Sendika başkanı o sınava isyan etti

TES Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, KOÜ’de yapılan görevde yükselme sınavının liyakatten uzak olduğunu belirtti

Büyütmek için resme tıklayın

BU SINAV KOÜ’YE YAKIŞMADI

Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, Kocaeli Üniversitesi’nde yapılan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavının sınav disiplininden ve ciddiyetinden uzak yapıldığına dikkat çekerek “Kamuda adeta bir çeteye dönüşmüş tavır ve eylemleriyle bizlere 15 Temmuz’u yaşatanlardan ne farkları var?” dedi.

DİSİPLİNSİZ SINAV

Yazılı bir açıklama yapan Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, “Kocaeli Üniversitesi’nde idari personellerine yönelik olarak 29.02.2020 tarihinde gerçekleştirilen Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı başından sonuna adeta bir hukuk skandalına, hayal kırıklığına, adeta bir yandaş rezaletine dönüştü. 190 kişinin görevde yükselme umuduyla girdiği sınav, liselerde dahi göremeyeceğimiz sınav disiplininden ve ciddiyetinden uzak; optik kodlama yerine A4 kağıdı üzerinde cevap işaretleme, optik okuma yerine şahıslar tarafından okuma gibi şekillerde yapılmıştır” dedi.

KOLTUKLAR DAĞITILMAYA BAŞLANMIŞ

Sınav sonrasında sınava katılanlara cevap anahtarı da verilmediğini ifade eden Şanlı, “Adaylar kendi cevap anahtarlarını görememiş ve adaylara bir hafta içinde itiraz etme hakkı lütfedilmiştir. Yazık, çok yazık. Güya 06-07 Nisan’da da mülakatlar yapılacakmış! Mülakat komisyonunda kim var? Eğitim Bir Sen eski 2 Nolu Şube Başkanı, şu an dahi Eğitim Bir Sen'e aidat kesintisi olan vekaleten üniversitenin Genel Sekreteri Mustafa Eren. Daha şimdiden makamlar, koltuklar dağıtılmaya başlanmış bile! Bize üye ol seni şuraya müdür yapalım, beş üye getir seni şuraya atayalım! Ne güzel değil mi! Ahlak, adalet, eşitlik, liyakat böyle bir şey olsa gerek! Çalışanlar arasında adil, şeffaf ve objektif böyle olunuyor demek ki!” dedi.

FETÖ’DEN NE FARKINIZ VAR

Sözlerini sürdüren Başkan Şanlı, “15 Temmuz’dan tek bir ders çıkarmamış bu şahıslar, kamuda adeta bir çeteye dönüşmüş tavır ve eylemleriyle bizlere 15 Temmuz’u yaşatanlardan ne farkları var? Milletçe en çok birliğe ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu şu günlerde üç beş makam ve koltuk için kendinden olmayanları türlü entrika ve hilelerle bertaraf etmenin 2010 yılında soruları çalarak sadece kendi üyelerini kamuya yerleştirme ahlaksızlığından ne farkı var?” ifadelerini kullandı.

TARİH SİZİ UNUTMAYACAK

“Gözbebeğimiz olarak gördüğümüz, her iyi işinde tüm gücümüzle destekleme sözümüzü tuttuğumuz üniversitemizin geldiği bu son nokta içler acısı!” diyen Şanlı, “İyi dileklerimizi ve umutlarımızı bir bir harcayanlara elbette bunun hesabı sorulacaktır; ancak tüm bu rezaletlerin, bunca haksızlığın ve ahlaksızlığın uluorta bir şekilde ve ülkemizin sayılı üniversitelerinden birinde yaşanmasına şahit olup da göz yumanlar için veya bu vahim hadiseleri öğrenip de yetkisi dâhilinde gereğini yapmayanlar için tek bir sözümüz vardır: Bir gün elbette sizler de 5 bin yıllık Türk tarihinde yerinizi alacaksınız ve yıllar sonra hatırlanacaksınız; lakin sizi hatırlatacak cümleler emin olun hiç de umut ettiğiniz gibi olmayacak” dedi.

HESABINI SORACAĞIZ

Başkan Şanlı son olarak “Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube olarak hiçbir hukuksuzluğun ve haksızlığın yanında olmayacağımız gibi tüm bu yaşananların hesabını yine hukukun üstünlüğüne inanarak elbette ki soracağız. Biz bu yüzden varız. Hiçbir üyemizin mağdur olmasına müsaade etmeyeceğiz; buna tevessül etmeye kalkanlarla da gücümüzün son zerresine kadar mücadele edeceğiz. Bu son cümle, tüm bize güvenenlere sözümüz olsun” ifadelerini kullandı.

10 Mart 2020 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?