Burası fuhuş batağıyken Arslanbey Muhtarı neredeydi?

Kartepe’de son günlerin gündemi Arslanbey’deki site arazisi. Bu konu Salı günkü meclis toplantısında da gündeme gelmişti

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

RANT İDDİALARI

Kartepe Belediyesi Mart ayı meclis toplantısında önemli bir olay yaşanmıştı. Arslanbey Muhtarı Sedat Topal Arslanbey’de imar rantı uygulandığını iddia etmiş ve mahalle halkıyla birlikte meclis gelmişti. Başkan Mustafa Kocaman’la meclis sonrasında görüşen Muhtar Topal ve Arslanbeyliler, sıkıntılarını dile getirmişti.

MUHTARIN İDDİASI

Arslanbey Muhtarı Sedat Topal, “Bu işten kimlerin avanta aldığını da çok iyi biliyorum” şeklinde cümleler sarf etmiş ve böylesi bir uygulamanın meclisten geçirilmemesi gerektiğini iddia etmişti. Muhtar Topal’a göre Arslanbey’de Kardelen Villalarının bulunduğu arsaya yüzde 20’nin üzerinde emsal artışı yaşanıyor.

TAPULAR VAR

Konunun taraflarından Kardelen Villaları Site Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Öztürk de EN Kocaeli’yi ziyaret ederek konunun detaylarını aktardı.
Öztürk şunları söyledi:
“Kardelen Villalarının yapımı için ilk ruhsat dönemin Arslanbey Belediyesinden 2003 yılında alınmış. İnşaata başlanmış ancak devam edilmemiş. Bazı binalar yapılmış. Bazı binaların temeli atılmış. Bazı binaların ise tapusu var ancak temeli yok.

FUHUŞ BATAĞIYDI

İlk üç sene geldiğimizde arsa sahibi Recep bey bir bak buraya dedi. İlk geldiğimiz zaman dikenler ikinci katın balkonlarını saracak kadar yükselmişti. Bakın burası rezil bir haldeydi. Uyuşturucu yuvasıydı. Fuhuş batağıydı. Her türlü pisliği döndüğü atıl bir haldeydi.

RUHSAT YENİLENMEMİŞ

Biz ilk olarak kaba bir temizlik yaptık. Evler ortaya çıkmaya başladı. Şimdi binaların da tamamlanmasını istiyoruz. Ancak sıkıntı ruhsat. Çünkü ruhsatlar 5 yılda bir yenilenmesi gerekiyor. 2009 yılında ruhsat yenilenmiş. Ancak 2014 yılında kimse ilgilenmemiş ve ruhsat yenilenmemiş

HALA MAĞDUR İNSANLAR VAR

Bakın detaylarını da anlatacağım. Şu ek bilgiyi de vermem gerekiyor. Bizim bu üç parselden oluşan arazimizde 162 tapu sahibi var. Yani tapular dağıtılmış. Bu 162 kişiden 130’u mağdur durumda. Siteye başlanmış ama 17 yılda ilerleme kaydedilmemiş. Bu 130 kişi hala mağdur. Temeli atılmayan var, evi yapılıp hala atıl bir halde bekleyen var.

RUHSAT ALINMALI

Ruhsat 2014’te yenilenmediği için de bu arsa tarla vasfında. Biz aslında sürecin başında mevzi imar planı yapmak istedik. Ancak genel bir plan tadilatı yapılacağını öğrendik. 2018 yılının ağustosuna kadar bekledik. İtirazlar yapıldı. Kasımda askıdan indi.
Bu plan çalışması sonucunda imara açık planları yapıldı. Ama burada bir iş yapılabilmesi ve buranın kurtarılabilmesi için ruhsat alınması lazım.

ÇOK ZOR

Belediyenin mevzuatına göre bir inşaat istiyoruz. Bizim mücadelemiz şu. Burada 162 kişinin tapusu var. 3-5 metrelik bir plan tadilatı yapılırsa 162 kişinin onayını almak ve kendileri gelmiş olması gerekir. Ve bu çok zor bir şey. Kiminin adresi var kiminin yok.

EVLERİ NASIL OYNATALIM?

İmar durumunu almak için girişim yaptığımız zaman önce Büyükşehir Belediyesine müracaat ettik. Fikir ortaklığı çıktık. 162 kişinin tapuları ellerindeyse hiçbir değişiklik yapmadan imar durumu çıkaralım istedik. Çünkü takdir edersiniz ki binalarımızı oynatamıyoruz. Büyükşehir yetkilileri de binanın oynatılmadığını biliyor. Bu sebeple mevcut binalara göre bir imar durumu belirlenmesi noktasında karar çıktı.

45’TEN 50’YE

Mevcut binaların durumuna göre imar tadilatı yapıldığı zaman Arslanbey muhtarının söylediği gibi öyle yüzde 20’lik bir emsal artışı olmuyor. 0.45 emsal mevcut planlar. Bizim binalarımıza göre plan tadilatı yapıldığında bu emsal yüzde 0.05 artıyor ve 0.50’ye çıkıyor. Öyle anlatıldığı gibi büyük bir durum yok.

MAĞDURİYET ARTIK BİTSİN

Ama biz kötü niyetli değiliz. Bakın bu 52 dönümlük 3 parselden oluşan bir arsa. Burada işi yapmak isteyen müteahhit kötü niyetli olsa üçüncü parseldeki boşluğa ekstra binalar koyar. Hali hazırda tapusu olan 61 blok ve 162 hane var. Biz bunun ötesine yani ilk başlanan projenin ötesinde geçmeyeceğiz. Zamanında Arslanbey Belediyesinden ne için izin alınmışsa onu yapacağız.

39 YERİ VAR

Hatta bizim mevcut arsamızdan 700 metresini de belediyeye terk etmiş durumdayız. 32 tane tamamlanmış bina var sitede. 16 tanesi düzenlendi. 122 tane de tapusu olan ancak yapılmamış bina bulunuyor. Ayrıca bahsettikleri iş adamının burada 39 tane yeri var. Geriye 90 hane kalıyor mağdur olan. Bunları da iyi hesaplamak lazım. Yani iki parseldeki vatandaşlar mağdur. Tek isteğimiz bu mağduriyet bitsin.

MADDİ KAZANCIMIZ YA DA BEKLENTİMİZ YOK

Biz geldik harçları da kendi imkanlarımızla ödedik. Ne gerekiyorsa kendi imkanlarımızla yapmaya çalıştık. Bizim maddi bir beklentimiz ya da kazancımız yok. Bakın hemen yanımızda Taç Yaprak Sitesinin emsali yüzde 65’in üzerinde. Muhtar neden orayı da konuşmuyor? Bizimki sadece yüzde 45’ten 50’ye çıkacak. O da mecburiyetten.

SIFIRDAN BİR YER YAPMIYORUZ

İnsanların şunu anlaması gerekiyor. Biz sıfırdan bir inşaata girmiyoruz. Sıfırdan inşaata girip yüzde 45’lik emsali 50’ye çekmeye çalışsak anlayacağım. Ama burada 17 yıldır bitmemiş, geride bir sürü mağdur bırakmış bir proje var. Yapılmış binalar, başlanmış binalar var. Ne yapalım binalarımızı mı yıkalım? Böyle saçma bir iş olabilir mi?

NEDEN O ZAMJAN ÇIKIP KONUŞMADI?

17 yıldır orası atıl halde. Fuhuş yuvasına dönmüş, uyuşturucu batağına dönmüş. İnsanlar biz güvenlik getirene kadar korkarak otobüs bekliyordu. Muhtar 17 yıldır neredeydi? Arslanbey’in sorunu diyor. Bu bahsettiğim fuhuş ve uyuşturucu Arslanbey’in sorunu değil miydi? Muhtar neden o zaman çıkıp konuşmadı?

100 BİN LİRA FAZLASINI VERECEĞİM

Burada şov yapmaya gerek yok. Sıkıntımız var ve çözülecek inşallah. Avantalardan bahsediyor ya Muhtar. İspatlasın ben o aldığımı iddia ettiği avantanın 100 bin lira fazlasını kendisine ödeyeceğim. Burada insanlar mağdur. Biz bu mağduriyetin giderilmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”

# ARSLANBEY İLE İLİŞKİLİ:

07 Mart 2020 - Güncel

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

14

Skolay - Yorum yaparak prim kazandirmayalim adama

Derim ben

Arslanbey muhtarı sonuna kadar haklıdır konunun takipçisiyiz.....

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 10 Mart 01:39
13

Arslanbeyliler - Arslanbey halkı olarak muhtarımızın arkasindasiyiz arslanbey halkida mağdur arslanbeyin yerlisi olarakta böyle birseyde yok karalama yapmayın

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 09 Mart 22:30
12

Ktopal - Herkes bir ağızdan çıkmışcasına orda fuhuş var şarapçı var kokuyoruz bilmem ne polis var jandarma var kimi kNdırıyosun ara gelsin belliki birileri konuşacağınız metni önceden elinize vermiş 17 yıl kimsenin aklına gelmeyenler yenimi geldi Arslanbey de sizden çok mağdur var muhtar doğruyu konuştu yaranıza bastı bağırırsınız şimdi

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 09 Mart 22:01
11

Kartal 41 - Ozaman arslanbey halkına da imar değişikliği yapılsın bizde ev yapalım öyle size var bize yok öyle bi dünya da yok bizde arslarimiza ev yapamıyoruz nasıl olcak demekki ilk baştan usulsüzlük varmış muhtar ortaya çıkardı helal olsun

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 09 Mart 21:24
09

Mehmet Emin - Sayın Muhtar, kendi arsama 4 kat istiyorum desen de, milletin 14 yıllık mağduriyetinin üzerinden rant yapmasan olmaz mı?

İnsanlar korkudan evlerine bakmaya gidemiyordu. Şimdi Site yönetimi ve oraya yeni gelen firma sayesinde evlerimize gidebilir olduk.

Hiç mi vicdanın sızlamıyor?

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 09 Mart 00:19
08

Muhtar Sedat - Yorumlarınız güzel magduriyet, magduriyet peki muhatabınız kim sizi kim bu duruma düşürdü sizde akıl yokmu hic komik bir durum imarınız yetersiz yani o tarla vasfından dolaylı entrika ile cıkan yerinize o evler sığmaz kimseye ayırımcılık yok varsa bizede yapılsın Arslanbey in imarı komple artırılsın

Yanıtla . 9Beğen . 3Beğenme 08 Mart 22:39
07

Tapu Sahibi - 17 yıl geçmiş artık sitede insanlar oturmak birşeyler yapmak istiyor bende tapu sahibiyim orayı oturabilir hale getirmeye çekiniyorum atıl halde olmaktan çıkmalı birşeyler yapmaya çalışanların önüne lütfen taş koymayalım

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 08 Mart 21:48
05

Kaya - Muhtar sağda solda show yapma ben o site içerisinde tapu sahibiyim ancak fuhuscular sarapcilar ve alkolikler yüzünden evime taşınamıyorum çünkü atıl durumda bulunan evlere bu amaçla gelenler var mahalle muhtari burada bekçilik yapar yada burada bu amaçla gelenleri deferdse bende evime taşınırım muhtardan bunu bekliyorum yorum yapan arkadaş tapu sahibi kim diye sormuş ya buyur birisi benim hadi bu dediklerim yalan de

Yanıtla . 4Beğen . 5Beğenme 08 Mart 12:38
04

Kaya - Fuhuscular uyuşturucu kullananlar ve sarapcilarin mekanı olmuş muhtar gelsin belediyede sağda solda show yapmasın buraları düzeltsin bende sahibi olduğum eve ortayayım hadi muhtar bekliyorum seni

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 08 Mart 12:34
03

Kaya - Tapu sahibiyim fuhusculardan ve sarapcilardan birde uyuşturucu müptelâlarından burada oturamıyoruz muhtara sesleniyorum o kadar düşünceli ise önce buna çözüm bulsun sağda solda şov yapmasın

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 08 Mart 12:32
01

- Ramazan bey bukadar dürüst iseniz tapu sahiplerini acklayın tek tek ayrıca tacyaprak benim mahallemde degil bilin istedim

Yanıtla . 9Beğen . 4Beğenme 07 Mart 23:26
06

Ramazan Öztürk - @ 01 nolu yoruma cevabı: 162 tapu sahibinin adı soyadı ve tc numaraları bende mevcut. istediğiniz yer ve zamanda istediğiniz kişiye açıklarım. zaten genel kurul yapıyoruz. hazırun listesi ile genel kurul yapıyoruz. ben dürüst olduğumu söylüyorum. kimlerin rant aldığını biliyorum diyende bu isimleri açıklasın. eğer bende o listede varsam ispatlasın yüzbin tl verecem. ispatlamayazsa yalancıdır müfteridir.

Yanıtla . 2Beğen . 5Beğenme 08 Mart 21:37
02

Kaya - @ 01 nolu yoruma cevabı: Tapu sahibiyim kendi imkanlarim ile evimi yaptirdim ve su an kirada oturuyorum esim ve cocuklar orda oturmaya korkuyor evlerin icinde sarapcilar fuhuscular cirit atiyor bu muhtar madem mahallenin muhtari buyursun gelsin tapu sahibi olarak benim magduriyetimi cozsun muhtar olduguna gore mahallenin sorunlarini bilir ha kendince bana ne fuhus varsa sarapci varsa orasi site diyorsa o zaman sagda solda sov yapmayacak hani derler ya yetki verilmis cahilliginden tutmus babasini kesmis diye atalarimiz muhtarinda cahilligi bence muhtarim ben tapu sahibiyim kimseye 5 kurus odemedim kendi imkanimla evimi yaptiriyorum gel mahalle muhtari olarak orayi fuhustan sarapcilardan kurtar bende evime tasinayim senide ayakta alikislayayim

Yanıtla . 3Beğen . 5Beğenme 08 Mart 12:28


Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?