Kocaeli’de işçilere virüs taraması yapılacak

Kocaeli’nde faaliyet gösteren OSB’lerin çalışanlara COVID-19 testi yapılmasına yönelik talebi karşılık buldu. Kocaeli’deki OSB’lerde çalışan tüm işçiler virüs taramasından geçirilecek.

Büyütmek için resme tıklayın

ÜRETİMİN DURMAMASI İÇİN

İstanbul’dan sonra vaka sayısında en çok artışın görüldüğü Kocaeli’de faaliyet gösteren OSB’lerin başkanları, üretimin durmaması ve pozitif vakaların belirlenmesi için, üretime devam eden firmalarda COVID- 19 testi yapılmasını istemişti.   

HERKESE TEST YAPILACAK 

Bölgede üretimin kesintisiz sürmesi için Sağlık Bakanlığı yeni bir proje başlatıyor. Proje kapsamında pilot bölge olarak seçilen Kocaeli’de, koronavirüs tespitine yönelik kesin sonuç veren PCR testinin yapılacağı bir merkez kuruldu. Gebze Teknik Üniversitesi’nde (GTÜ) kurulan merkezde 23 Nisan’dan itibaren koronavirüs belirtileri olan, olmayan herkese test yapılacak. Yapılacak test sayısının günlük 4 bin olacağı belirtildi. Bu çalışma ile birlikte hem üretime devam edilecek hem de işçilerin sağlığı koruma altına alınacak.  

ORAN DÜŞECEK

Fabrikalarda yoğun olan pozitif vakaların önüne geçilmesi noktasında yaygın testin işe yarayacağı düşünülüyor. OSB başkanları, karardan memnuniyet duyduklarını söyleyerek, testlerin yapılmasıyla birlikte bulaşıcılık riskinin yoğun olduğu sanayi bölgelerinde bu oranın düşeceğini belirtti. OSB başkanları, deniz, kara ve hava yolunun ortak noktası olan Gebze’de, İstanbul gibi bir metropolden işçilerin bölgeye gelmesi nedeniyle isabetli bir karar olduğunu, kendileriyle de toplantı yapılarak, istek ve sorunlarını dile getirebilecekleri bir ortam oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ

Gebze Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler de, “Bu fırtına dindikten sonra neler yapacağımız çok önemli, bu yüzden şimdiden önlemler almamız gerekiyor. Bundan sonra kendi kaynaklarımızın merkezinde olmamız lazım. Hükümetimiz sürekli ekonomik tedbirler alıyor, bizim de toplum olarak üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor” dedi.

ÜLKEYE ÖRNEK OLACAĞIZ

Türkiye’nin lokomotifi olan Kocaeli’nin kalbinin Gebze’de attığını söyleyen Çiler, “Bundan sonra ticareti nasıl geliştirebileceğimize cevap arayacağız. Bunu yaparken de yetişmiş elemanlarımızı kaybetmememiz lazım. Bunun için bu merkezin Gebze’de kurulmasını çok önemsiyorum. Bu projeyle birlikte her konuda olduğu gibi ülkeye yine örnek olacağız” diye konuştu.

ÇALIŞANLARIN SAĞLIĞI ÖNEMLİ

Virüsle birlikte ticaretin kurallarının değişeceğini, istenilen düzeyde büyüme olmayacağını, yavaşlama meydana geleceğini kaydeden Çiler, şöyle devam etti: “Bu yüzden riskli sektörleri belirleyip sigorta kapsamlarını da genişletmek lazım. Kendi kaynaklarımızı içimizde tüketip, onlara değer katmamız gerekiyor. Sağlıklı olamazsak sağlıklı işler yapamayız. Üretim merkezlerinin dinamik olması lazım. Bu da çalışanların ve işverenlerin sağlığını korumaktan geçer.”

Dünya

22 Nisan 2020 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?