Evde bekleyen çalışana yarım ücret

Koronavirüs salgının ardından hükümet mağdur olan işçiler için Kısa Çalışma Ödeneği'ni devreye aldı.

Büyütmek için resme tıklayın

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlemler doğrultusunda çok sayıda şirket ve işletme kapılarını geçici bir süreliğine kapattı. Kimi personelleri ile evden çalışma modeliyle faaliyetlerine devam ederken bu yöntem ile işlerini yürütemeyenler ise çalışanlarını ücretsiz olarak izne ayırdı. Hükümet ise, Koronavirüsün ortaya çıkardığı mağduriyetleri bir nebze de azaltmak için çalışanlara yönelik kısa çalışma ödeneğini devreye aldı.

MİNİMUM BİN 752 TL

İşverenler tarafından yapılacak başvurular üzerinden son 3 yıl içerisinde 450 gün prim yatırılmış, aynı iş yerinde de 60 gün çalışmış tüm çalışanlara işletmelerinin Koronavirüs nedeniyle faaliyetlerine ara verdiğinin tespit edilmesi halinde 3 ay süresince aylık minimum bin 752 TL'den başlayan geçici gelir desteği sağlanacak. Günlük ortalama brüt kazancın yüzde 60'ı olarak ödenecek kısa çalışma ödeneğinden prim şartından ötürü yararlanamayanlar için ise hukukçular 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 40. Maddesi'ne vurgu yapıp ödenecek ücrete dikkat çekiyor.

OLAĞANÜSTÜ HAL

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 2017/1190 E. ve 2018/1259 K. numaralı kararında yer alan, "Mücbir sebep, sorumlu veya borçlunun faaliyet ve işletmesi dışında meydana gelen, genel bir davranış normunun veya borcun ihlâline mutlak ve kaçınılmaz bir şekilde yol açan, öngörülmesi ve karşı konulması mümkün olmayan olağanüstü bir olaydır. Deprem, sel, yangın, salgın hastalık gibi doğal afetler mücbir sebep sayılır." tanımına işaret eden Avukat Burak Alcan, pandemi olarak ilan edilen Koronavirüs hastalığının da neticeleri irdelendiğinde önceden öngörülmesi ve karşı konulması mümkün olmayan olağanüstü bir halden bahsetmenin mümkün olduğunu dile getirdi. 

HER GÜN İÇİN YARIM ÜCRET

23 Mart itibariyle İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen ek genelge gereği 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için sokağa çıkma yasağı uygulamasının yürürlüğe girdiğini ve kamu kaynaklı zorunlu bir karar ile de bir çok işletmenin iş yerlerinin geçici süreyle kapattığını ifade eden Alcan, bu itibarla mücbir sebep uyarınca çalışanın işe gelmesinin mümkün olmaması sebebiyle bir haftalık süre boyunca, 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 40. Maddesi gereği, işçiye bu bekleme süresi içinde her gün için yarım ücret ödenmesi gerektiğini kaydetti. 

1 HAFTAN FAZLA SÜRMESİ HALİNDE 

Alcan, genele yönelik olarak sokağa çıkma yasağı uygulamasının 1 haftadan fazla süre ile devam etmesi halinde ise işçiyi bir haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan bir zorlayıcı nedenin ortaya çıkması halini düzenleyen 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25’inci maddesinin 3’üncü bendi gereği işverenin iş akdini haklı nedenle feshedebileceğine de işaret etti.

26 Mart 2020 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Tatar41 - Ben anlamadim simdi sokaga cikma yasagi gelse 1 haftadan fazla kalsa işveren işciyi atabiliyormu

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Mart 20:24
03

Canakkaleli - devlet baba saolsun vatandasın hali harapppppppp

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Mart 18:48
02

Ata Malo - Kişinin bankaya konut kredisi olan yarım odenejle nasıl yettircek odemesini bankadan erteleme istiyorsun banka diyoki faiz uygularım diyo benim 5 bucuk yıl kalan odemeye 3 ay erteledigi z az Man 6000 TL faiz koyuyor ustune aylık odeme 1850 den 1950 ye cıkarıyo kalan 5 bucuk yıl bu sekil odenecek bu vatandaşı rahatlatmakmı simdi devlet bu faizi ortadan kaldırmalı genelge yayınlayarak onune gecesi lazım ancak vatandas boyle rahatlar

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 28 Mart 10:43
01

Zafer - Böyle bir zamanda hala gün şartı koyuyorlar yazıklar olsun,şartı uymayanlar aç mı kalsın.

Ölsün mü? Hayır duası beklemesinler kimseden.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 26 Mart 22:52


Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?