Radiye Sezer Katırcıoğlu Yunan sınırında incelemelerde bulundu

AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu Yunanistan sınırına inceleme ziyaretinde bulundu

+3
Haber albümü için resme tıklayın

İNCELEME ZİYARETİ

AK Parti Kocaeli Milletvekili, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, İnsan Hakları Komisyon Başkanı Hakan Çavuşoğlu ile beraber inceleme ziyareti gerçekleştirmek için Yunanistan sınırında Pazarkule ve İpsala Sınır Kapılarını ziyaret etti.

KATIRCIOĞLU PAZARKULE VE İPSALA'DA

Yunanistan sınırında ki Pazarkule ve İpsala Sınır Kapılarını ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, "Başta İdlib’te şehit olan Mehmetçiklerimize Allah'tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun, Türkiye kararlı duruşundan asla taviz vermeyecek geri adım atmayacaktır." dedi.

AB SINIRINDA ‘İNSANLIK’ ÖLÜYOR

Yunanistan Sınırında yaşanan insanlık dramı ile ilgili komisyon olarak bir karar aldıklarını aktaran Radiye Sezer Katırcıoğlu, Yerinde incelemelerde bulunmak üzere de Edirne'ye geldiklerini ifade etti. Açıklamasının devamında Katırcıoğlu şunları aktardı; “Her fırsatta insan hakları değerleri üzerinden ülkemize parmak sallayan AB ve onun bir üyesi olan Yunanistan'ın burada sistematik bir şekilde insan hakları ihlalleri olduğunu gördük. Dolayısıyla bu kabul edilebilir bir şey değil.

ACIMASIZ BİR DURUM

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 13. maddesi ve 1951 tarihli mülteci hakları sözleşmesine göre, geçmek isteyen sığınmacıların yapılan kontroller sonucunda sığınma hakkının kabul edilmesi gerekiyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve İnsan Hakları Gözlem Merkezi Genel Direktörü' nünde bu anlamda açıklamaları gelmeye devam ediyor. Maalesef burada çok acımasız bir durum söz konusu.

AB SINIFTA KALMIŞTIR

Türkiye'de yaklaşık 8 yıldan bu yana 3 milyon 600 bin Suriyeli ve 300 bin civarında düzensiz göçmen bulunuyor. Bu göçmenleri gerek barınmaları gerekse temel ihtiyaçlarının karşılanması bakımından Türkiye'nin yapmış olduğu fedakârlıkları da dikkate aldığımızda, Yunanistan'ın insan hakları ihlali yaptığını görüyoruz. İnsan hakları noktasında her gün Türkiye'ye parmak sallayan AB burada sınıfta kalmıştır."

GÖÇMENLERİN GEÇİŞLERİ KISITLANAMAZ

İdlib'de 34 askerimizi şehit verdiğimiz menfur saldırı sonrası, ülkemizde bulunan geçici koruma altındaki başta Suriyeliler olmak üzere düzensiz göçmenlerden Avrupa'ya geçmek isteyenlere kara ve deniz sınırlarında engel olunmaması kararının verildiğine değinen Katırcıoğlu, sözlerine şöyle devam etti; “1948 tarihli İnsan Hakları Evrensel Belgesi'nin 13/2 maddesinde herkesin, kendi ülkesi de dahil, herhangi bir ülkeden ayrılma ve dönme hakkına sahip olduğu yer alır. Bu da, göçmenlerin herhangi bir ülkeye gidişlerinin kısıtlanamayacağına açıkça işaret ediyor."

İHLALLERE DEVAM EDİYOR

Yunanistan uluslararası kuralları çiğneyip insan hakları ihlallerine devam ediyor, neden Yunanistan’ı Avrupa cesaretlendiriyor diyen Katırcıoğlu, şunları kaydetti: "Yunan askerinin bugün burada yaptığının milyonda 1'ini Türkiye yapsa hem Avrupa hem de Avrupa'nın Türkiye'deki figüranları avaz avaz ortalığı yıkmıştı. “Asıl azmaz, bal kokmaz, kokarsa yağ kokar, onunda aslı ayrandır.” demiş atalarımız, Yunanistan’ın barbarlığı da bu atasözünün günümüzde yaşananlara ne kadar uygun olduğu gösteriyor.”

ULUSLARARASI KORUMA

Yunanlıların, sığınmacılara gerçek mermilerle ve biber gazı ile saldırı yaptığına bir mültecinin ölümüne, 5 mültecinin yaralandığına şahit olduklarına değinen Radiye Sezer Katırcıoğlu, “AB, sınırlarına ulaşan göçmenlere uluslararası koruma sağlamalıdır.

ASKERLİK SUÇU

Türkiye'nin yıllarca koruduğu, yurt olduğu, ensar olduğu ve olmaya devam edeceği bu insanlara yapılan sistematik işkence ve insan haklarına aykırı tutuma AB, insan haklarının sözde savunucuları nasıl göz yumabiliyor? Sığınma ve iltica hakkı tüm uluslararası sözleşmelerde bir insan hakkı olarak belirlenmiştir. Geri gönderme ilkesine rağmen Yunanlıların bu şekilde ihlallerde bulunması bir askerlik suçudur.

SAHTE İNSAN HAKLARI

Buradan Avrupa Birliği'ne sesleniyorum. Nerede sığınma hakkı? Nerede Birleşmiş Milletler? Nerede Avrupa? Nerede arkasına sığındığını sözleşmeler? Avrupa Birliği ve Yunanistan burada insanlığı öldürüyor. Yazıklar olsun sahte insan hakları savunuculuğunuza." dedi.

06 Mart 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?