İzmit Belediyesinde yeni gündem: 7 Milyon liraya inek kredisi

Birkaç gün sonra İzmit Belediyesinin yeni gündemi Halk Süt projesi kapsamında çekilmesi planlanan 7 Milyon liralık inek kredisi olacak

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

YENİ KRİZİN ADI

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle birlikte yürütmek istediği Halk Süt Projesi için çekilmesi planlanan 7 Milyon liralık kredi yeni bir tartışmanın fitilini ateşleyecek gibi.

HALK SÜT KRİZİ

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Halk Süt projesi için kullanmak istediği 7 Milyon liralık krediyi Cedit Mahallesi için çekilmek istenen 8 Milyon liralık kredi maddesiyle birleştirdi. Ancak Halk Süt için çekilecek 7 milyonluk krediye Cumhur İttifakı meclis üyelerinin itirazı var.

İTİRAZ VAR

Çünkü İzmit Belediyesi bu 7 Milyon liralık krediyle iddialara göre inek alacak. Bu inekler se İzmit, Kandıra, Gebze ilçelerindeki besicilere dağıtılacak. İşte bu noktada meclis üyeleri başka bir ihtimalin üzerinde duruyor. En önemli itiraz ise ödenecek faiz.

KOOPERATİFLERE FAİZ YOK

Özellikle tarım ve hayvancılık üzerine çekilen krediler kooperatifler üzerinden yürütüldüğü takdirde faizsiz kredi çekme imkanı doğuyor. Ancak belediye bu krediyi faizsiz çekemiyor. Çünkü her ne kadar tarımsal faaliyet de yapılsa belediyenin çektiği kredi ticari olarak nitelendirilecek. Bunun neticesinde de belediye aslında faizsiz olarak kullandırılabilecek bu kredi için çok ciddi bir faiz ödeyecek.

BOŞUNA FAİZ ÖDENECEK

İşte İzmit Belediyesinde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhur İttifakı meclis üyeleri buna karşı. Halk Süt Projesi için böylesi yüklü bir faizi belediyeye ödetmek istemiyor. Peki bu durumda ne olacak?

CEDİT’E EVET DENECEK

İzmit’te Cumhur İttifakı meclis üyeleri Halk Süt için kullanılması planlanan krediyi Cedit Kentsel Dönüşümü için çekilecek kredi maddesinden ayırmak istiyor. Cumhur İttifakı Cedit için çekilecek 8 Milyon liralık krediye destek verecek. Ancak Halk Süt için çekilmesi planlanan 7 Milyon liralık krediyi komisyona havale ettirmek istiyor.

NASIL BİR TABLO OLUŞACAK?

İşte bu maddede dananın kuyruğu 3 Mart Salı günü gerçekleştirilecek Mart ayı meclis toplantısında kopacak. Ortaya nasıl bir tablo çıkacağı kamuoyu tarafından oldukça merak ediliyor.

BİRLEŞTİRİLMİŞ MADDE

İşte o Cedit Kentsel Dönüşümü ile birleştirilen madde;
Cedit Kentsel Dönüşüm - Halk Süt için kredi kullanılması ile ilgili Belediye Başkanına yetki verilmesi teklifi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonunun 28.02.2020 tarihli raporu.”

29 Şubat 2020 - Ekonomi

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

İnekçi - Çok mantıklı 7 milyona inek alıp sokaklardaki çöpleri yedirin hem çöp derdinden yazın ot derdinden kurtulup sütünüde halk süt olarak dağıtın Bi taşla üç kuş bu başkan şahane ileri görüşlü vizyon sahibi bu gidişle 5 sene sonra İzmiti düşünemiyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Mart 09:07
04

Muhacır Ama Çakma Değl - Ne yapacaksınız krediyi kandırayı muhasebeci meclis üyesi nejat Çakır açtı Bi hayvan çiftliği 5 milyon para batırdı sattı sonra bu aklıda o verdiyse vay halinize

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Şubat 20:58
03

İzmi̇tli̇ - İzmit de CHP geldiğinden bu yana bir yıl olmadı şehrimizin gündemi Sokaklarında dans, yılbaşı kutlamaları, ona kredi buna kredi, içkili yer meseleleri bırakın artık bu işleride güzel şehrimize hizmet edin..

CHP nin ne demek olduğunu 10 ayda öğrettiniz...

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 29 Şubat 19:18
02

Yavuz - Hürriyet hanım kendini halen milletvekili sanıyor herhalde, biri buna hatırlatsın İzmit tin belediye başkanı olduğunu. İneklerle uğraşmasın. İzmit için bir çivi çaksın.

İşi gücü algı şov...

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 29 Şubat 15:03
01

Fatih - İlk önce Belediyenin asli işi olan izmit deki Temizlik ve Fen işlerinin yapması gereken işleri adam gibi yapsınlar. Devlet zaten köylüye ziraat bankası aracılığı ile faizsiz kredi veriyor.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 29 Şubat 14:55Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?