Elektrik ve doğalgaz sayaçları 3 ay okunmayacak

EPDK, Koronavirüs salgını nedeniyle elektrik ve doğal gaz sayaçları, okunamadığı yerlerde 3 ay boyunca okumayacak. Faturalar geçmiş tüketim ortalamalarına göre gönderilecek. Söz konusu uygulama, 3 ay süreyle yürürlükte kalacak.

Büyütmek için resme tıklayın

3 AY SÜREYLE

Yeni tip  koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında karantinaya alınan, idari kararlar sebebiyle sayaç okumalarının durdurulduğu ve sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlarda, elektrik ve doğal gaz faturalarında "kıyasen" düzenleme yapılacak. Söz konusu uygulama, 3 ay süreyle yürürlükte kalacak.

YENİ BİR DÜZENLEME

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan ( EPDK) yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 salgınının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla uzman kurul ve kurumların tavsiyeleri doğrultusunda sayaç okumalarında yeni bir düzenlemeye gidildi.

KIYASEN FATURA 

Buna göre, sektör çalışanlarının ve tüketicilerin sağlığının korunması amacıyla elektrik ve doğal gazda "Kıyasen Fatura Düzenlemesi" hayata geçirilecek. Söz konusu düzenleme, sadece karantinaya alınan, idari kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri ve sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlarda geçerli olacak ve 3 ay süreyle uygulanacak.

FATURALANDIRMA

Bu kapsamda, sayaç okunamayan tüketiciler için mevsimsellik de dikkate alınarak tüketicinin son 2 yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden veya tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması durumunda kendi beyanına göre kıyasen faturalandırma yapılacak.

SMS YA DA E POSTA

Sayaçları okunamayan tüketicilere kıyasen oluşturulan faturalar posta, kargo, SMS veya e-posta gibi yöntemlerle ulaştırılacak. Bu faturanın sayacın okunamaması nedeniyle geçmiş tüketim ortalamaları dikkate alınarak kıyasen yapıldığı ve sayacın okunduğunda ilgili mevzuat çerçevesinde gerçek tüketim miktarları üzerinden düzeltme yapılacağına yönelik bilgilendirme de yapılacak.

03 Nisan 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Gul - Fatura geldi ve 15 gün doğalgazı kapattım geçen ayın faturasını gönderdiler 370 geçen ay ful yaktım 370 bu 15 gün yaktım 376 böyle saçmalık mi olur kullanmadığım doğalgazı niye ödemek zorunda kalım

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Nisan 20:51
01

Türkan Sivrioğlu - Son üç ay baz alınırsa adaletsizlik olur,malum mevsim kış ve Ocak ayı fatırasıyla Mart ayı faturası aynı değil..Ocak :580 TL Şubat:370 tl Mar :170 tl.. bu üç ayın ortalaması 300 TL civarı ..ben bu ay Ocak ayı kadar soğuk olmadığı için az yakıyorsam 150-180 civarı bekliyorum ... bu da ortalamanın altında yani..NASIL OLACAK BU FİYAT ORTALAMASI O VAKİT ?????

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Nisan 04:14Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?