Kandıra çöp tesisi tarım ve turizme ihanet

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın Kandıra Akçakeseler bölgesine çöp depolama tesisi yapılacağını açıklaması kentte geniş yankı uyandırdı

Haber albümü için resme tıklayın

BAKANLIĞA TAŞIDI

İyi Parti’den konuyla ilgili ilk tepki Milletvekili Lütfü Türkkan’dan geldi. Türkkan’ın basın bürosundan yapılan açıklama gazetelere servis edildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Diğer sanayi kentlerinden farklı olarak aynı zamanda bir tarım kenti de olan Kocaeli’de geniş tarım alanlarına ve Karadeniz kıyısındaki Kefken Turizm Bölgesine sahip Kandıra’da çöp bertaraf tesisinin yapılacak olması bölgede yaşayan herkesi harekete geçirdi. İyi Parti Grup Başkan Vekili aynı zamanda Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ise konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na taşıdı.

SORU ÖNERGESİ

Kuzey Marmara Otoyolu’nun geçişi ve otoyol inşaatı boyunca ağır tahribata uğrayan Kocaeli’deki yeşil alanlar yol olmaya devam ediyor. İYİ Partili Türkkan ise oldu bittiyle açıklanan Kandıra Çöp Bertaraf Tesisi yapımını TBMM gündemine getirdi. Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

SAĞLIKLI YAŞAM KALİTESİ ETKİLENECEK

Türkkan Kandıra ile beraber doğrudan etkilenecek İzmit ve bölgesiyle beraber yaklaşık 500 bin insanın sağlıklı yaşam ve yaşam kalitesi hakkına sahip çıktı. Başkan Büyükakın’ın tek kötü yanı kokusu açıklamalarına önergesinde değinen Türkkan yapılmak istenen tesisin 20 km güneyinde yer alan İzmit ve çevresinde 500 bin insanın yaşadığını, aynı zamanda Kandıra ve Kefken’de yaşayanların yaşam kalitesinin düşüceğini Bakan Kurum’a belirtti.

İZAYDAŞ

Yapılmak istenen tesisin ÇED raporunu da soran Türkkan eğer ÇED raporu varsa neden kamuoyu ile paylaşılmadığını sordu. Kandıra Cezaevi’nin hemen yakınına yapılmak istenen tesis için Adalet Bakanlığının görüşünün alınıp alınmadığı sorusuna önergesinde yer veren Türkkan daha sonra Kocaeli’deki İZAYDAŞ ile ilgili iddiaları da gündeme taşıdı.

TESİS MADEM KAÇINILMAZ O ZAMAN VİZYON ÜRET

Başkan Büyükakın’ın İZEYDAŞ’ın kapasitesinin dolduğu ve tesisin kaçınılmaz olduğunu belirtmesi üzerine Türkkan hazırladığı çözüm odaklı soru önergesinde madem kapasite doldu, sıfır atık projesi kapsamında çöpler yerinde ayrıştırılıyor o zaman toplanan çöplerden kompos üretilebileceğini ve bu doğal gübrenin Kandıra’da tarımsal üretimde kullanılabileceğini en azından bu yönde bir çalışma olması gerektiğini belirterek bakanlığın bu yönde belediyeye bir görüş ya da tavsiyede bulunup bulunmadığını sordu.”

17 Ocak 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Laylaylom - Vekil açıklama yapıyor il başkanı açıklama yapıyor iyi parti Kandıra ilçe başkanı laylaylom

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Ocak 19:41


Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?