TÜPRAŞ'taki bu Korona iddiası doğru mu?

Tekfen’e bağlı çalışan işçilerde Koronavirüs vakalarının tespit edilmesinin ardından ‘önlem’ kapsamında işe çağrılmamış 17 işçinin işten atıldığı iddia ediliyor

Büyütmek için resme tıklayın

AYNI KUMLAMA MASKESİNİ

İddialara göre; TÜPRAŞ’ta bakım, onarım, inşaat işlerini sürdüren taşeron firma Tekfen’e bağlı çalışan işçilere yapılan 40 Koronavirüs testinin 20’si pozitif çıktı. Koronavirüse yakalanan işçiler tedavi altına alındı. Koronavirüs vakalarının tespit edilmesinin ardından ise ‘önlem’ kapsamında işe çağrılmamış 17 işçi işten atıldı. Vakaların ardından çalışma 2 Nisan Perşembe gününden itibaren durduruldu.

BİRDEN FAZLA KİŞİ KULLANIYOR

Evrensel gazetesinin haberine göre, salgın dolayısıyla TÜPRAŞ’ta bakım ve onarım işinin durdurulabileceğini ancak Tekfen’in işi durdurmadığı gibi önlem de almadığını iddia eden işçiler, işyerinde aynı kumlama maskesini birden fazla kişinin kullandığını öne sürdü.

 20 İŞÇİDE POZİTİF ÇIKTI

TÜPRAŞ’ta faaliyet gösteren en büyük taşeron şirketlerden biri olan Tekfen’de bir işçi geçen hafta rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan işçide koronavirüs tespit edilmesinin ardından taşeron şirket, bünyesindeki 40 işçiye test yaptırdı. Yapılan 40 korona virüsü testinin 20’si pozitif çıktı. 5 işçinin test sonucu beklenirken, 6 işçinin tedavisi tamamlandı. 14 işçi ise tedavi görmeye devam ediyor.

17 KİŞİ İŞTEN ATILDI

Bir Tekfen işçisi, “20 gün önce kronik rahatsızlığı olanları ve gurbetçi olanları evlerine gönderdiler. Ve kalan çalışanları da iki gruba ayırdılar. İlk gruptaki arkadaşlarımızda test sonucu pozitif çıkanlar var. Ve geçtiğimiz perşembe gününden beri bu yüzden iş durduruldu” dedi. Başka bir Tekfen işçisi ise, “Bizi bu koşullarda daha ne kadar çalıştıracaksınız diye sorduk. ‘TÜPRAŞ çalışmaya devam diyor’ dediler. Perşembe gününden bu yana iş durdu. Şu anda da 17 kişi işten atıldı, işten atmaların da devam edeceği söyleniyor. Böyle bir dönemde işsiz kalmak çok zor. İnsanlar nerede iş arayacak? Bu vicdansızlıktır. Devletin verdiği yüzde 60 ücrete bile razıydı insanlar ama işsiz kaldılar’ dedi.

“DURDURULABİLİRDİ”

Bir diğer Tekfen işçisi ise, “Biz bakım onarım işi yapıyoruz, çalışmamız zorunlu değildi. İş bu raddeye gelmeden işi durdurabilirlerdi” dedi. İşçiler kumlama maskesinin birden fazla işçi tarafından kullanıldığını söyledi. Tekfen işçisi, “Bu maskeyi kullanan arkadaşlarımızdan da testi pozitif çıkanlar var. Sorsan Tekfen büyük firma ama tedbir almaya gelince maliyetten kaçıyorlar. TÜPRAŞ hemen önlem aldı. Vardiya sayısını düşürdü. Biz taşeron işçiler için ise yemekhanede düzenleme yaptılar. Yemekhaneyi düzenlesen ne olur, servisler tam kapasite gitti geldi. Şimdi de virüse yakalanmasan da işsiz kalıyorsun. İşten atmaları TÜPRAŞ yönetiminin istediğini söylediler ama bu gerçekçi gelmiyor” dedi. 

“İŞTEN AYRILMA KAĞIDI İMZALATILIYOR”

TÜPRAŞ bünyesindeki başka bir taşeron firmada çalışan bir işçi ise, “İşe girişte evrakları doldururken, işten kendi isteğimizle ailevi nedenlerden dolayı ayrıldığımıza dair bir kağıt imzalatıyorlar. Hiçbir hak alamayalım, tazminat vermek zorunda kalmasınlar diye. Biz taşeron olduğumuz için hiçbir kıymetimiz yok zaten, bu son olayda da görüyoruz. Taşeron işçilerin canının hiç kıymeti yok” ifadelerini kullandı

(Evrensel)

11 Nisan 2020 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Tüpraş - Tüpraş değil Tekden haber başlığını düzeltin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Nisan 14:16Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?