Çöp tartışmalarına Saadet de girdi... Depolama değil yakma yapılmalı

Kandıra’ya yapılması planlanan çöp bertaraf tesisi ile ilgili yeni bir açıklama Saadet Partisi Kocaeli İl Teşkilatı'ndan geldi.

Büyütmek için resme tıklayın

TAŞ OCAKLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı Zafer Mutlu bugün gerçekleştirdiği basın açıklamasında Kandıra’da yapılması planlanan çöp bertaraf tesisi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Zafer Mutlu yaptığı açıklamada Kandıra yerine taş ocaklarının sert zeminine böyle bir tesis yapılması gerektiğini vurguladı.

İşte Mutlu'nun o açıklamaları...

ATIK YÖNETİMİ HİYERARŞİSİ

Atık Yönetiminde aslolan atık oluşturmamaktır. (Sıfır atık)

Atığın oluşmasının engellenememesi durumunda miktarının azaltılmasına çalışılır. (Azalt)

Azaltılan atıklardan tekrar kullanılabilir olan kısımlarının tekrar kullanılması gerekir. (Tekrar Kullan)

Tekrar kullanılamayan atıklar geri dönüştürülür. (Geri Dönüşüm)

Geri dönüştürülemeyen atıklar ise enerjisinden faydalanmak üzere geri kazanılır (Geri Kazanım [Yakma])

Enerjisi olmayan atıkların ise dolgu malzemesi olarak değerlendirilmesi veya Depolanması gerekir (Depolama).

Bu saydığımız maddeler dünya genelince kabul edilmiş ve Türkiye Çevre Mevzuatı’na da girmiş olan “Atık Yönetimi Hiyerarşisi”’dir.

AZALT – YENİDEN KULLAN – GERİ DÖNÜŞTÜR

Görüldüğü üzere depolama burada en son aşamadır. Kocaelimizin belediye atıklarına yakından bakacak olursak içerisinde %30 ambalaj, %50 organik atıklar ve %20’de karışık atık bulunmaktadır. Ambalaj atıkları ekonomik değeri olan atıklarımızdır. Bu atıklarımızın kaynağında ayrı toplanması durumunda ekonomiye kazandırılması mümkündür. Bunun için belediyelerimiz tarafından gerekli ayrı toplama alt yapısının kurulması gerekir. Kurulan bu sisteme vatandaşlarımız katılım gösterecektir. Ancak katılımın düşük olduğu bölgelerde katılımının artırılması amacıyla eğitimler, bilgilendirmeler, kampanyalar, etkinlikler vb. çalışmalar yapılmalıdır. Geriye kalan organik ve karışık atıkların bertarafı için dünyaca kabul edilmiş ve yaygın olarak dünyanın birçok şehirlerinde kurulmuş olan yakma tesisleridir.

ATIK HACMİ

Yakma tesisi kurmanın ve işletmenin maliyetleri depolamaya göre yüksek, ancak faydalarını şöyle sıralayabiliriz; Atık hacmini 10’da 1’e düşürmesi 10 kamyonluk atık yakıldıktan sonra 1 kamyon kadar hacim kaplar Bu 10 senelik ömrü olan bir düzenli depolama sahasının 100 yıl kullanılabilir olmasını sağlar.  Yüzölçümü küçük, dağla deniz arasına sıkışmış sanayi şehrimiz için arazinin kıymeti yüksektir.

KOKU PROBLEMİ

Koku problemini ortadan kaldırması, İZAYDAŞ’ın İzmit ve kapanan Dilovası düzenli depolama alanlarından duyulan en büyük rahatsızlık kokunun olmasıdır. Düzenli depolama sahasını nereye kurarsanız kurun, koku rüzgarla taşınacak ve rüzgarın geçtiği tüm bölgeler seyrelmiş de olsa çöp kokusunda maruz kalacaktır. Yakma tesisi kurulması durumunda çöpler tamamen kapalı tesisin (bunker) içine döküleceğinden dışarıya çöp kokusu çıkmayacaktır. Böylece koku problemi ortadan kalkmış olacaktır.

PETKİM’İN YANI DA OLUR

Şehrin herhangi bir yerine yapılabilir olması gibi önemli avantajları bulunmaktadır. Yakma tesisi dediğiniz zaman hammaddesi belediye çöpü, ürettiği ürünü elektrik olan bir fabrika düşünebilirsiniz. Dolayısıyla bir fabrikanın kurulabildiği her yere kurulabilir. Bu TÜPRAŞ’ın PETKİM’in yanı da olur, FORD’un yanı da olur. Sadece planlama yaparken çöp kamyonlarının oluşturacağı trafik dikkate alınmalıdır.

VATANDAŞIMIZI MAĞDUR EDECEK

Atıkların işlenmeden düzenli depolama alanlarına depolanması 2005 yılında Avrupa Birliği tarafından yasaklandı. YAKMA konusu yıllardır Büyükşehir Belediyemizin gündeminde olmasına rağmen, İZAYDAŞ’ın kapasitesinin dolacağı bilinmesine rağmen, tesis için yer belirlenmiş ve çalışmalar yapılmış olmasına rağmen, daha da önemlisi bir kaç yıl önce bu projenin tanıtımı için siyasi parti temsilcilerini, stk ları Fransa’ya götüren Büyükşehir yetkilileri bu süreçte gerekli ehemmiyeti göstermediği için bu proje yapılamamıştır. Şimdi gelinen aşamada vakit harcandığından ve yakma tesisi yetişmeyeceğinden dolayı Avrupa’nın terkettiği bir yöntemi nereye yapılırsa yapılsın vatandaşımızı mağdur edecek yeniden uygulamaya konulması tam bir acziyet ifadesidir.

YERLEŞİM ALANLARINA UZAK SEÇİLMELİ

Şimdi Kandıra’mızda kurulması planlanan Evsel Atık Depolama Alanı ile ilgili olarak şunu söyleyebiliriz. Kandıra’mız Turizm bölgesidir. Zemin olarak daha yumuşaktır. Yer altı kaynakları, dere kaynakları mevcuttur. Ne kadar sızdırmazlıkla alakalı tadbirler alınacak olsa da risklidir.

İzmit Şehir merkezinin de Kandıra yönünde yoğunlaşması planlandığını biliyoruz. Tüm bu sebeplerle Depolama alanının hiç yapılmadan YAKMA yapılması, illa ki yapılacaksa depolamanın, eski, atıl, kullanılmayan taş ocakları, zemini sert, yerleşim alanlarına uzak olan alanlar seçilmelidir.

# ÇÖP İLE İLİŞKİLİ:

17 Ocak 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?