Kocaeli'de Korona görülen fabrikaları açıkladılar

EMEK Partisi İl Örgütünün iddiasına göre, kentteki 17 fabrikada 67 işçinin Korona virüs testi pozitif çıktı. İşte o fabrikalar

Büyütmek için resme tıklayın

SOSYLA TEMAS NASIL AZALACAK?

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Bilim Kurulu toplantısının ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında ülke genelinde riskli iller arasında İstanbul'un ardından Kocaeli'yi zikretmesini değerlendirdi. Bakanın, Kocaeli'de vaka sayısındaki artışı yurt dışı gidiş gelişlerin ve sosyal temasın yüksekliğine bağladığını belirten Erkan, “Sorarız Bakan Koca'ya bir emek kenti olan Kocaeli'de mal ve hizmet üretimi devam ederken sosyal temas nasıl azalacak?

EVDE KALIN DEME AYMAZLIĞI

Virüsün ülkemizde görüldüğü ilk günden itibaren; yayılımının önlenmesi için çalışması zorunlu işyerleri dışında tüm üretim ve hizmet birimlerinde üretime ara verilip, işçilerin ücretli izne çıkarılması ve yaygın test yapılması talebini görmezden gelenler, şimdi yeni bir durumla karşı karşıya kalmışız gibi ilimizdeki vakaların artışına dikkat çekiyorlar. Üstelik; bu konudaki sorumluluklarını gizlemeye çalışarak, virüsün yayılmasının nedeni yaşamak için çalışmak zorunda olan emekçilermiş gibi hala sosyal temastan kaçının, evde kalın deme aymazlığını da göstermekten geri durmuyorlar" dedi.

“SIRF PATRONLAR KAZANSIN DİYE…

” EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan imzalı yazılı açıklamanın ve Kocaeli'de fabrikaların detayları şöyle: “Sayın Bakan; bu tablo sizin ve Hükümetinizin tercihinin sonucu. Siz ve Hükümetiniz 'Her koşul ve şart altında üretim devam edecek' dediğiniz için bu kentte işçiler ve aileleri yaşam savaşı veriyor. Siz, işçiler ve ailelerinin sağlıklı bir yaşam hakkını değil bir avuç patronun karını güvence altına almayı tercih ettiğiniz için bu kentte her gün işçiler ve aileleri hastalanıyor. Bu kentin fabrikalarında sırf patronlar kazansın diye çarklar dönmeye devam ederken, o çarkların altında işçiler ve aileleri eziliyor.

“EN AZ 17 FABRİKA, 67 İŞÇİNİN KOVİD-19 TESTİ POZİTİF!”

Partimiz; Emek Partisi işçilerin partisidir. Partimizin il ve ilçe örgütlerine fabrikalardan, işyerlerinden, işçilerden gelen bilgiler bu kentin emekçilerinin nasıl bir risk altında olduğunu, virüsün fabrikalarda nasıl yayıldığını bütün çıplaklığı ile ortaya koyuyor. Partimiz defalarca kez bu konuda açıklamalar yapmış, hangi fabrikada Kovid-19 testi pozitif olan işçiler olduğunu açıklamış, Hükümeti, Sağlık Bakanlığı'nı ve ilimiz mülki amirini uyararak yayılımın engellenmesi için zorunlu işyerleri dışında üretime ara verilmesinin, işçilerin ücretli izne çıkarılmasının elzem olduğunu ifade etmiştir. Geldiğimiz noktada bu konuda adım atılmaması nedeniyle tablo daha da ağırlaşmıştır. Partimizin fabrikalardan edindiği bilgiler ışığında; bugün ilimizde en az 17 fabrikada, 67 işçide Kovid-19 testi pozitiftir. Bu tablo; ilimizdeki işçilerin ve ailelerinin, bütün bir kent halkının nasıl bir riskle karşı karşıya kaldığının kanıtıdır.

ÜRETİME ARA VERİLMELİ

Üstelik Kovid-19 vakaları tespit edilmesine rağmen bu fabrikalardan 9'unda hala üretim devam etmektedir. Bu fabrikaların patronları, bu fabrikalarda testi pozitif çıkan işçiler olduğu bilinmesine rağmen bu fabrikalarda üretimin devam etmesine göz yuman Sağlık Bakanlığından, mülki amirliğe, İl Sağlık Müdürlüğüne kadar tüm yetkililer gelişebilecek tüm olumsuzluklardan birinci derecede sorumludur. Emek Partisi olarak çağrımızı bir kez daha yineliyoruz. İşçilerin ve ailelerinin sağlığı patronların insafına bırakılamaz. Çalışması zorunlu işyerleri dışında tüm işyerlerinde üretime ara verilmeli, işçiler ücretli izinli sayılmalıdır. Yaygın test yapılmalı, sağlık hakkı kamusal bir hak olarak tüm yurttaşlara parasız, eşit ve nitelikli bir şekilde verilmelidir. İlimizde; Kovid 19 tespit edilen fabrikalar, testi pozitif çıkan işçi sayısı ve üretime devam edip, etmeme durumu şu şekildedir:

FORD OTOSAN VAKA SAYISI

Ford Otosan, üretime 27 Nisan'a kadar ara verilmiş olup, 5 işçinin testi pozitiftir.

GÖLCÜK ASKERİ TERSANESİ VAKA SAYISI

Gölcük Askeri Tersanesi, 6 işçinin testi pozitiftir, üretim yarıya yarıya dönüşümlü devam ediyor.

SUMURİKO HOSE VAKA SAYISI

Sumuriko Hose, 1 işçinin testi pozitif fabrikada 1 Nisan'da üretime ara verildi.

ARÇELİK LG VAKA SAYISI

Arçelik LG 1 işçinin testi pozitif, fabrikada üretim devam ediyor.

ARÇELİK ÇAYIROVA FABRİKASI VAKA SAYISI

Arçelik Çayırova Fabrikası 4 işçinin testi pozitif, fabrikada üretim devam ediyor.

TÜPRAŞ VAKA SAYISI

TÜPRAŞ'ta faaliyet gösteren taşeron şirket Tekfen'de 1 işçinin testi pozitif, üretim devam ediyor.

POSCO VAKA SAYISI POSCO

1 işçinin testi pozitif, üretim devam ediyor.

SARKUYSAN VAKA SAYISI

Sarkuysan, 12 işçinin testi pozitif, işçiler sendikaları Birleşik Metal'le 14 gün süreyle çalışmaktan kaçınma hakkını kullandı.

İNFORM VAKA SAYISI

İnform, 14 işçinin testi pozitif, üretim devam ediyor.

DYO VAKA SAYISI DYO

1 işçinin testi pozitif, üretime ara verildi.

MAKİNE TAKIM VAKA SAYISI

Makine Takım, 1 işçinin testi pozitif, işçiler sendikaları Birleşik Metal'le çalışmaktan kaçınma hakkını kullandı.

CAVO VAKA SAYISI

Cavo, 1 işçinin testi pozitif, işçiler sendikaları Birleşik Metal'le çalışmaktan kaçınma hakkını kullandı.

FONTANA VAKA SAYISI

Fontana, 1 işçinin testi pozitif, işçiler sendikaları Birleşik Metal'le çalışmaktan kaçınma hakkını kullandı.

ALBA VAKA SAYISI

Alba, 1 işçinin testi pozitif, fabrikada 6-12 Nisan tarihleri arasında üretime ara verildi.

DİLER DEMİR ÇELİK VAKA SAYISI

Diler Demir Çelik, 13 işçinin testi pozitif, fabrikada üretime devam ediliyor.

KOTO GEBZE DEPOSU VAKA SAYISI

Koton'un Gebze deposu, 3 işçinin testi pozitif, üretime devam ediliyor.

ÇOLAKOĞLU LİMANI VAKA SAYISI

Çolakoğlu limanı, 1 işçinin testi pozitif, üretim devam ediyor.”

08 Nisan 2020 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

10

Ecele Koşan Işçiler - Yeniköyde hayat kimyada da var kaç kişi bilinmiyor çünkü gizliyorlar bildiğim 11 kişi var

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 21:09
09

Mondi Çalışanı - MONDİ TİRE KUTSAN FABRİKASI 3 POZİTİF ÇIKTI

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 12:42
08

Kuethoso - Çalışırsın canındanolursun çalışmazsın acından ölürsün birde borcu olanlar neyaosınlar mecburi çalışmanın zorundalar

Evjirası sufaturası elektirik doğalgaz alsana asgari ücret e devlet asgari ücretide vermiyor millet neyaosın

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 04:15
07

Ahmet Kanca - Kanca el aletleri 2 çalışan pozitif çıktı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 03:08
05

Malesef Sendikali - sendikacilar da gizleme isinin icinde diger sendikalar neden aciklamiyor kac uyesinin poz cikdigini soruldugunda onlar evde poz cikdi deniliyor sanki fab icinde test mak var tabi ki evden hastaneye gidecek

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 08 Nisan 21:51
03

Ganezoğlu - P A da Vaka sayısı çok yükdek giziyorlar Fabrika doktoru ve İK müdürü gizliyorlar raporlu işcileri çalıştırıyorlar fabrikada tutuyorlar şikayet etmesindiye. ARAŞTIRIN GERÇEKLERİ GÖRECEKSİNİZ.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 08 Nisan 17:04
02

Emekçi - Eminmisiniz hepsi bu kadar mı bence biraz daha araştırın derim. Şöyle Yeniköy taraflarında olan fabrikaları da bi gözden geçirin

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 08 Nisan 17:01
01

Ev Hanımı - Oooo her şeye rağmen fabrikalar devam ediyor ne demek ya ara verilsin .işçiler ailelere sonra cogalma tabiki körfez fazla vaka sayısı olur fabrikalar bangır bangir çalışıyor insaf be böyle giderse dahada çok artar canlar yanar .luffenn önlemler alınsın en azından 15 gün denensin .iş işden gecincemi ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Nisan 15:32
04

İşçi - @Ev Hanımı 01 nolu yoruma cevabı: Bizim fabrikayı yazmamışlar bile hyundai assan da var fabrika şuan duruyor ama biz çalışırken virüs cıkmış 3 kişide apar topar durdurdular fabrikayı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Nisan 17:39Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?