Ellibeş: Milletimizin her ferdini yaşatmak için mücadele ediliyor

AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Türkiye’nin Koronavirüs’le mücadelesi ve sağlık sistemiyle Avrupa’nın birçok ülkesinden ileride olduğunu belirtti 

Büyütmek için resme tıklayın

KIYASLANAMAYACAK DECERECEDE

Mehmet Ellibeş, Türkiye’nin son dönemde birçok alanda olduğu gibi sağlık sistemi ve Koronavirüs salgını mücadelesiyle dünyaya örnek olduğunu ifade etti: “Dünyada onbinlerce insanın hayatını kaybettiği, bir milyondan fazlasının hastalığa yakalandığı bir ortamda herşeyin başı sağlık demek gerekiyor. Türkiye’nin Koronavirüsle mücadelesi birçok Avrupa ülkesiyle kıyaslanamayacak derecede iyi durumda.

EN GELİŞMİŞ ÜLKELERLE BİLE

Bunda erken alınan tedbirler ve sağlık sistemiyle yapılan iyileştirmelerin önemi çok büyük. Özellikle aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu 18 ayrı şehirde inşa edilen toplam 22 şehir hastanesiyle sağlık hizmeti verilen yerlere 9 milyon 869 bin 19 m2 kapalı alan, 30 bin 607 yatak, 7 bin 803 poliklinik, bin 85 ameliyathane ve en önemlisi 5 bin 189 yoğun bakım ünitesi ilave olmuştur. Bunların yarısından fazlası hizmete girmiş, yarısı da açılmak üzeredir. Bu sayılar dünyanın en gelişmiş ülkeleriyle bile karşılaştırılamayacak düzeydedir”.

SAĞLIK SİSTEMLERİ KAPSAYICI DEĞİL

“Türkiye’deki kovit-19 hastalarının veya bunlara hastalığı bulaştıranların önemli bir bölümünün Avrupa ve Amerika üzerinden gelmesi bile Batı ülkelerinin sağlık sistemlerinin yeteri kadar kapsayıcı olmadığının, hastalığın teşhisinde ve vaka sayısı arttıktan sonra da tedavisinde yetersiz kaldıklarının çok açık göstergesidir. Türkiye en başından itibaren elindeki veriler çerçevesinde tüm tedbirleri alarak hastalığın ülkemize girişini geciktirmiştir.

DAHA İYİ BİR YERDEYİZ

Hastalığın ilk defa görülmesinin ardından da ülke genelinde vaka tespiti ve tedavisini oldukça başarılı şekilde yürütmektedir. Şu an itibariyle ülkemiz nüfus ve salgın tehdidi bakımından mukayese edilebileceğimiz ülkelerin tamamından daha iyi bir yerdedir. Sokağa çıkma yasağının 65 yaş ve üzerinden sonra 20 yaş ve altına da getirilmesi, market ve pazarlar gibi kalabalık yerlerde maske takma zorunluluğu gibi ek tedbirlerle bu mücadeleye devam edeceğiz. Toplum sağlığımız için hayati önem taşıyan bu tedbirlere herkesi uymaya davet ediyorum”.

GÜNLÜK 660 TL DESTEK

Ellibeş, hem sosyal devlet anlayışı hem de sağlık alanındaki desteklerin durum ve şartlara göre sürekli daha da iyileştirildiğini belirterek şöyle devam etti: “Son olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız yoğun bakım ücretlerini iki katına çıkararak burada tedavi gören hastalarımıza destek sağladı. Aynı şekilde Koronavirüsle mücadele eden hastanelerimize her hasta için günlük 660 TL destek verilecek. Bunlar sosyal devlet anlayışının en güzel örnekleridir. Avrupa ve birçok yabancı ülkede salgına yakalananlar adeta kaderine terk edilirken, Türkiye her bir vatandaşını hayatta tutmak için tüm imkanlarıyla seferber olmuş durumdadır.

BAŞARIDAKİ EN BÜYÜK ETKEN

Sağlık malzemelerinden, ilaç üretimine tüm ihtiyaçlarını karşılar durumda olması ülkemiz açısından ayrıca övünç meselesidir. Elbette bütün bu yatırım ve çalışmaların başarıya ulaşmasında en büyük etken, kendisinin ve ailesinin hayatını riske atarak gece gündüz demeden çalışan sağlık çalışanlarımızdır. Doktorundan hemşiresine, sağlık memurundan, temizlik görevlisine bütün sağlık emekçilerimize ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi.

04 Nisan 2020 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?