Tarih Koridoru Derneği, Hürriyet’i yalanladı ve kınadı

Nur topu gibi bir tartışmamız daha oldu. İzmit Tarih Koridoru Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nuket Özcan, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i yalanladı

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

KOLAYLI GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Gazeteci Nurettin Kolaylı, iki gün önce “ İzmit’te tarih çürüyor” başlığını kullanarak İzmit Tarih Koridoru bölgesindeki bazı yazı ve heykellerin bakımının yapılmadığını dile getirmiş, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet konuyla ilgili olarak Kolaylı’yı aramıştı.

ÜÇ KURUŞA

Başkan Hürriyet özetle “Tarih koridoru 3 kuruşa birilerinin himayesine verilmiş” ifadesini kullanmıştı. Konuyla ilgili olarak dernek başkanı Nuket Özcan’dan yazılı bir açıklama geldi. Özcan açıklamasında kendilerini sert dille eleştiren Başkan Hürriyet’i aynı sertlikle eleştirdi. Özcan şu ifadeleri kullandı:

GERÇEĞİ YANSITMIYOR

“İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in Gazeteci Nurettin Kolaylı’ya, Kolaylı’nın sosyal medya hesabında bölgede ki heykel ve metal plakaların bakımsız ve pas tutmuş olması hakkında ki paylaşıma istinaden tarih koridoru bölgesine ilişkin yapmış olduğu açıklama gerçeği kesinlikle yansıtmamaktadır.

BİR KİŞİNİN HİMAYESİNDE DEĞİL

Şöyle ki; ilimizin güzide alanlarından tarih koridoru bölgesinde ki tarihi yapılar, iddia edildiği gibi bir kişinin himayesine verilmiş değildir. Dahası hiçbir tarihi yapı şahıs kiralamasında değildir. Bilakis, İzmit Tarih Koridoru Derneği tüzel kişiliğine ihale edilmiştir.

KİRA BEDELLERİ ÖDENDİ

Yine iddia edildiği gibi üç kuruşa ihale edilmemiştir. Tüm tarihi yapılar değerinde ve tüm mevzuata uygun olarak ihale ile 3 yıllığına derneğimiz tüzel kişiliği adına kiralanmıştır. Kira bedelleri de tamamen ödenmiştir.

KESİNLİKLE DOĞRU DEĞİL

Son olarak, tarih koridorundaki tarihi yapıların halkın kullanımına sunulmadığı iddia edilmiştir ki, bu iddia da kesinlikle doğru değildir. Tarih Koridoru Derneği olarak ve ismi ile müsemma derneğimiz, ihale ile kiralamış olduğu tarihi alandaki yapılardan; tüm Kocaeli halkımızın faydalanması için bu konuda üzerine düşen azami özeni fazlasıyla göstermiş ve göstermeye de devam edecektir. Derneğimiz, Kocaeli'nin ve tarihinin sadece hizmetkârıdır. Bu husus da herkesçe bilinmektedir.

ŞİDDETLE KINIYORUZ

Tüm bu nedenlerle İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i kesinlikle doğru olmayan ve eksik bilgiye dayanan açıklamaları nedeniyle şiddetle kınıyor, öncelikli görevinin tarihi yapılara fonksiyon vererek işlevsel hale getiren tüzel kişileri eleştirmek değil, alanda ki heykel bakımı, çöp toplama, temizlik ve Kapanca Sokak aydınlatmalarının onarımı gibi konular olduğunu hatırlatıyor, konuyu tüm üyelerimiz adına Kocaeli kamuoyunun bilgi, takdir ve değerlendirmelerine arz ediyoruz.
Saygılarımızla...
İzmit Tarih Koridoru Derneği
Yönetimi A. Yönetim Kurulu Başkanı Nuket ÖZCAN”

19 Şubat 2020 - Belediyeler

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?