Turizm taşımacıları zor durumda!

Malkoç Turizmin sahibi Atakan Malkoç sektörün Korona virüs nedeniyle yaşadığı sıkıntıları dile getirdi.

TAŞIMACILIK SEKTÖRÜ

Çin’den Dünyaya yayılan ve Türkiye’de vakalar görülmesiyle bir çok sektör bu durumdan etkilenmiş durumda. Virüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında düşüş yaşayan sektörlerin başında gelen taşımacılık sektörü zor durumda kalıyor.

70- 80 CİVARINDA

Konuyla ilgili olarak İlimizin tanınan simalarından ve Malkoç Turizmin sahibi Atakan Malkoç açıklamalarda bulundu. Malkoç," Kocaeli’de 70-80 civarı araçlarımız var. Turizm sektörü kendisini ciddi manada sıfırlamış durumda. Ama burada çalışan araçlarımız var, araçlarımızın personelleri, bakmaları gereken aileleri var.Biz şirket olarak bir karar aldık. Personeli minimum 2 ay ücretsiz izne çıkarmak zorunda kalacağız. Personellerimiz 2 ay maaşlarından ve sigortalarından yararlanamayacaklar.

P PLAKA

Kocaeli’de P plakaların yetmemesinden dolayı şirketlerden bir araç talebi var.  Şirketler araç yetersizliğinden dolayı işini ilerletmesi için farklı yollar arıyorlar. Burada biz Turizm araç sahipleri olarak personellerimizin mağdur olmaması için Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin bize bu Koronavirüsü normalleşinceye kadar bize geçici bir yol belgesiyle servis çekme hakkını tanımasını istiyoruz.

KORONA VİRÜSÜNDEN

Amacımız çalışanlarımızın mağdur olmaması, yine araçlarında, işlerinin başında olması. Bizim derdimiz P plakalı araçların ekmeğine taş koymak değil. Piyasada ciddi bir talep var. P plaka yetişemiyor ama bizim de P plakamız olmadığı için biz bu servisleri yapamıyoruz. Bu Korona virüsünden dolayı doğan mağduriyetten dolayı belediyeden en azından bize 2-3 ay bizim önümüzü açacak bir hamleye ihtiyacımız var.

BELEDİYE BİZE YARDIMCI OLSUN

Gerekirse bir havuz sistemi yapalım. Örneğin 10 gün biz çalıştıralım, 10 gün bir başkası çalıştırsın. Bir döngü olsun, personel de evini geçindirecek durumda olsun. Biz çalışanlarımızın mağduriyetini düşünerek bunu yapıyoruz.  Böyle bir çözüm planladık. Büyükşehir Belediyesinin bu konuda bize yardımcı olmasını, sektörümüzü ayakta tutmak ve personellerimizin mağduriyetini gidermek için bu geçicibelge ile bize destek olmalarını bekliyoruz” dedi.

18 Mart 2020 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?