İşte Gelecek Partisi'nin ilk belediyesi

Yeni Kurulan Gelecek Partisi'nin ilk belediyesi belli oldu. Gelecek Partisi, kuruluş aşamasıyla birlikte bir belediye başkanlığına da sahip oldu. Kurucu üye Halil Kulak, 31 Mart seçimlerinde, bağımsız aday olarak Karaman’ın Sarıveliler ilçesi belediye başkanı seçilmişti.

Büyütmek için resme tıklayın

LİSTE AK PARTİ KÖKENLİ

Ahmet Davutoğlu, AK Parti'den ayrılmasının ardından başlattığı yeni parti kurma çalışmalarını Gelecek Partisi'ni kurarak tamamlarken, partinin kurucular kurulunun ağırlıklı olarak AK Parti kökenli isimlerden oluşması dikkat çekti. Diğer yandan Davutoğlu'nun kurduğu partinin kurucular kurulunda bir belediye başkanının da yer aldığı öğrenildi.

154 KİŞİLİK EKİP

AK Parti ile yol ayrımına gelerek yeni bir parti kuran eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun genel başkanlığını üstleneceği Gelecek Partisi’nin 154 kişilik kurucular kurulunun büyük çoğunluğunu, AK Parti’de görev almış isimler oluşturuyor.

LİSTE BASINA YANSIDI

Davutoğlu’yla birlikte AK Parti’den 13 Eylül’de istifa etmiş olan eski milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Parti kuruluş dilekçesini bakanlığa ilettikten sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, detay vermekten kaçınmıştı. Ancak gece geç saatlerde, Kurucular Kurulu listesi basına yansıdı. Böylece Davutoğlu’nun öncülüğünde “Gelecek Partisi” adıyla bakanlığa yapılan başvuruda, 154 kişilik Kurucular Kurulu listesindeki isimler ortaya çıktı.

AK PARTİ KÜSKÜNLERİ

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu’nda ağırlıklı olarak “AK Parti küskünleri” olarak adlandırılabilecek, AK Parti’den istifa etmiş ancak öncesinde partide yöneticilik kademelerinde bulunmuş, milletvekili olmayı hedeflemiş pek çok isim yer aldı. Yine son dönemdeAK Parti’nin iktidar biçimine yönelik eleştirileriyle gündeme gelmiş isimlerden bazıları da Davutoğlu’yla birlikte hareket etme kararı aldıklarını kurucu üye olarak gösterdi.

18 ESKİ AK PARTİLİ VEKİL

Kurucular Kurulu’nda Davutoğlu’nun dışında 18 eski AK Partili milletvekili yer aldı. Bu isimler Abdullah Başcı, Avni Erdemir, Ayhan Sefer Üstün, Cemalettin Kani Torun, Cesim Gökçe, Cuma İçten, Feramuz Üstün, İbrahim Mustafa Turhan, Mehmet Ali Pulcu, Mehmet Atilla Maraş, Mustafa Baloğlu, Mustafa Bilici, Mustafa Öztürk, Ömer Ünal, Selçuk Özdağ, Şenol Gürşan ve Talha Erol Durmaz oldu.

13 Aralık 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?