Özel Bilgi Kültür Koleji sağlık çalışanlarını unutmadı

Özel Bilgi Kültür Kolejinden Başiskele Vefa Destek Grubu’na temizlik kiti bağışladı

İHTİYAÇLAR HIZLI GİDERİLİYOR

İçişleri Bakanlığının 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar için getirdiği sokağa çıkma yasağından itibaren Başiskele Kaymakamlığınca oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grupları, yardım edecek kimsesi olmayan 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların ihtiyacına koşmaya devam ediyor. Vefa Sosyal Destek Grubu ve Vefa İletişim Merkezi’nin koordinasyonuyla bu vatandaşların alışveriş, sağlık ve banka işlemleri gibi ihtiyaçları karşılanıyor.

TİTİZ ÇALIŞMA

Covid-19 salgını ve beraberinde getirdiği etkileri ile hızlı mücadele etmek amacıyla Başiskele Kaymakamlığı Vefa Destek Gruplarında her mahalle için bir öğretmen, polis, jandarma, muhtar, din görevlisi ve aile hekimi evden çıkamayan vatandaşlar için titizlikle çalışıyor. Daha büyük kitlelerin evde kalması ve bu salgın hastalığın önüne geçilebilmesi adına ter döken Vefa Destek Grupları için gerekli sağlık tedbirlerinin alınması büyük önem teşkil ediyor.

ÇAĞRIYA KARŞILIK GECİKMEDİ

Yapılan bu fedakar göreve, Başiskele Kaymakamı Kantay'ın çağrısı üzerine Özel Bilgi Kültür Koleji Genel Müdürü İsmail Aydemir ve yönetimi de destek verdi. Aydemir, Vefa destek gruplarının sahada çalışan sağlık personeli (aile hekimleri, yardımcı sağlık personeli) polis, jandarma, filyasyona yardımcı olan öğretmenler, muhtarlar ve din görevlileri için 200 adet siperlik, 1000 adet tek kullanımlık önlük, 1000 adet bone, 1000 adet çift eldiven bağışında bulundu.

HER MAHALLEYE AYRI TİM

Vefa Destek Grubu ile ilgili bilgi veren Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay, ilk defa Başiskele’de hayata geçirilen Algoritma Gruplarından da bahsetti: ‘’Bu uygulama ilk defa Başiskele’de uygulandı. Algoritmacı arkadaşlarımızın gönüllü olmak şartıyla her mahallede kurduğu timler var. İlçemizde 29 ayrı tim kurduk. Grup yöneticisi olarak aile hekimlerimizi atadık. Gruplar, hemşire, ebe, polis, jandarma ve muhtardan oluşuyor. Herhangi bir mahallede vakayı öğrendikten sonra sağlık müdürlüğümüzün sitesinden bilgi alınıyor. Tespit edilen vaka bilgisi, kurulan whatsapp gruplarından timlere iletiliyor. Algoritmacı arkadaşlarımız pozitif vaka gelince burada devreye giriyor” dedi.

‘POZİTİF VAKA İLE GRUP DEVREYE GİRİYOR’

Pozitif vaka olduğunda önce muhtarın kişiyle temasta bulunduğunu söyleyen Kantay, “Öğretmen, şahsın temas ettiklerini liste haline getiriyor. Son değerlendirmeyi aile hekimi yapıyor. Bu konuda kimlerin karantina alınması gerektiği kararını aile hekimi veriyor. Aile hekimlerinden Dr. Suat Bey karantina listelerini alıp ilçe sağlık müdürlüğüne iletiliyor. Polis ve jandarma ise adreslere tebliğ ediliyor. Ekiplerimiz de karantinada bulunan vatandaşları denetliyor. Bütün bu işlemler, 24 saatte tamamlanıyor. Grupların içerisinde sağlık müdürlüğü elemanları da var. 19 ücretli öğretmenimiz de bu gruba destek veriyor” dedi.

VEFA GRUBUNA DESTEK

Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay’ın ardından konuşan Özel Bilgi Kültür Koleji Genel Müdürü İsmail Aydemir, ‘’Sosyal yardımlaşma vakfına ulaştık. Sahada çalışma olduğunu, malzeme desteklerine ihtiyaç olduğunu öğrenince olur verdik. Sahada olanların sağlığa da ihtiyacı var. Bizler böyle bir projede yer aldığımız için çok mutluyuz. Ülkemiz bu zorlu süreci mutlaka atlatacaktır. Önemli olan bir ve beraber olmaktır. Sağlığımız için lütfen evde kalmaya devam edin” ifadelerini kulandı. Özdemir, koronavirüsle mücadele kapsamında Başiskele Kaymakamlığı’na 200 adet siperlik, 1000 adet tek kullanımlık önlük, 1000 adet bone, 1000 adet çift eldiven bağışladı. Akabinde Kaymakam Kantay, Özel Bilgi Kültür Koleji Genel Müdürü İsmail Aydemir’e teşekkür belgesi takdim etti.

16 Nisan 2020 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?