Vergi borçlarının yüzde kırkı silinecek

Geçtiğimiz dönem torba yasayla getirilen “kanun yolundan vazgeçme” tebliği, vergi mükelleflerine borçlarını indirimli ödeme imkan sunuyor

Büyütmek için resme tıklayın

BORCUN YÜZDE 60’I

Geçtiğimiz dönem vergi sistemine “kanun yolundan vazgeçme” tebliği getirilmişti. Bu tebliğe göre vergi mükellefleri, kanun yolundan vazgeçildiğini beyan ederek mevcut vergisinin yüzde 60’ını ödeyerek borcunu kapatabilecek.

Tebliğ ile ilgili detaylar şu şekilde;

ŞARTLAR

Mükellef için geçerli olan istinaf veya temyiz başvuru süresi içerisinde, kanun yolundan vazgeçildiğine ilişkin dilekçenin, dava konusu edilen vergi ya da ceza ihbarnamesini düzenleyen vergi dairesine verilmesi gerekiyor. Verilen dilekçede dava konusu vergi veya vergi cezalarının tümü için kanun yolundan vazgeçildiğinin beyan edilmesi de şartlar arasında. Kanun yolundan vazgeçilen her bir karar için ayrı dilekçe verilecek.

VERGİ ZİYAI CEZASI

Konusu sadece vergi olan davalarda, bu verginin kaldırılması durumunda verginin yüzde 60’ı tahakkuk edecek, verginin kalan yüzde 40’ı terkin edilecek, bu verginin tasdik edilmesi durumunda ise verginin tamamı tahakkuk edecek. Vergi ve buna bağlı vergi kaybı cezasının kaldırılması durumunda, verginin yüzde 60’ı tahakkuk edecek, verginin kalan yüzde 40’ı ve vergi ziyaı cezası ise silinecek.

21 Şubat 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?