Kandıra'ya büyük proje: Bunları ekene Büyükşehir’den en az 18 bin lira

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın Maide Restoran’da düzenediği toplantıda 4 aydır üzerine çalışılan projeyi açıkladı

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
+7
Haber albümü için resme tıklayın

ÇEHRE DEĞİŞEBİLİR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın bugün Maide Restoran’da önemli bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, İl Tarım Müdürü Kerim Mete, İl Sağlık Müdürü Dr. Şenol Ergüney, Genel Sekreter Yardımcısı Hasan AYdınlık ve çok sayıda gazeteci katıldı. Başkan Tahir Büyükakın Kocaeli’de tarımın çehresini değiştirebilecek projeyi açıkladı.

KATMA DEĞERİ VE GELİRİ YÜKSEK

Başkan Tahir Büyükakın Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin üretilmesi projesiyle ilgili şunları aktardı:
“Dört aydır yaptığımız çalışmalar neticesinde tıbbi aromatik bitkiler üzerinde çalışmanın çok daha faydalı olacağını gördük. Baktığımız zaman buğday ekildiği takdirde elde ettiğiniz gelirle tıbbi aromatik bitkiler ekildiğinde arada büyük fark var. Tıbbi aromatik bitki katma değeri ve gelir düzeyi yüksek bir yatırım.

ÖRNEK OLACAK

Bir kere biz bunu hayata sokarsak köylerin gelirini yükseltiriz. Biz köylerimizin gelirlerini yükseltirsek köyden kente göçü de durdururuz. Belki köye geri dönüşü bile sağlarız. Sadece bir destek projesi değil sosyolojik bir proje. Biz bunun diğer belediyelere de örnek olacağını düşünüyoruz.

1 TL’YE 360 TL

Kocaeli’deki çiftçilerimizi Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştirmeye teşvik etmek istiyoruz. Kocaeli Ticaret Odası, Kandıra Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü, Kocaeli Üniversitesi bizim paydaşlarımız. Biberiye otundan örnek verecek olursak 10 dekarlık bir arazide 5 yıllık zaman diliminde buğday ekseniz 25 bin ton verim alıyorsunuz. Ve buğdayın kilosunu 1 TL’ye satabiliyorsunuz. Biberiye otu ekseniz ve onun uçucu yağını çıkarırsanız eğer kilosu 360 TL’ye satabiliyorsunuz.

BİBERİYE, TIBBİ NANE VE OĞUL OTU

Çiftçimiz biberiye otunun uçucu yağını çıkaramaz. Ancak Büyükşehir Belediyesi olarak biz bu tesisi kurarak çiftçimize yardımcı olabiliriz. Bu imkanımız var. Biz tıbbi aromatik bitkilerden üç tanesini seçtik yetiştirilmesi için. Uzmanlarımız ve mühendislerimiz sahayı inceledi. Ve sonucunda biberiye, tıbbi nane ve oğul otunu seçtik. Buraya en uygun bitkiler bunlar.

10 İLE 15 DEKARLIK ALANLAR

Konuyla ilgili pilot alanı Kandıra olarak belirledik. Kandıra’dan bu işi başlatacağız. Kentimizin diğer ilçelerinde bu projeyi devam ettireceğiz. En uygun bölge Kandıra olarak görüldü. Pilot projemizi 1.200 dekarlık alanda uygulayacağız. Minimum 10 dekar, maksimumum 15 dekarlık alanlar üzerinde projeyi gerçekleştireceğiz.

TOPRAK ANALİZİ

Üreticiyi toprak analizi yaparak belirleyeceğiz. Bize başvuru yapan çiftçimizin toprağını ve arazisini inceleyeceğiz. Çiftçi Kayıt Kaydı isteyeceğiz. Ayrıca çiftçimizin o ilçede yaşayıp yaşamadığını kontrol edeceğiz. Eğer yeterli talep olmazsa çevre ilçelerden başvuru da alabiliriz.

120 TON KAPASİTELİ TESİS

Üretilen ürünleri 4 bin metrekare kapalı alanı olan, kendi mülkiyetimizde olacak bir endüstriyel tesis kuracağız. Yahyakaptan varyantının orada, halin hemen arkasındaki 80 dekar alanda bu tesisi kuracağız. Bu ürünleri üretmek isteyen çiftçilerimize tamamen ücretsiz olarak fideleri biz vereceğiz. Yaklaşık 3 Milyon TL’ye mal olacak bu. Tesis için yaklaşık 12 Milyon TL harcayacağız. Henüz Türkiye’de bu ölçekte bir tesis yok. Biz günde 120 ton kapasiteli tesis kuracağız.

ÜÇ YILLIK SÜREÇ

Çiftçimiz bunu ektiğinde 3 yıl içinde fide erişmiş bir hale gelecek. Özelikle 5’nci yıldan sonra çok büyük bir verim alınacak. Tabi 5 yıldan önce de buğdayla kıyaslanamayacak seviyede yüksek bir gelir elde ettirecek. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi olarak bu özel bitkilerin sürülmesi için gereken araçları da biz alacağız.

UÇUCU YAĞ BORSASI

Ürettiğimiz bu ürünün satılmasına dair bir endişemiz yok. Biz çiftçimize bu ürünü alma garantisiyle ektireceğiz. Satışını da KOTO ile birlikte organize edeceğiz. Zaten Pazar araştırması da yapıldı. Kocaeli tıbbi aromatik bitkiler borsasının üssü olsun istiyoruz. Bunu Kocaeli Ticaret Odamızla birlikte yapacağız. Borsanın kurulması başlı başına bir anlam ifade eder.

BEŞİNCİ YILDA 50 BİN TL

Birinci yılda 10 ton ürün karşılığında çiftçimize 18 bin TL vereceğiz. İkinci yılda 22 bin lira, üçüncü yılda 28 bin lira, dördüncü yılda 40 bin ve beşinci yılda 50 bin lira ödeme yapacağız. Bunun sebebi de fideyle ilgili bir durum. Beşinci yılda yüksek verim vereceği için çiftçimize 50 bin lira vereceğiz.

HAK EDİŞ KARŞILIĞINDA ÖDEME

Bu ödemeler de hak ediş karşılığında yapılacak. Çiftçimiz sadece işçilik yapacak. Makine bizden, gübre bizden. Çiftçimiz sadece çalışacak. Tablolarda da göreceksiniz, işçimiz atıyorum ilk yıl gübrelemesini yaptı. Yüzde 8’lik dilimini alacak ücretinin. Hak ediş hak ediş iş ilerleyecek. Yani çiftçimiz çalışıp çalışıp parasını sonunda almayacak.

80 MİLYON TL

5 yılın sonunda 28 Milyon TL’lik bir katkı sağlanacak Kandıra’ya. Bu yaklaşık 30 Milyon liralık gelirin çarpan etkisi de yaklaşık 80 milyon lira gibi bir rakam olacak. Böylelikle biz köyde yaşayan çiftçimizin orada daha güçlü koşullarda yaşayabilmesini teşvik etmiş olacağız. Belki de köye dönüşü teşvik etmiş olacağız

15-17 MİLYON TL

Belediye bütçesinden 15 ile 17 milyon TL kaynak ayrılması gerekecek. Ancak ileriki yıllarda bu yatırım şehrimize ve çiftçimize çok büyük katkı sağlayacak. Bizim desteklemeye başlattığımız bu faaliyet ileride insanların kendiliğinden yapacağı faaliyet haline gelecek.”

18 Şubat 2020 - Belediyeler

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Mesut Adıgüzel - 5 yılda 10 hektar yani 100 dönüm tarladan 25000 ton bugday elde etmek biraz afaki geldi.tonu 1000 tl den 25 milyon tl yapar ? altın eksen o paraya satamazssin.Hesapta bir yanlışlık var gibi geldi bana

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 18 Şubat 17:33


Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?