Durhasan tepkisi: CHP’liler İZAYDAŞ’a referandum yaptırdı mı?

Saadet Partisi İl Başkanı Zafer Mutlu, Durhasan’daki referandum üzerinden CHP’yi eleştirdi.

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

DEĞER KATMAK 

Saadet Partisi İl Başkanı Zafer Mutlu partisinin il binasında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Mutlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Bizim muhalefet anlayışımız kentimize değer katmak üzerinedir. Sadece iktidar zarar görsün diye bir siyaset anlayışımız yoktur. Bu vesileyle özellikle ilimizi ilgilendiren meselelerde bir kesimi savunurken diğer kesimi mağdur edecek bir anlayışta olamayız.

DÖNEMİN BELEDİYE BAŞKANI

Bu açıdan Durhasan bölgesinde oluşacak sanayi sitesi konusunda yorumlarda bulunuyoruz. Burada bulunan sanayi yöneticileri önceki yerin yetmemesi dolayısıyla şehrin yönetiminden talepte bulunuyor. O dönemin belediye başkanı kendilerine uygun yer bulunması konusunda talepte bulunuyor. Bu araştırmalar neticesinde Durhasan bölgesinde karar kılınıyor."

PROPAGANDAYLA 

Büyükşehir yetkililerinin teşvikiyle orada arazi satın almaları başlanıyor. 660 dönüm arazi vatandaşın kendi rızasıyla aracı kişiler vasıtasıyla satılmıştır. Ardından 2017 yılında 5’te 1 ölçekli planlaması yapılıyor. CHP’nin durumu gündeme taşımasıyla mesele referanduma götürülüyor. Özellikle CHP’li belediye başkanı ve meclis üyelerinin propagandasıyla mesele bu yöne götürülüyor.

KESİNLİKLE POPÜLİST 

Makinacılar açısından baktığımızda bu bir zorunluluktur. Ülkenin ve şehrin katma değerine katkı sağlamak istiyorlar. Yer tespit ediliyor. Bunlara yol gösterildikten sonra gelinen son aşamada bu işi referanduma götürmek bu şehrin yöneticilerine yakışmamıştır. Böyle bir planlama şekli olamaz. Burada ifade edilen konu çevreye zarar verilmeyecek, güneş enerjisinden maksimum fayda sağlanacak bir projedir. Buna fayda sağlamamak kesinlikle popülist siyaset yapmaktır.

HALKI YANILTMAYA HAKKI YOK

AK Partililere söyleyeceğimiz ise işe başladıktan sonra son aşamada referanduma gidelim şeklinde halkla karşı karşıya gelmek siyasete sığmaz. Burası 1. sınıf tarım arazisi değildir. Arazinin nevi durumuna baktığımızda planlamada 2. sınıf tarım arazisi olarak ifade edilmiştir. Sulu tarım yapılacak bir arazi olmadığı anlamına gelmektedir. Bu şekilde halkı yanıltmaya kimsenin hakkı yoktur.

YENİ PROJELER ÜRETİLMELİDİR

CHP’li yöneticiler o bölgeyi gerçekten zorlayan İzaydaş’ın yapımında referanduma gidilmiş midir? Bu konuya cevap vermelidir. Bu şekilde meseleyi biz ne üreticinin karşısında çıkmak ne de oradaki vatandaşı mağdur etmemek şeklinde çözümlüyoruz. Örneğin belediyemiz orada 3 bin kişinin istihdam edileceğini anlatmalıdır. Sadece CHP gidiyor orada konuşuyor. Belediye yetkilileri gidip orada bilgilendirmede bulunmuyor. Bizim Kandıra ve İzmit’te tarım arazisi olarak belirtilen çok sayıda yerimiz var. Buralarında tarım arazisi olarak kullanımında yeni projeler üretilmelidir.” 

21 Şubat 2020 - Siyaset

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?