Libya’ya gitti kayboldu... İzmitli Ahmet Çeliktaş’ı Hafter mi esir aldı?

Çalışmak için gittiği Libya'da Hafter güçleri tarafından esir alındığı iddia edilen Ahmet Çeliktaş'tan yakınları 36 gündür haber alamıyor. Günlerdir kardeşinin kurtarılması için çabalayan Bayram Çeliktaş, "En azından hayatta mıdır, değil midir onu öğrenmek istiyoruz. Yani kardeşimin kurtarılmasını istiyorum" dedi.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

ESİR ALINDI

İzmit'te yaşayan Bayram Çeliktaş, 19 Ocak tarihinde çalışmak için Libya’ya giden kardeşi Ahmet Çeliktaş’tan 6 Şubat tarihinden beri haber alamıyor. Yıllardır Libya’da farklı işlerde çalışan Ahmet Çeliktaş, 19 Ocak tarihinde gittiği ülkede bir anda ortadan kayboldu. Ahmet Çeliktaş’a 36 gündür ulaşamayan Kocaeli’deki kardeşi Bayram Çeliktaş yaptığı araştırmalarda kardeşinin Hafter güçleri tarafından Libya’nın Trablusgarp şehrinde esir alındığını öğrendi.

 YAŞAYIP YAŞAMADIĞINI ÖĞRENMEK İSTİYORUM

 Ahmet Çeliktaş’tan en son haber alan bir arkadaşı, Çeliktaş’ın Şubat tarihinde esir alındığını, kendisinin de haber alamadığını söyledi. Ahmet Çeliktaş’ın esir alındığını öğrenen Bayram Çeliktaş, günlerdir kardeşini kurtarmaya çalışıyor. Libya Başkonsolosluğu, Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere bir çok kurumla durumla ilgili iletişime geçtiğini söyleyen Bayram Çeliktaş, tek istediğinin kardeşinin yaşayıp yaşamadığını öğrenmek olduğunu söyledi.

HİÇ CEVAP ALAMADIM

Ahmet’in Hafter askerleri tarafından alındığını öğrendiğimizden bu yana yaklaşık 25 gün geçti. 36 gündür kardeşinden haber alamadıklarını ifade eden Bayram Çeliktaş, “Kardeşim restoranlarda aşçı olarak çalışıyor. Libya’da daha önce kendi iş yerini işletiyordu. En son da çalışmak için gitti. Kendisi ile sürekli olarak görüşüyorduk. Buradan 19 Ocak tarihinde gitti. 6 Şubat tarihine kadar sürekli görüşüyorduk, irtibattaydık. Ondan sonra bir daha biz kendisi ile hiçbir şekilde görüşemedik. Aramalarıma rağmen hiç cevap alamadım.

25 GÜN GEÇTİ

Yaklaşık 15 gün boyunca kendisinden haber alamadım. Daha sonra orada bulunan Rahmi diye bir arkadaşı var. Onu aradık. O da bize Ahmet’in Trablus’ta Hafter askerleri tarafından gözaltına alındığını ve Ahmet’in durumu kendisine söyledikten sonra onun da kardeşime ulaşamadığını söyledi. Bu olay 10-29 Şubat tarihleri arasında yaşanmış. Biz Ahmet’in Hafter askerleri tarafından alındığını öğrendiğimizden bu yana yaklaşık 25 gün geçti” dedi.

HAYATTA MIDIR, DEĞİL MİDİR ONU ÖĞRENMEK İSTİYORUZ

Kardeşinin kurtarılmasını istediğini dile getiren Çeliktaş, yetkililere seslenerek, “6 Şubat’tan beri ben kardeşime hiçbir şekilde ulaşamadım. Kendisine ulaşabilmek için Libya Türk Büyük Elçiliği’ni aradık. Daha sonra buradaki Libya Konsolosluğu’na gittik. Milletvekilleri ile görüştük. CİMER’e, Dışişleri Bakanlığı’na yazdık. Oradan bize bir dönüş yapıldı.

 KURTULMASINI İSTİYORUM

Konuyu bildiklerini, kendi gündemlerinde olduğunu, hayatından endişe etmememiz gerektiğini söylediler. Hafter askerlerinin esir aldıkları kişileri, özellikle Türkleri öldürmediğini ve sadece esir aldıklarını, zaman zaman fidye karşılığında bıraktıklarını söylediler. Buradan söylemek istediğim, yetkililerin bu konu ile ilgilenip, bir an önce kardeşimin kurtarılmasını sağlamalarını istiyorum. En azından hayatta mıdır, değil midir onu öğrenmek istiyoruz. Yani kardeşimin kurtarılmasını istiyorum” diye konuştu.

12 Mart 2020 - Medya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?