Kocaeli’de 3 günde 3,5 milyon adet ekmek yedik

Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, sokağa çıkma yasağının ardından EN Kocaeli’ye açıklamalarda bulundu.

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

RAKAMLARI PAYLAŞTI

Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, öncelikle Kocaeli’deki tüm fırıncılara teşekkür etti. Sokağa çıkma yasağı sürecini çok iyi atlattıklarını ifade eden Ali Sarı, bazı rakamlar da paylaştı.

PANİK VARDI

Başkan Ali Sarı şunları söyledi:
“Bu sokağa çıkma yasağı tabi bir önceki haftadaki sokağa çıkma yasağı gibi olmadı. Çünkü daha planlıydı. Biliniyordu. Örneğin geçtiğimiz haftaki sokağa çıkma yasağında insanlar “Acaba bir daha ekmek gelir mi?” paniğiyle çok ekmek tüketti.

500 BİN EKMEK ÇÖPE GİTMİŞTİ

Ancak yine geçen hafta Pazar günü o cumartesi günkü tüketimden çok daha farklı bir tablo karşımıza çıktı. Maalesef Pazar günü yaklaşık 500 bin ekmeğimiz çöp oldu.

3 ARAÇ SINIRI

Geçen haftadan tecrübelendiğimiz konular da oldu. Örneğin geçen hafta bir fırıncı 10 arabayla bile çıkmıştı. Ancak bu hafta bunu düzene koyduk. Bu haftaki sokağa çıkma yasağında bir fırın için 3 araç sınırı belirledik. Daha sistemli bir çalışma oldu.

YASAK ÖNCESİ SATIŞ

Tabi geçen haftadan tecrübeliydik. Bu sebeple sokağa çıkma yasağı öncesi Cuma günü en çok ekmek üretimini yaptık. En çok ekmek satışı da Cuma günü oldu. İnsanlar yasak öncesi ertesi günün ekmeğini de aldılar.

3,5 MİLYON ADET

Cumartesi günü satışlar düşüktü. Ama fırıncı esnafı olarak cumartesi satışların düşük olacağını öngörmüştük zaten. Pazar günü ise satışlar normaldi. Cuma gününü de yasak rakamlarına ekleyecek olursak Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri Kocaeli’deki fırıncılar tam 3,5 milyon adet ekmek üretimi yaptı. Ve geçen haftaki gibi 500 bin ekmeğimiz çöpe gitmedi.

ODAYA YAŞ PASTA SİPARİŞİ

Ayrıca vatandaş şunu gördü. Ekmeksiz kalmayacaklarını anladılar, bunu öğrendiler. Bu sebeple geçen haftaki gibi panik olmadı. Odamızın telefonları hiç susmadı örneğin. Hatta yaş pasta siparişi bile aldık odamızdan.

TEŞEKKÜR

Ben tekraren Fırıncı esnafımıza çok teşekkür ediyorum. Bu süreci çok iyi yönettiler. Kocaeli’yi ekmeksiz bırakmadılar. Dün akşam da tüm fırıncılara teşekkür mesajı çekmiştim. Çok büyük bir görev üstlendiler.”

20 Nisan 2020 - Güncel

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?