Kocaeli'nin suyu yetecek mi? İSU'dan kritik açıklama

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Yuvacık Barajı'nın su seviyesinin düştüğü yönündeki haberlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

AÇIKLAMA YAPILDI

Yuvacık Barajı'nın su seviyesinin düştüğü yönündeki haberlere ilişkin açıklamalarda bulunan  İSU Genel Müdürlüğü, Kocaeli Halkı'nın su için endişe etmemesi gerektiğini söyledi. 

İşte o açıklama:

KOCAELİ’NDE SU İÇİN ENDİŞEYE GEREK YOK

Kocaeli’nin içmesuyu ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Yuvacık Barajı’nda, 06 Kasım itibariyle 11.92 milyon m3 su ve baraj doluluk oranı da yüzde 23,3 su seviyesindedir. Barajda su durumu mevsim şartlarına göre normal gerçekleşirken İSU Genel Müdürlüğü’nün oluşturduğu yeni kaynaklar olan Kandıra Namazgah Barajı, Sapanca Gölü, Denizli Göleti, yerel su kaynakları ve ihtiyaç halinde devreye alınacak derin su kuyularının kullanılması ile birlikte Kocaeli’nde su konusunda endişeye gerek bulunmamaktadır.

YUVACIK BARAJI NORMAL SÜREÇTE

Yuvacık Barajı, havzasındaki yağışlardan dolayı ilkbaharda en yüksek doluluğa ulaşır. Baraj gölünde depolanan su da kullanım ihtiyacının en yüksek olduğu yaz döneminde harcanır. Sonbahar dönemine gelindiğinde ise baraj gölü, yıl içerisindeki en düşük doluluk oranlarına ulaşır. Bu sebeple Yuvacık Barajı’nda Ekim, Kasım ve Aralık aylarında en düşük doluluk oranlarının olması da beklenen bir durum olarak gerçekleşmektedir.

SU GİRİŞİ OLMUŞTUR

Nitekim 6 Kasım 2018 tarihinde barajda 12.94 milyon m3 su bulunurken 6 Kasım 2019 tarihinde de 11.92 milyon m3 su bulunmaktadır. Şehre, geçtiğimiz yıl aynı tarihte 363.880 m3/gün, bugün ise 365.780 m3 su verilmektedir. Ayrıca, baraja havzadan geçen yıl aynı tarihte 103.600 m3/sn bu yıl ise 122.762 m3/sn su girişi olmuştur.

PLANLAR DEVREYE ALINACAK

Kocaeli’nin su ihtiyacını karşılamak için tek kaynağa  bağlı olmayacak şekilde yatırımlar gerçekleştiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, şehrin kuzeyinde yer alan Kandıra ve sahil bölgeleri ile İzmit, Derince ve Körfez kırsal yerleşim alanlarının içmesuyu ihtiyacını Namazgah barajı, Gebze bölgesindeki sanayi ve kırsal alanların su ihtiyacını Gebze Denizli Göleti, şehrin güneyinde yer alan Gölcük, Başiskele, Karamürsel ve Kartepe ilçelerinin kırsal bölgelerin su ihtiyacını da yerel su kaynakları ile karşılamaktadır.

SU ALINMAYA BAŞLANACAK

Kurum, Yuvacık Barajı’nın su durumu ve yağışlara bağlı olarak B planı olarak Sapanca Gölü, C planı olarakta derin su kuyularını devreye alacaktır. Barajın son verileri göz önünde bulundurularak önümüzdeki günlerde Sapanca Gölü’nden su alınmaya başlanılacaktır.

SU STRESİ YAŞANMAYACAK

Mevcut durumda yıllık 245 milyon m3 su kapasitesi bulunan İSU, sanayi kenti Kocaeli’nin gelecek projeksiyonu kapsamında DSİ Genel Müdürlüğü ile birlikte Karamürsel'de İhsaniye Barajı ile Sakarya’da Ballıkaya Barajlarını inşa ediyor. Baraj gövdeleri tamamlanan projelerin isale hatları ile arıtma tesislerinin proje çalışmaları sürmektedir. Önümüzdeki süreçte tamamlanacak projeler ile birlikte Ballıkaya Barajı’ndan 80 milyon m3/yıl, İhsaniye Barajından da 16 milyon m3/yıl su alınacaktır. Ayrıca, Gebze ilçesinin sanayi ve kırsal bölgelerinin su ihtiyacını karşılamak için Gebze Ovacık Kovalıdere Barajının inşaatı tamamlama aşamasına geldi. Bu barajların devreye girmesi ile birlikte Kocaeli’nin yıllık su kapasitesi 355 milyon m3’e çıkarılacak ve şehrimizde su stresi yaşanmayacaktır.

SU KULLANIMINA DİKKAT

İSU Genel Müdürlüğü olarak Kocaeli’mizin kesintisiz ve arıtılmış içme suyu ihtiyacı titizlikle takip edilmektedir. Halkımızın suyu, gönül rahatlığı içerisinde ama tasarrufa dikkat ederek kullanmaları önem arzetmektedir.

06 Kasım 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Cicek - Tavsantepe halki bu hizla hali yikamaya devam ederse susuzluk kapida hergun halimi yikanir caddeler su altinda ilgililerden cit yok meteküplerce su harcaniyo

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 09 Kasım 12:34
02

Nurettin Ozturk - Sungurlu barajını İstanbul'a kaptırma tamamını Kandıra sinirlarina yap kendi suyuna sahip cik

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 07 Kasım 10:45
01

Mavera - Tasarruf en iyi kaynaktır. Boyle rahatlatici aciklamalar guzel tabi ki ama o kadar cok israf var ki kamuda ,ozel sektorde ,evlerde bunun engellenmesi icin seminerler egitimler yapilmali bu konu en onemli gundem olmalı. şaşalı binalar yerine daha cok egitim ve bilgiye yatirim yapilmali.. bir vatandaş olarak sizden isteğim budur.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 07 Kasım 10:25
03

Cicek - @Mavera 01 nolu yoruma cevabı: Bu tavsantepe halki hali yikamaya devam ederse susuzluk kapida hergun hali yikanirmi caddeler su altinda ama helal olsun hic bisey diyen yok

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Kasım 12:31Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?