Cumhuriyet’ten önce İzmit’in okuma yazma oranı neydi?

Türkiye’nin gündeminde yer alan konulardan biri Cumhuriyet’ten önceki okuryazarlık oranı. Bu konulardaki tartışmalarda İzmit’in de adını bulduk ve haberleştirdik.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

KEMAL KARPAT’A GÖRE

Konuyla ilgili en kapsamlı bilgilerden biri, Medipol Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Mevlüt Tatlıyer’e ait. Twitter’daki hesabından kapsamlı ve tablolu paylaşımlar yapan Tatlıyer, ünlü Osmanlı tarihçilerimizden bu yıl vefat eden Kemal Karpat’ın “Osmanlı Nüfusu 1830-1914” kitabını kaynak gösterdi.

İZMİT BÖLGESİNDE!

Söz konusu paylaşımları sıralı şekilde yayınlayacağız. Ama bu paylaşımların içinde geçen İzmit ile ilgili kısımları buraya almak istiyoruz. Kemal Karpat’ın yukarıdaki kitabına göre İzmit bölgesinde (ki o zaman İzmit bölgesinin ne kadar büyük olduğunu ifade edilmemiş) okuma yazma oranı yüzde 67.9 Bu oran yüzde 66 olan genel ortalamanın biraz üzerinde yer alıyor.

OKUMA YAZMA BİLMEYENLERİN SAYISI

Doç. Tatlıyer’in yine Kemal Karpat’ı kaynak göstererek paylaştığı okuma yazma bilmeyenlerin sayısı da verilmiş. O tabloya göre ise İzmit bölgesinde okuma yazma bilmeyen kişi sayısı 79 bin. Oranı ise yüzde 32.1. İzmit bölgesi bu oranla okuma yazmayı en az bilen bölgeler arasında 26. Sırada yer alıyor.

EN İYİ VE KÖTÜLER

Listeye göre en çok okuma yazma bilen bölgeler yüzde 10 ile Diyarbekir, yüzde 19 ile Hicaz, yüzde 22 ile Dersaadet. En az okuma yazma bilen bölgeler ise yüzde 48 ile Halep, yüzde 47 ile Basra, yüzde 46 ile Biga.
İşte Doç. Mevlüt Tatlıyer’in o paylaşımları;

10 Kasım 2019 - Eğitim

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?