Sungurlu Barajına onay çıktı

İstanbul’un su ihtiyacının karşılanması için Kandıra sınırına yapılacak olan Sungurlu Barajı ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 'ÇED Olumlu' kararı çıktı.

Büyütmek için resme tıklayın

BAKANLIK ONAY VERDİ

Devlet Su İşleri Müdürlüğünce İstanbul’un su ihtiyacının karşılanması için yapılacak olan Sungurlu Barajı onay çıktı. Ağva ve Kandıra arasına yapılması planlanan Sungurlu Barajı ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3 Nisan tarihinde ÇED olumlu kararı verdi. Baraj nedeniyle kimi köyler ve yollar sular altında kalacak, bölgede yer yer yaşanan taşkın rismi ise ortadan kalkacak.

1.6 MİLYON METREKARESİ

Sungurlu Barajı projesi için hazırlanan yeni ÇED raporuna göre, projenin gerçekleştirilmesi planlanan alanın toplam 1 milyon 691 bin 595 metrekarelik bölümü orman arazisi içinde kalıyor. Proje için bölgede bulunan 34 bin 500 ağacın kesilmesi planlanılıyor. 

KISMEN ETKİLENECEK

ÇED Raporunda, “Sungurlu Barajı yapıldığı takdirde göl alanı içerisinde kalan nüfusun tamamı yer değiştirecektir. Rezervuar alanı içerisinde kalan yerleşim birimlerindeki nüfusun dışında, 300 metrelik mutlak koruma bandında kısmen de olsa etkilenen bir nüfus mevcuttur” ifadeleri yer aldı.

ETKİLENCEK MAHALLELER

Teksen Mahallesi ve Akçaova Mahalleleri ile Abdipaşa Mahallesi, Akıncı Mahallesi, Tepeköy Mahallesi, Kabaklar Mahallesi, Çalça Mahallesi, İlyaslar Mahallesi, Yukarıköy Mahallesi, Sungurlu Mahallesi, Yorgalar Mahallesi, Selametli Mahallesi, Kubuzcu Mahallesi ve Gebeşler Mahallesi gibi Kandıra'ya bağlı yerleşim yerleri barajın mutlak koruma alanı içerisinde yer alıyor. 

09 Nisan 2020 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?