Korona yüzünden işi bırakmışlardı. Kocaeli Valiliği o fabrikaya inceleme başlattı

Sarkuysan'da Kovid-19 vakasının ortaya çıkması sonrası işçilerin işten kaçınma hakkını kullanarak üretimi durdurması sonrası Kocaeli Valiliği talimatıyla fabrikada inceleme yapıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

İNCELEME YAPILDI

Sarkuysan işçilerinin fabrikada koronavirüs (Kovid-19) vakasının ortaya çıkması sonrası yakın ve ciddi önlenemez tehlike nedeniyle işten kaçınma hakkını kullanarak üretimi durdurması üzerine, Kocaeli Valiliğinin talimatıyla fabrikada inceleme yapıldı. Fabrikada örgütlü Birleşik Metal-İş’in Gebze 1 No’lu Şube Başkanı Selçuk Çiftçi, "Fabrikada yapılması gerekenler uygun şekilde hayata geçirilmeden üretim yapmayacağız" dedi.   

RAPOR HAZIRLAYIP SUNACAKLAR

Selçuk Çiftçi, Valiliğin talimatıyla İl ve İlçe Sağlık Müdürlüğünden ekiplerin fabrikaya geldiğini belirterek "Sendikamızın işçi sağlığı uzmanı, ben ve temsilciler oradaydık. Alınmış ya da alınmamış önlemleri tartıştık. Bundan sonraki süreçte hem sağlık bakanlığının hem bilim insanlarının önerdiği gibi hareket edeceğimizi söyledik. Rapor hazırlayıp sunacaklar. Ancak bu rapor öneri mahiyetinde bir rapor olacak" dedi.   

ŞU AN UYGUN ŞARTLAR OLUŞMADI

Fabrikada oluşmuş vakalar ve şüpheli vakaların çerçevesinde fabrikada yapılması gerekenler uygun şekilde hayata geçirilmeden üretim yapmayacaklarını dile getiren Çiftçi, "Bu da keyfi bir uygulama değil, bakanlığın, bilim insanlarının salgınla ilgili öneri talimatları ve yapılması gerekenlerle ilgili. Şu an uygun şartlar oluşmadı ve İşçi Sağlığı ve Güvenliği Yasasının 13. Maddesi kapsamında işten kaçınma hakkımızı kullanmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Kaynak: Evrensel

03 Nisan 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?