Büyükakın: Kim diyor Büyükşehir frene bastı diye!

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ilimizdeki gazetelerin genel yayın yönetmeleriyle dün akşam İzmit Sekapark 2. Etaptaki Maide restoranda bir araya geldi

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

SORULDU

Buluşmada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Büyükakın, “Büyükşehir frene bastı mı?” sorusunu yanıtladı. Büyükakın konuyla ilgili şunları söyledi:

DURMUYOR

“Neyin frenine bastık? Kim diyor Büyükşehir frene bastı diye. Bu algı yanlış. Çünkü var olan yatırımlar durmuyor, tüm hızıyla devam ediyor. Salim Dervişoğlu’nu açtık geçen mesela. Hepsi devam ediyor.

MOBİLYA ALMAYACAKSINIZ!

Ama tüketim harcamalarında frene bastığımız doğrudur. Mesela “Ben yeni mobilya almayacağım. Siz de almayacaksınız” diyorum. Ama yatırımla ilgili bir fren yok. 2019 yılında 868 milyon liralık yatırım yapmışız. Toplam harcamaların yüzde 39’una denk geliyor bu rakam.

150 MİLYON TASARRUF

Bütçemizde mal ve hizmet alımlarından oluşan tüketim harcamaları yaklaşık 400 milyon liraydı. Biz orada yüzde 20 oranında tasarruf öngörmüştük. Gördüğüm kadarıyla 150 milyon lira kadar tasarruf yapmışız. Arkadaşlar tasarrufta biraz ileri gitmiş olabilirler (gülüşmeler).

5 MİLYARLIK KAYNAK

Peki ne kadar kaynak sağladık? En başta metronun devrini yaptık. Bu çok önemli bir kaynak yaratmaktır. Sadece ihale bedeli 2.5 milyar liraydı. Kamulaştırmaları, vagonları, diğer işleriyle birlikte bize toplamda 5 milyar liraya mal olacaktı. Dolayısıyla tersinden bakacak olursak kentimize 5 milyar liralık bir kaynak aktardık.

250 MİLYON DAHA

Ayrıca 250 milyon lira ilave kaynak ürettiğimizi de söyledim. Tramvay ve Gebze’deki bazı çalışmalarla ilgili. Toplamda 5 milyar 250 milyon liralık kaynak yaratmış oluyoruz. Fren yok, tasarruf var, kaynak yaratmak var.”

15 Ocak 2020 - Siyaset

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?