İyi Parti’den hükümete esnafa destek çağrısı

İyi Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız, bugün gönderdiği yazılı bir basın açıklamasıyla hükümete, KOBİ’lere destek çağrısı yaptı. 

Büyütmek için resme tıklayın

ÖDEYEMEZ HALE GELECEK

İyi Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız, bugün gönderdiği yazılı bir basın açıklamasıyla hükümete KOBİ’ler için geri ödemesiz kredi desteği çağrısında bulundu. Bakanlıklarımızın korunma amaçlı olarak almış olduğu kararlar neticesinde birçok iş yerinin kapandığını belirten İl Başkanı Yıldız, “Bütün bunların bir ekonomik sonucu olacak. Dükkanını açamayan esnaf ve tüccar piyasa borcu, SGK, vergi ve çalıştırdığı işçinin maaşını ödeyemez hale gelecek.” İfadelerini kullandı.

KOBİ’LER

Şanbaz Yıldız “ Koronavirüs sadece insan sağlığını değil ekonomiyi de vurdu. Ülkemizde de dünyada olduğu gibi ticaret durmak üzere. Bakanlıklarımızın korunma amaçlı olarak almış olduğu kararlar neticesinde birçok iş yeri kapandı. Bütün bunların bir ekonomik sonucu olacak. Dükkanını açamayan esnaf ve tüccar piyasa borcu, SGK, vergi ve çalıştırdığı işçinin maaşını ödeyemez hale gelecek. Açıklanacak olan ekonomi paketi işyerini iki gün açmasa evine ekmek götüremeyecek küçük esnafımızı, KOBİ’lerimizi, işe gitmediği gün aç kalacak yevmiyeci insanlarımızı ve zor durumda kalacak tüm vatandaşlarımızı mutlaka kapsamalıdır.

KREDİ DESTEĞİ

Zora düşecek küçük esnaf ve KOBİ’lerin başta kamuya olan vergi borçları olmak üzere, kamu bankalarına olan kredi borçları, vergi ve sigorta primleri ödemeleri ileri bir tarihe ertelenmelidir. Sicil affı çıkarılarak krediye ulaşmaları kolaylaştırılmalıdır. Bu süre zarfında bu kişilere kamu icra takipleri yapılmamalıdır. Elektrik, su, doğal gaz, akaryakıt gibi mali yükleri ertelenmelidir. Kira ödemeleri yıl sonuna kadar ertelenmeli ve kira fiyatlarında artışa gidilmemesi sağlanmalıdır. En az altı ay geri ödemesiz kredi desteği sağlanmalıdır.

SOSYAL DEVLET ANLAYIŞI

Hükümetimizin vatandaşlarının daha iyi bir hayat sürebilmeleri için elindeki tüm imkanları kullanan, huzur ve refahını gerçekleştiren ve teminat altına alan, çalışma hayatının kararlılık içinde gelişmesi için sosyal, iktisadî ve malî tedbirler alan ve gerektiğinde gidişata müdahale eden bir sosyal devlet anlayışı ile çalışmasını beklemekteyiz. Dünya Sağlık Örgütü’nün Koronavirüsü "Pandemi" (salgın) olarak sınıflandırdığını unutmamalı ve ülkemizde alınan önlemleri yalnızca sağlık açısından düşünerek değil, ekonomik açıdan da düşünerek arttırmalıyız” dedi.

 

 

17 Mart 2020 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?