Lastik İş'ten sert açıklama; Üretim durdu fatura işçiye!

Lastik İş Sendikası, üretimin yapılmadığı sürenin işçilerin yıllık izinlerine sayılacağı açıklamasına sert tepki gösterdi.

Büyütmek için resme tıklayın

SERT KARŞILIK

Ülkemizde etkisi katlanarak devam eden Koronavirüs salgını nedeniyle pek çok fabrika üretime ara verdi. O fabrikalardan biri de Goodyear. 20 Nisan tarihine kadar üretime ara verilen fabrikada, üretimin yapılmadığı sürenin işçilerin yıllık izinlerine sayacağı açıklaması yapılmıştı. Bu açıklamaya Lastik İş Sendikasının karşılığı sert oldu.

AYNI DURUM GEÇERLİDİR

Sendikadan yapılan açıklamada, “Goodyear işvereni diğer işyerlerinde olduğu gibi kısa çalışma ödeneğine başvuracağını belirtmiş; ancak bu durumda da çalışanların gelir kayıplarını ortadan kaldıracak bir katkı yapmayı kabul etmemiştir. Günümüzde 20 Nisan’a kadar uzatılan duruş için de aynı durum geçerlidir.

İŞVEREN REDDETTİ

Tarafımızdan yapılan ve üyelerimizin hak kayıplarını en aza indirerek, işverenin de belirli ölçülerde katkı sağlamasını önerdiğimiz bütün çözümler, Goodyear işvereni tarafından reddedilmiştir. Goodyear işvereni, tüm duruş süresi için yıllık ücretli izinleri kullandırmaktan başka çözümü kabul etmediğini ısrarla tekrarlamıştır.

KRİZİN BÜTÜN YÜKÜ İŞÇİLERE

Bu çerçevede yasal düzenlemeler uyarınca kısa çalışma ödeneği başvurusu olumlu sonuçlanırsa, bu ödenek işçilere verilecektir. Goodyear’ın çalışanlarına ek olarak sunduğu hiç bir katkı bulunmamaktadır. Bu tutumuyla Goodyear işvereni, ortaya çıkışında çalışanların hiçbir sorumluluğunun bulunmadığı bu krizin bütün yükünü üyelerimizin üzerine yıkmaya çalışmaktadır. Böyle bir tutum hiç bir şekilde kabul edilemez.   

BİRÇOK KEZ İFADE ETTİK

Bu gelişmeler yaşanırken Goodyear’da çalışan tüm üyelerimizin birlik ve dayanışması ise her türlü takdirin üzerinde gerçekleşmiş bulunmaktadır. Bugünler geçicidir. Ancak zor günlerde tarafların birbirlerine olan yaklaşımlarının etkileri kalıcı olacaktır. Bu gerçek Goodyear işverenine tarafımızdan birçok kez ifade edilmiş bulunmaktadır. Bütün bu gelişmeler boyunca, sendikamız örgütlüğü altında üyelerimizin gösterdiği bilinçli tutum ve sorumlu davranış için kendilerine teşekkür ediyoruz. Ayrıca Goodyear işverenini bir an önce çalışanların haklarına gerekli saygı ve özeni göstermeye davet ediyoruz” denildi.

09 Nisan 2020 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?