Kocaeli’de idari izinler kaldırıldı

Kocaeli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 60 yaş üstü olanlar, hamileler, kronik rahatsızlığı bulunanlar ve karantinada kalması gerekenlere tanıdığı idari izin hakkını iptal etti.

Büyütmek için resme tıklayın

İDARİ İZİN HAKKI

Hükümetin işçilere zorunlu ücretsiz izin uygulaması getiren yasa tasarısına itirazlar sürerken, Kocaeli Valiliğine bağlı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 60 yaş üstü olanlar, hamileler, kronik rahatsızlığı bulunanlar ve karantinada kalması gerekenlere tanıdığı idari izin hakkını iptal etti. Kurul maske takan işçilerin, pozitif vakalarla yakın temaslı bile olsa üretime devam etmesinin önünü açtı. Valilik tarafından yapılan duyuruda İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun dün olağanüstü toplantı yaptığı bildirildi.

İPTAL EDİLDİ

Olağanüstü toplantıda, kurulun daha önce yaptığı 2020/23 sayılı toplantısı kararlarının 7. Maddesinde yer alan “50 ve üstü sayıda personel çalıştıran fabrikalarda Covid-19 pandemisi süresince sınırlı olmak üzere, 60 yaş üstü çalışanların, gebelerin ve raporla belgelenmiş kronik hastalığı bulunan çalışanların idari izinli sayılmasına” ibaresi iptal edildi. 2020/23 sayılı toplantı kararlarının 8. Maddesinde yer alan “idari izinli sayılmalarına” ibaresini de çıkartan Kurul, maddeyi “ Kovid-19 hastalığı olan ve/veya Kovid 19 hastalığı olan bir kişi ile korunmasız (sosyal mesafe, kişisel koruyucu ekipman vs olmadan ) yakın teması olan özel sektör çalışanlarına en az 14 gün izolasyon tedbiri uygulanmasının sağlanmasına, Kovid-19 pozitif olduğu öğrenilen çalışanların vardiya, birim, ulaşım servisi, kullanılan ortak alan vb kriterlere göre yakın temaslılarının belirlenerek ivedilikle İlçe Sağlık Müdürlüklerine bildirilmesine” olarak değiştirdi.

MASKE TAKMIŞSA ÜRETİME DEVAM

Aynı maddede "Maske vb kişisel koruyucu tedbirleri harfiyen uygulamış ve pozitif çıkan kişi ile çok yakın temasta bulunmamış olanların, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan Kapalı İşyeri/Ofislerde Kovid-19 İçin Alınacak Önlemler isimli rehberi kapsamında sadece temaslı olarak değerlendirilerek maske ile çalışmaya devam etmesine” kararı da alınarak, pozitif vakayla temas eden işçilerin üretime devam etmesinin önü açıldı.

15 Nisan 2020 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Yıldız - En cok izmtte göerülmesinin sebebi kimse evde değılki görüyorum alışveriş avm ler bile kapalı değıl sağlık bakanlığı badbas soylutor evde kalın kapatın şu alışveriş avmeleri

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Nisan 12:58
01

Mert yilmaz - Hem evde kal diyorlar hem hastaları sokağa sürüyorlar ne istiyorsunuz amacınız nedir

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 15 Nisan 19:21
02

Bahar - @Mert yilmaz 01 nolu yoruma cevabı: Üretim olsun para dönsün vergi gelsin de gerisi sorun değil onlar için ...

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 16 Nisan 00:09Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?