İşte detaylar... İnfaz yasası meclisten geçti

Af yasası maddeleri, dün akşam TBMM'den geçen ceza infaz düzenlemesi sonrasında gündemde yer almaya başladı. Toplamda 70 madde olarak görüşmelerin gerçekleştiği af yasası AK Parti ve MHP'nin oylarıyla kabul edildi.

Haber albümü için resme tıklayın

3 YILA ÇIKARILACAK

90 bin kişinin tahliye edilebileceği yasa sayesinde denetimli serbestlik bir kereye mahsus 3 yıla çıkarılacak. Ceza infaz düzenlemesi bunun dışında koronavirüs ( Kovid-19) salgını nedeniyle hükümlülerin 31 Mayıs 2020'ye kadar izinli sayılmasına imkan tanıyacak. Af yasası maddeleri içerinde yer alan sınırlamalara göre terör, cinayet, uyuşturucu ve cinsel suçlar kapsam dışı kalacak.

İşte, ceza infaz düzenlemesi içerisinde yer alan ve 70 madde olarak görüşülen af yasası maddeleri içerisinde yer alan bazı detaylar

Hafta sonu geçen yoğun mesailerin ardından, AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi, TBMM'den geçerek yasalaştı. Terör, cinayet, uyuşturucu ve cinsel suçlar kapsam dışı bırakan af yasası yani infaz düzenlemesiyle beraber, 90 bin kişiye tahliye yolu açıldı. Yasa kapsamında denetimli serbestlik bir kereye mahsus 3 yıla çıkarıldı. İnfaz düzenlemesinin Meclis'ten geçmesiyle gözler Resmi Gazete'ye çevrildi. Peki, af yasası Resmi Gazete'de ne zaman yayınlanacak? Af yasası ne zaman yürürlüğe girecek? İşte, Meclis'ten geçen af yasasıyla ilgili son gelişmeler...

AF YASASI MECLİSTEN GEÇTİ

Ceza infaz düzenlemesi çalışmaları Meclis'te görüşüldü. TBMM Genel Kurulunda, AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan infaz düzenlemesi teklifinin ikinci bölümünde yer alan 25 madde daha kabul edildi. Yoğun mesailerin ardından af yasası olarak da bilinen infaz düzenlemesi Meclis'ten geçerek yasalaştı. Peki, af yasasında son durum ne? İşte, ceza infaz düzenlemesi çalışmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler..

İNFAZ DÜZENLEMESİ MECLİS'TEN GEÇTİ

AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Terör, cinayet, uyuşturucu ve cinsel suçlar kapsam dışı bırakıldı.

31 MAYIS'A KADAR İZİNLİ

Kabul edilen yasa ile; yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanan hükümlüler, 31 Mayıs 2020'ye kadar izinli sayılacak. Salgının devam etmesi halinde bu süre 2 aylık sürelerle 3 kez uzatılabilecek.

TERÖR, CİNAYET, UYUŞTURUCU

Yasalaşan Ceza İnfaz düzenlemesiyle 90 bin kişiye tahliye yolu açıldı. Denetimli serbestlik bir kereye mahsus 3 yıla çıkarılacak. Terör, cinayet, uyuşturucu ve cinsel suçlar kapsam dışı bırakıldı.

RESMİ GAZETE'DE NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Yasalaşan infaz düzenlemesinin Resmi Gazete'de ilerleyen günlerde yayınlanması bekleniyor.

14 Nisan 2020 - Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?