Doğan Demir: Şu anki oyumuz yüzde 6. Kongrelerden sonra 10

Sadece Kocaeli’de değil Türkiye’de de geniş bir kesim tarafından tanınan Gelecek Partisinin kurucular kurulu üyesi ve Yerel Yönetimler ile Şehircilikten Sorumlu İzmitli Genel Başkan Yardımcısı Doğan Demir, sorularımızı yanıtladı

+2
Haber albümü için resme tıklayın

DERİNCE KURUCU GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI

Doğan Demir kimdir? Kendinizi nasıl tanımlarsınız?

Ben 1968 yılında Muş Varto’da doğdum. İlkokul, orta ve liseyi burada okuyup Adana’ya geldim. Liseyi burada tamamladım. Üniversite öğrenimi dışardan tamamladım. Şu anda da ikinci üniversite olarak yerel yönetimler bölümünü okumaktayım. 30 yıldır Kocaeli de oturuyorum. Kocaeli’de ticari hayata başladım. 1992 yılında CHP Derince Kurucu Gençlik Kolları başkanlığıyla siyasete girdim. 17 yıl CHP’de siyaset yaptım. Bununla beraber 2004 / 2009 yılları arasında Derince Belediyesi meclis üyesi olarak görev yaptım.

DÜNYANIN EN ETKİN 100 İSMİNDEN BİRİ SEÇİLDİM

Sonrasında Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanlığı görevini 2,5 yıl icra ettim. Daha sonra talepler doğrultusunda genel başkan adayı oldum ve seçilmiş başkan olarak 98 tane şubesi olan, en örgütlü kurumsal bir yapıda 7 yıl boyunca görev yaptım. Bu görev boyunca önemli yerlere hem Avrupa da hem Türkiye de röportajlar verdim. 2017 yılında benim için çok önemli olan Almanya Dışişleri Bakanlığının dünyada en etkin 100 tane din ve inanç temsilcisi olarak seçilen tek adamım. Daha sonrasında geçen sene 2019 yılında İngiltere kraliyet ailesinin paneline davet edilen iki kişiden biriyim. Bu şunu gösteriyor. Bizim yaptığımız işler hem evrensel hem de herkesi kucaklayan, Türkiye’nin kozmopolit yapısına katkı sunuyor. Bu da bizim başarımız

DİYALOĞUMUZ ORADAN BAŞLADI

2015 yılında Sayın Davutoğlu Başbakan iken silahlı saldırıya uğramıştım. Saldırı sonrası Başbakan ziyaretime gelmişti. Diyalogumuz oradan başladı Alevi çalıştaylarıyla ilgili bize katkı sundu, emek verdi. 2 yıl başbakanlığı döneminde defalarca görüştük, sorunlarımız hakkında bize hep katkı sunarak sıcak ilgi gösterdi

BENİ EN ETKİLEYEN YÖNÜ

Sayın Demir isterseniz bu konuları soru cevap şeklinde konuşalım: Gelecek Partisi topluma AK Parti’den farklı neyi vadediyor?

Öncelikle genel başkanımız çok kaliteli, düzgün, ahlaklı ve evrensel düşünen biri. Beni en çok etkileyen, cezbeden duruşu, tavrı ve kurucu üye kadrosunun çok iyi olması. Parti tüzüğünün Türkiye’de hak ihlalleri konusunda eşit tavır oluşturması. Biliyorsunuz son yıllarda toplum çok kutuplaştırıldı. Bizden olan ya da olmayan diyerek seçmenler arasında bile bu ayrışma had safhaya çıktı. Böyle bir dönemde bu partiyi kurduk, yıllarca özlemlediğim yapıyı ve tüzüğü burada oluşturduk.

UZANTISI YA DA DEVAMI DEĞİLİZ

Partinizin hedef kitlesi kimlerdir? Ya da tam olarak durduğu nokta neresidir?

Biz hiçbir partinin arka bahçesi, uzantısı ya da devamı değiliz. Şu an içimizde her siyasi görüşten ve inançtan insan var. Dolayısıyla biz sadece bir partinin tabanına hitap etmiyoruz, her siyasi partinin tabanından oy istiyoruz. Şimdi çok önemli bir şey söyleyeyim: 15 ya da 20 gün önce Abant’ta bir kamp yaptık. 3 günlük kamp ama kamptan önce Ankara enstitüsüne anket yaptırdık, partinin konumunu görelim diye. Şuan merkezde gözüken tek parti Gelecek Partisi. O ankette hangi partiden ve hangi bölgeden ne kadar oy aldığımızı net gösterdiler. Biz özgürlükçü, demokrat partiyiz. Sağcısı, solcusu milliyetçisiyle, Alevisiyle herkesin içinde olduğu bir partiyiz

İÇİMİZDE MHP VE HDP’DEN GELENLER DE VAR

İnsanlar AK Parti ile Gelecek Partisini aynı çizgide görüyor. İkisini birbirinden ayıran çizgi nedir?

AK Parti Tayyip beyin liderliğinde kurulmuş, 18 yıldır da güçlü lider olarak orada duran, partisini bir şekilde izole eden bir kişidir. Genel başkanımız orada siyaset yapmış olabilir. Ben de CHP’de siyaset yaptım. Bizim içimizde MHP’de, Saadet Partisi’nde, BBP’de, HDP’de siyaset yapmış arkadaşlarımız da var. Genel başkanımız başbakan olduğu dönemde Tayyip Bey ile zıt düştüğü bir sürü sorun vardı. Kamuoyuna, basına yansımasa bile ne kadar dirayetli olduğunu ve sorunlar yaşadığını biliyoruz.

BEN SOLCU VE ALEVİYİM

İnsanlar dışarıdan bakınca sizi solcu ve sosyalist kimliğinizle tanıyor. Bir de Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı olmanız hasebiyle insanlardaki algı şöyle: Aleviler solcudur. Bunu kendi kafanızda nasıl yendiniz? Gelecek Partisi sağ parti gibi duruyor sonuçta. AK Parti içinden çıkma olduğu için siz kendinizi soldan ayrıştırıp sağ bir partide nasıl konumlandırdınız?

Ben bu partiyi sağ bir parti olarak görmüyorum. Ben arkadaşlarıma kurulum aşamasında her zaman dile getirmişimdir. Solcu ve Alevi kimliğimle siyaset yapacağımı net bir şekilde ifade ettim. Mesela içimizde ülkücü camiadan isimler var, yıllarca hizmet etmişler. Onlar da ülkücülüklerinden vazgeçmediler. Benim solcu ve Alevi kimliğimi kimse elimden alamaz. O nedenle bu partiye sağcı ya da solcu denemez. Biz merkezde yer alan bir partiyiz

ÇOK İDDİALI BİR ŞEY SÖYLÜYORUM

Şuan Türkiye’de sol parti diye bir parti kalmamıştır, Aleviler tabiatı gereği hep solda görünmüşler, hep solcudurlar. Ama bir solcu sağ partide ya da merkez bir partide siyaset yapamaz diye bir kaide yoktur. 21. Yüzyıldayız. İnsanlar uzaya gidiyor. Biz insanları sağcı solcu diye ayırırsak bu işin içinden çıkamayız. Nitekim ülkenin en çok zarar gördüğü meselelerin başında geliyor kutuplaşma. Çok iddialı bir şey söylüyorum: Türkiye’nin önünü açmak adına, bu kutuplaşmanın önünü kapatıp yeniden özgürlükçü bir yapı kurma adına buradayım.

BULUŞTUĞUMUZDA SİYASET KONUŞMUYORUZ

Gelecek Partisinde görev alma kararını aldığınızda ailenizin tepkisi ne oldu? Damadınız Birol Sağlam öncesi dönemi CHP İzmit Belediye Meclis üyesiydi. Ve halen de CHP’de önemli bir isim. Tavrı ne oldu?

Ben bu kararı almadan önce eşimle ve çocuklarımla da görüştüm. Ve onların onayını alarak bu işe giriştim. Birol, genç, yetenekli, düzgün biri. Benim evladımdır. 18 yaşından bu yana CHP’de aktif siyaset yapan biri. Ben onun hep siyasi duruşuna saygı gösterdim. Süreçle ilgili hiçbir konuşmamız olmadı. Benim kendisine ‘Gel bizimle beraber ol yada bizimle çalış’ gibi bir talebim olmadı. O da zaten kendi partisinde siyaset yapacağını net bir şekilde belirtmiştir. Biz zaten bir araya geldiğimizde siyaset konuşmamaya özen gösteriyoruz. (Gülüşüyoruz.)


Partinin 3 ya da 4. adamıyım

Doğan Demir’in siyasetteki hedefi nedir?

Benim siyasette hiçbir zaman bireysel talebim olmamıştır. 7 yıllık Ankara sürecinde şahsımı hem tüm Türkiye hem de Dünya tanımıştır. Ben birçok partiden bakanlık ve milletvekilliği talebi almış ama hepsini reddetmişimdir. Benim bireysel bir tercihim olmamıştır. İnsanların mutlaka hedefleri olur. Ben bu tür tercihleri hep ikinci planda tutmuşumdur. Ben şu anda bu partiye üye olmaya ya da aday olmaya gelmedim. Biz yeni bir parti kurduk ve ben bu partinin 3. Ya da 4. adamıyım.

OYUMUZ KURULMA AŞAMASINDA YÜZDE 3’TÜ

Daha parti kurulmadan Sayın Davutoğlu’nun adı geçmeye başladığında yani parti kurulma aşamasında oyumuz yüzde 2,5-3 gibiydi. Şu anki oyumuz yüzde 6 civarlarında. Yaptığımız anketler bunu net gösteriyor. Hangi siyasi partiden ne kadar oy aldığımızı biliyoruz ve iddialı bir şey söylüyorum yarın bir seçim olsa Gelecek Partisi kilit partidir. Hangi ittifak ile yol alırsa orası iktidar olur.

DAVUTOĞLUNUN OYU YÜZDE 12-13

Anketler bizi 2-3 arası gösteriyor. Biz bunlara itibar etmiyoruz. Çünkü kendi yaptırdığımız anketlerde 5 ile 6 arasında olduğunu net görüyoruz. Partinin aksine Sayın Davutoğlu’nun oranı 12 -13 arasında. Biz parti teşkilatlarını yeni kuruyoruz. İnsanların yüzde 40’ı Gelecek Partisinin kim olduğunu daha bilmiyor. Biz 43 ilin atamasını yaptık. Nisan ayının 15 ya da 20’sine kadar 81 ilin atamasını tamamlamış olacağız. Haziranın sonu ya da temmuzun başı genel kurulumuzu, büyük kurultayı yaptıktan sonra partimiz hazır olduğunda sahaya indiğimizde oyumuz yüzde 10’un üzerine çıkar.


Cumhur İttifakı ile ittifak yapacağımızı sanmıyorum

İlk seçimde oyumuz barajın altında ya da üstünde kalsın, biz iktidarız. Çünkü biz hangi ittifak ile ortak olursak ister millet ittifakı olsun ister cumhur ittifakı ama cumhur ittifakı ile yapacağımızı sanmıyorum. Zaman neyi gösterir bilemiyorum. Sonuç olarak ittifaklardan biriyle yaptığımız ortaklık bizi iktidara taşır.

2-3 KABİNE ÇIKARABALİRİZ

O nedenle benim hedefim Doğan Demir değil. Benim hedefim Türkiye’de iktidar olmak, Türkiye’yi yönetmek, Türkiye’ye hizmet etmek. Şu an ekonomik olarak, sosyal olarak, kültürel olarak ne kadar geri olduğumuzu görüyoruz. Dolayısıyla nasıl düzeltiriz ona bakıyoruz. Biz şu anda Ankara’da kendimizi 3 gün boyunca düşünce kulübüne kapatıp normal hayattan koparak, telefonlarımızı bile dışarda bırakarak yönetici arkadaşlarımızla ve uzman kişilerle Türkiye’nin sorunlarını masaya yatırıyoruz. Alevi sorununu, Kürt sorununu, azınlıkların sorununu, eğitim sistemimizin içinde bulunduğu sorunu laik ve bilimsel eğitimden tutun tüm sorunları tartışıyor ve yol haritası çiziyoruz. Bir diğer değerimiz de Sayın Davutoğlu gibi önemli bir tecrübe ve devlet adamının olmasıdır Yarın seçim olsa 2-3 kabine çıkarak kadroya sahibiz

DEVA PARTİSİ, BİZİM PROGRAMIN YÜZDE 95’İNİ KOPYALAMIŞ

Sayın Babacan da parti kurdu. Sizi etkiler mi? Oy oranınızı aşağıya çeker mi? “Avrupa Birliği ile ilgili ilişkileri düzeltmeliyiz” sözüne katılıyor musunuz? Sizin AB’ye bakış açınız nedir?

Sayın Babacan’ın parti programına baktım. Bizim parti programımızın nerdeyse tamamını, yüzde 95’ini kopyalamışlar. Babacan’ın söylemleri de bize çok benziyor. Avrupa Birliği konusunda ortak aklın bir şeyler yapması lazım. Ortadoğu Rusya bizim dostumuz değil. Avrupa da dostumuz değil. Ama Avrupa bizim geleceğimiz. Avrupa ile entegre olmamız lazım. Herkes bunu ister diye düşünüyorum. Siyaset Türkiye de farklı işliyor. Mevcut yönetim Türkiye’nin geleceğini kurgulayamıyor. Sayın Babacan’a hayırlı olsun. Bizi de çok ilgilendirmiyor. Biz kendi işimize bakacağız.

Sayın Demir bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum.
Ne demek ben teşekkür ederim başarılar dilerim.

(RÖPORTAJ: AHMET GÖKMEN)

# GELECEK PARTİSİ KOCAELİ İLE İLİŞKİLİ:

18 Mart 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Selim - SİZ GELECEK PARTİ OLARAK % 0.5 FALAN BİR ALIN DA..OPUN ALNIN İZ A GOTURUN

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Mart 23:16


Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?