Maaş değil ama Lastik işçisi tarihi zammı aldı

Lastik-İş Sendikası ile ayrı görüşmek isteyen Goodyear bugün sendika ile masaya tekrar oturdu.

Büyütmek için resme tıklayın

ÜCRET MADDELERİ MASAYA GETİRİLMEDİ

Tryp By Wyndham Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, genel merkez yöneticileri, şube başkanları, iş yeri temsilcileri, Goodyear İnsan Kaynakları Direktörü Selda Kalleci, Hukuk ve Uyum Müdürü Seçkin Savaşer, Endüstri İlişkileri Müdürü Sedat Demir ile Goodyear yetkilileri katıldı. Adapazarı ve Kocaeli fabrikaları ile görüşen Goodyear yetkilileri, ücret maddelerini yine masaya getirmedi.

34 MADDE GEÇTİ

Goodyear’da çalışan Bin 600 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin dördüncüsü 10 Şubat’ta yapılmıştı. Yalnızca bir maddenin geçtiği toplantıda Goodyear, masaya ücret konusunu getirmemişti. Üçüncü toplantıda eylem kararı alan Lastik İş Sendikası ile işveren Goodyear arasında yapılan dördüncü toplantıda ise yalnızca 1 madde geçmişti. Taraflar, 3 Ocak’tan bu yana yapılan toplantılarda toplamda 30 maddede anlaşmıştı. Öte yandan yasal süreç, 3 Mart Salı günü dolacak. Bu tarihten sonra arabulucu görüşmeleri başlayacak. Son toplantıda ise 4 madde geçti.

SOSYAL YARDIMDA REKOR KIRDIK

Üç saat süren toplantı sonrası açıklama yapan Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, Müzakerelerimiz devam ediyor. Belirli ölçülerde aldığımız ve geçtiğimiz üretim işçisi diye değerlendirdiğimiz arkadaşlarımız için 3 madde geçti. Destek hizmetlerinde 1 madde geçti. Evlenme, doğum, ölüm yardımlarında tarihinde ilk defa yüzde 22 ile yüzde 47 oranında zam aldık. Genel manada toplu sözleşme sürecimiz bu şekilde bitmiştir. Önümüzdeki toplantı 9 Mart’ta saat 14:00’da yapılacak. Arabulucu yazışmalarının da başlayacağı tarihler bunlar” dedi.

KAZANILMIŞ HAKLARDA İLERLEME YOK

Kazanılmış haklarından vazgeçmeyeceklerini bir kez daha hatırlatan Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Sarı, “Yeni işçinin işe giriş ücreti dahil olmak üzere yıllık ücretli izinler, yıllık ikramiye, geçici işçi ve destek işçisi olan özel istihdam büroları dahil olmak üzere bu maddeler hala duruyor. Bunlar kazanılmış hak olarak baktığımız ve çok önemsediğimiz maddeler. Dolayısıyla bizim için çok fazla önem arz ediyor” diye konuştu.

25 Şubat 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?