Lise ve üniversite giriş sınavları ertelenebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin merakla beklediği açıklamayı yapıyor

SALGINLAR

İşte Erdoğan’ın o konuşması:
“İnsanlık tarihi boyunca her dönemde salgın hastalıklar ve tabii felaketler çok ciddi can kayıplarına yol açmıştır. Tarih kitaplarında Avrupa nüfusunun üçte biri ile üçte ikisi arasında bölümünün ölümüyle sonuçlanan salgın hastalıklardan söz ediliyor. Dünyada ağır sonuçları olan salgınlar aynı zamanda büyük siyasi, sosyal ve ekonomik dönüşümlerin de tetikleyicisi olmuştur.

GEÇMİŞ VAKALAR

Yakın zamanda 2002 yılın da SARS, 2012 yılında MERS adı verilen salgın hastalıklarla dünyamız mücadele etmiştir. Önüne geçilmediği takdirde salgın hahstalıkların kitlesel ölümlere yol açma tehlikesi vardır. Bu sebeple hızlı ve etkin önlemler almamız gerekiyor.

SAHİPSİZ BIRAKTILAR

Özellikle son aylarda şahit olduğumuz gelişmeleri bu perspektiften değerlendiriyoruz. Türkiye bu sürece olabilecek en hazırlıklı şekilde yakalanmıştır. Bu sürede Batı ülkeleriyse tüm temel kamu hizmetlerini görünüşte özel sektöre terk eden ancak aslında başından savarak vatandaşlarını sahipsiz bırakmıştır.

GAYRET EDECEĞİZ

Bir yandan önümüzdeki sorunun çözümü için gayret edeceğiz. Bir yandan da geleceğimizi inşa etmek için çalışacağız. Büyük Türkiye hedefimize bağlılığımızı arttırarak hep birlikte daha çok çalışacağız. İnşallah 21’inci asrı Türkiye’nin asrı haline getireceğiz.

ACİL DURUM

Yeni Korona virüs veya COVİD19 hastalığı ilk olarak Aralık ayında Wuhan’da ortaya çıktı. Ocak ayında ilk ölüm haberi geldi. Hemen ardından hastalık Tayland, Japonya ve Amerika’da da görüldü. Çin yönetimi ocak ayında Wuhan’dan başlayarak şehirleri karantinaya aldı. Dünya Sağlık Örgütü ocak ayı sonunda acil durum ilan etti. Şubat’ta Çin’de ölümler hızla artarken başka ülkelerden yeni vaka haberleri geldi.

DÜNYA ÇAPINDA

Yolcu gemilerinden sınır kapılarına, uçaklardan trenlere kadar her yerde karantina işlemleri uygulandı. Şubat’ta 40 bin vaka oldu, ölenlerin sayısı bine yaklaştı. SARS’ı geride bıraktı. Çin dışındaki ülkelerde de ölümlerin başlaması salgının dünya çapındaki durumu iyice ortaya çıktı.

EVLERDE KALMAYA YÖNELİK

İran ve İtalya’daki ölümler dikkat çekici düzeyde arttı. DSO 11 Mart’ta dünya çapında Korona virüs pandemisi ilan etti. Pek çok ülke sınırlarını insan trafiğine kapatmaya yönelik tedbirler aldı. Aynı şekilde insanların günlük hayatlarında evlerinde kalmaya yönelik pek çok önlemler aldı. Hastalık sayısı 200 bine ölüm sayısı 8 bine yaklaşmıştır. Teşhis konulan 80 bin kişi iyileşirken kalanların tedavisi sürmektedir.

ANBEAN

Her ülke Korona virüs tehlikesine karşı farklı tedbirlerle mücadele almaktadır. Türkiye hastalıkla ilgili gelişmeleri yakından izlemiştir. Henüz işin çok başında 6 Ocak’ta Sağlık Bakanlığımız bünyesinde operasyon merkezi ve 10 Ocak’ta Bilim Kurulu oluşturarak gelişmeleri anbean takibe aldık.

ERTELENEBİLİR

Yaşanan gelişmelere göre liselere giriş sınavları ve üniversitelere giriş sınavlarını erteleyebiliriz. Bu sırada bir müjdeyi verelim. Bugün 20 bin öğretmenimizin atamasını da gerçekleştirdik.

ZİYARETÇİ SINIRLAMASI

Hastanelere ziyaretçi sınırlaması getirdik. Çalışanlara idari izinler verdik. Özel kreşler, gündüz bakımevleri tatil edildi. Kışlalardaki askerlerin çarşı izinlerini durdurduk. Nakillere ara verdik. Acil olmayan duruşmaları erteledik. Nisan ayı sonuna kadar programlanan tüm ulusal ve uluslararası bilimsel faaliyetleri, kongreleri, askeri tatbikatları, bedelli askerlik celplerini erteledik.

UMREDEN DÖNEN

Vatandaşlarımıza fahiş fiyatlarla mal satmaya çalışan firmalara, tüm birimlerimizi devreye sokarak denetimlerimizi yoğunlaştırdık. Cezalar kestik. İş dünyasıyla ortaya çıkacak durumlar karşısında alınacak tedbirleri istişare ettik. 14 Mart’ta umreden dönen bir vatandaşımız yeni vaka olarak kayıtlara geçti.

18 Mart 2020 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?