Büyükşehir’de grev oylaması

Hizmet İş Sendikasının örgütlü olduğu, Büyükşehir Belediyes, İSU Genel Müdürlüğü ile Gebze ve Darıca belediyeleri adına işveren sendikası YEREL-SEN’le 4 aydır devam eden ve 1.500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

GREV OYLAMASI YAPILIYOR

Tarafların 2 ay süren yasal görüşme süresi sonunda anlaşma sağlanamaması üzerine, resmî arabulucuya gidilmiş, burada da anlaşma sağlanamayınca, Hizmet İş Sendikası tarafından 6356 sayılı sendikalar ve toplu sözleşme kanunu gereği grev oylaması kararı alındı. Bu hafta bu işyerleri için yasal prosedürler tamamlanarak, çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne müracaat edildi ve grev oylaması tarihi alındı.

10:00 - 16:00 ARASINDA

Ve bu tarih neticesinde yarın Kocaeli Büyükşehir Belediyesindeki işçiler grev oylaması yapacak. Grev oylaması yarın saat 10:00 ile 16:00 saatleri arasında Kocaeli Fuarında bulunan Sivil Toplum Merkezinde gerçekleştirilecek. Alınan bilgilere göre Korona virüs tedbirleriyle ilgili kurumlardan herhangi bir izin sıkıntısının yaşanmadığı ve bu sebeple grev oylamasının gerçekleştirileceği ifade edildi.

ERSOY NE DEMİŞTİ?

Konuyla ilgili daha önceden görüşlerini aktaran Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı İdris Ersoy, “Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinde 4 aydır sürdürdüğümüz sözleşme görüşmelerinde sona gelindi, önümüzdeki hafta grev oylaması yapacağız , işyerlerinde çalışan üyelerimiz sözleşmeleri yüksek hakem kuruluna göndermek istemiyor. Çünkü yüksek hakem kurulunun karaları bu verilen ücret tekliflerinden farklı gelmiyor. Ancak yıllardır çalıştığımız , emek verdiğimiz , huzur içinde çalıştığımız belediyelerde grev kararı da almak istemiyoruz.

ENFLASYONUN BİLE YARISI

Yalnız bu verilen %4+%4 teklif aslen % 6 tekabül ediyor. TÜİK verilerine göre Aralık enflasyonu % 12 olarak açıklandı. Verilen ücret teklifleri, resmî enflasyon rakamının bile çok altında. Bu teklifleri kabul edemeyiz. Böylesi bir teklifi kabul etmemizi kimse bizden beklemesin. Biz istiyoruz ki iş barışı ve huzuru bozulmasın. Yıllardır olduğu gibi bu sözleşmeleri de masada bitirelim.

İKİ TARAF DA MUTLU OLSUN

Seçilmiş belediye başkanı olarak ilk toplu iş sözleşmeleri imzalayacak. Başta göreve geldiği günden beri Büyükşehir Belediyesinde işçilerle alakalı pozitif düşünceler içinde olan ve bunu herkese hissettiren, işçilerimizin gönülden sevdiği, Büyükşehir Belediye başkanımızdan ve diğer ilçe belediye başkanlarımızdan işçilerimizin ve bizim beklentimiz bu sözleşmenin masada ve iki tarafında mutlu olacağı bir şekilde bitmesidir” ifadelerini kullandı.

17 Mart 2020 - Güncel

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?