Saadet termal suyun peşini bırakmıyor

Saadet Partisinin Başiskele Belediyesindeki meclis grubu, birkaç gündür ilçe gündeminden düşmeyen termal su ile alakalı kapsamlı bir paylaşım yaptı

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

ÖZTONGA PAYLAŞTI

Saadetli meclis üyelerinden Kadir Öztonga’nın sosyal medya hesabından da paylaştığı açıklamada, son günlerde bölgede yaşanan hareketliliğin gerekçeleri, mahalle ve bölge sakinlerinin düşünceleri özetlendi. Saadet Partisinin termal su ile alakalı bir komisyon kurduğunun ifade edildiği açıklamada, dört maddelik talep ve eleştiri listesi de yayınlandı. İşte Saadet grubunun o geniş açıklaması;

YENİKÖY MERKEZ HAVUZLU BAHÇE TERMAL SU HAKKINDA;

Son günlerde Kamuoyunu meşgul eden Başiskele Yeniköy Merkez Havuzlu bahçe Mahallesinde bulunan Termal Su ile alakalı kamuoyu açıklamamız şu şekildedir;
Öncelikle Saadet Partisi Meclis grubu olarak seçildiğimiz günden beri konunun yakın takipçisi olduğumuz bilinmesini isteriz.
Önceki gün Yeniköy halkından bir kaç kişinin ve basının bölgede neler oluyor sorusunun ardından dün akşam belediye başkanımız ile görüşüp bilgi aldık.

“SUYU KAYBETMEME ADINA"

Aldığımız bilgi ise Termal Suyun kullanımı ve işletimi ile ilgili Başiskele Belediyesinin 2 yıl içinde herhangi bir şekilde suyu değerlendirip işletememesi halinde 2020 yılı 7. ayda süresi dolması nedeniyle suyun işletim ve kullanma hakkını kaybedeceğinden, Başiskele Belediyesi bu hakkı kaybetmeme adına bir an önce değerlendirmek için Yeniköy’de bulunan kapalı yüzme havuzuna borularla aktararak ve orada bir takım değişikler yapmak suretiyle termal suyu değerlendirme yoluna gidecektir. Şu anda bölgede yapılan faaliyet bununla ilgilidir.

“OTELLERLE DE GÖRÜŞÜLDÜ”

Ayrıca Belediye Başkanı ile yaptığımız görüşmede termal suyun bir miktarının bölgede bulunan otellerin kullanımına sunulmak üzere bir çalışma yapıldığı ancak somut bir gelişme oluşmadığı da tarafımıza bildirilmiştir.

“BÜYÜKŞEHİR PROJESİ 2021’DE”

Bölgede Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan günü birlik tesis alanının Büyükşehir Belediyesinin içinde bulunduğu ekonomik sebeplerden dolayı 2020 yılı içerisinde yapılamayacağı, projenin 2021 yılına ertelendiği de Belediye Başkanı tarafından tarafımıza bildirilmiştir.

YENİKÖY HALKI VE MUHTARI BİLGİLENDİRİLMEDİ

Akabinde bugün itibari ile bölgeye yaptığımız ziyarette yapılan çalışma hakkında mahalle Muhtarı ve bölge halkının yeterince bilgilendirilmediği tarafımızdan görülmüştür. Konu hakkında tarafımızda buluna bilgiler ile mahalle muhtarımız ve ilgili halkımızın sorularına cevap vermek suretiyle bilgilendirme yapmaya çalıştık. Bu bilgilendirme de termal suyun ilk etapta imar yolları kullanılarak Yeniköy de bulunan kapalı yüzme havuzuna bağlanacağı net bir dille iletildi. İleriki süreçte termal suyun havuz bölgesinde banyolar yapılarak kullanımının çeşitlendirileceği daha iyi hizmet verileceği ifade edildi.
Bölge halkından aldığımız şikayetler ise bölge halkına bilgilendirme yapılmadığı, Büyükşehir Belediyesinin yapacağı projenin 2021 yılına bırakılması, halihazırda 2 yıldır zaten boşa akan suyun bir 2 sene daha beklemek istemediklerini ve yatırımın hızlandırılması ile hem suyun boşa akışını engellemek hem de bölgede oluşabilecek olan ekonomik ve diğer potansiyellerin bir an önce gerçekleşmesini istemektedirler.

“TURİZM BÖLGESİ BİLİNMİYOR”

Bir 3. şikayet olarak da bölge halkı turizm bölgesi olan veya planlanan yerlerin neresi ve ne kadar bir alanı kapsadığını bilmediklerini ve bu konuda bilgilendirilmediklerini, geçmiş dönemde yaşanmış haksız uygulamaların tekrar yaşanmasından endişe ettiklerini dile getirdiler.
Son olarak konu ile alakalı bizim görüşlerimiz de şu şekildedir;

KAPSAMLI BİR TURİZM PLANI İÇİN İLK FİKİR VE PROJE ÜRETEN PARTİYİZ

En başta belirttiğimiz gibi konunun seçildiğimiz günden beri takipçisiyiz ve bölgede geniş kapsamlı turizm planını dile getiren ve ilk proje ve fikir sunan partiyiz. Bizim bu fikrimiz belediye başkanı tarafından olumlu karşılanması ile Başiskele Belediyesi Bünyesinde 3 meclis üyesinin ve bazı bürokratların yer aldığı ve 2 meclis üyesinin (Zeki Karataş ve Mustafa Gürsoy) Saadet Partisinden olduğu bir komisyon kurulmuştur. Bu komisyon turizm alanının nereleri kapsayacağı ve neler yapılacağı konusunda çalışmalara başlamış ve halen devam etmektedir.
Termal suyun çıktığı vadide Suyun Seralarda Kullanımı, Aromatik Bitki Yetiştiriciliği, Günübirlik Tesis alanları, Doğa Turizmi alanları, Sağlık Turizmi Alanları, Yürüyüş Parkurları, Mesire Alanları, Hobi Bahçeleri ve Konaklama alanları gibi birçok konuda yapılması gerekenler hakkında çalışmalar yürütülmektedir.
Çalışma Avlakdere bölgesinden Bahçecik Düzlük Şelalesini de içine alacak büyüklükteki bir alanda yürütülmektedir.
Sonuç olarak ilçemizin sosyo-ekonomik yaşantısına büyük katkı sağlayacak bu projenin gerek Başiskele gerek Büyükşehir Belediyesi'nin de konu hakkında daha fazla katkı sunması ve çalışmaların hızlandırılması önem taşımaktadır.

TERMAL SUYUN KAPASİTESİ YÜKSEK

Açılmış olan termal kuyunun tamamen değerlendirmesi durumunda 2. kuyunun da hemen açılarak 40 litre bölü saniye kapasiteye ulaşarak ilçemiz imkânlarına sunulması sağlanabilecek bir termal kaynaktan bahsedilmektedir.
Gelinen noktadaki talep ve eleştirilerimizi 4 madde de özetleyecek olursak;

TURİZM ALANININ İLAN EDİLMESİ

1-Fonksiyonel ve bölgenin turizm potansiyelini hayata geçirecek turizm alanının bir an önce ilan edilmesi.

GÜNÜ KURTARMAK DEĞİL, PROJELERİ HAYATA GEÇİRMEK

2- Günü kurtarma adına yapılan çalışmalardan ziyade İster Büyükşehir isterse Başiskele Belediyesi eliyle suyun çıktığı alandaki mevcut proje 2 yılı beklemeden bir an önce hayata geçirilmesi.

ŞEFFAFLIK VE KAMUOYUNUN BİLGİLENDİRİLMESİ

3- İzlenen her yöntemin kamuoyu ile paylaşılması ve şeffaf olunması bölge halkının Başiskele Belediyesi tarafından atılan ve atılacak adımlar hakkında bilgilendirilmesi.

ARSA SAHİPLERİNİN SORUNLARI

4- Kuyunun bulunduğu bölgede yer sahibi vatandaşların sorunlarının kısa zamanda çözüme ulaştırılması, bölge halkının Başiskele Belediyesinden haklı talepleri ve istekleridir.
Saadet Partisi Grubu olarak bizlerin de eleştiri ve taleplerimiz tam da bu doğrultudadır. Gelişmelerle alâkalı takibimiz ve çalışmalarımız devam etmektedir.
Kamuoyuna ve Başiskele halkına saygıyla duyurulur.
Saadet Partisi Başiskele Belediyesi Meclis Grubu.

14 Mart 2020 - Güncel

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?