Kocaeli'deki dev fabrikada flaş gelişme. Geri adım attılar

Son birkaç haftadır kentin gündemlerinden biri de Fritolay fabrikasında yaşananlar

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

ÇIKARACAKLARDI

Fritolay Fabrikası flaş bir kararı hayata geçirmeye çalışmıştı. Fabrika yönetimi 30 kadrolu işçiyi çıkararak bunların yerine fabrikada kiralık işçi çalıştırma kararı almıştı. Ancak Fritolay’in bu kararına fabrikada örgütlü olan Tek Gıda İş Sendikası büyük tepki gösterdi.

KİRALIK İŞÇİ

Yaşanan süreçte fabrikada işler neredeyse durma noktasına geldi. Çünkü sendika yönetimi bugüne kadar işveren tarafının daralma ve teknolojik yatırımlarını kabullense de ‘kiralık işçi’ konusuna sıcak bakmamıştı. Bu sebeple de Tek Gıda İş Sendikası Fritolay’de işleri durdurmaya kadar gidecek bir süreci başlattı.

GERİ ADIM ATTILAR

Kent kamuoyunda geniş yankı uyandıran bu olayın ardından Fritolay Fabrikası geri adım attı. Fabrika yönetimi işten çıkarma ve kiralık işçi kararını erteledi. Edinilen bilgilere göre bu karar sonrasında fabrikada işler şimdilik yoluna girdi.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞMELERİ

Ancak 2020 yılının ocak ayında Tek Gıda İş Sendikası ile Fritolay arasında toplu iş sözleşmesi görüşmeleri gerçekleştirilecek. Bu görüşmelerde ise yeniden aynı konunun gündeme gelmesi bekleniyor. Sendika yönetimi yine bu görüşmelerde de kiralık işçiye karşı olan net tavrını sürdürmeye devam edecek.

30 Kasım 2019 - Güncel

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?