerine de uzlaşmaya ve iş barışına katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

28 Nisan 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?