Halk istemiyor... Alkollü mekanlara ruhsat maddesini reddediyoruz

İzmit Belediye Meclisinde açılması planlanan üç iş yerine alkol ruhsatı verilmesi maddesi görüşülüyor.

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

TEVAFUK MU?

Konuyla ilgili AK Parti İzmit Belediye Meclis üyesi Şener İnce söz aldı ve alkol ruhsatı verilmesine neden karşı olduklarını anlattı.
Şener İnce şunları söyledi:
“Öyle bir meclis gündemi olmuş ki tevafuk mu tesadüf mü bilemedim?
Adeta ; kasap et derdinde koyun can derdinde.
12. maddemiz içkili mekanlara ruhsat verilmesi talebi, 14. Maddemiz gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya yönelik önleyici tedbirlerin alınması.

SANKİ İÇKİDEN BAŞKA BİR ŞEY YOK

İşin bir diğer ilginç tarafı da benim de içinde bulunduğum Eğitim – Gençlik ve Spor komisyonunda 14. Madde (kötü alışkanlıklar için alınacak tedbirler) araştırılıp, tartışılıp, gençlerimizin, İzmit’imizin, halkımızın yararına son derece verimli çalışmalar yapılırken bu çalışmalar hiç gündem olmadı, konuşulmadı. İki aydır sanki başka hiç önemli bir konu yokmuşçasına Kamuoyu içkili yer ruhsatına kilitlendi.

HAK, HAK OLMAKTAN ÇIKAR

Kişisel tercihler, hak ve özgürlükler elbette ki dokunulmazdır. Dokunulmaz kalması için kişilerin de yerine getirilmesi gereken sorumlulukları vardır. Kişisel haklar uygulanırken başkalarının haklarına tecavüz ediyor ise bu hak, hak olmaktan çıkar.

MANİDAR

Kamusal hukuk ne kadar önemli ise kamusal vicdan da bir o kadar önemlidir.
Polis teşkilatımız kamusal hukuk kurallarını uygular ve düzenler. Lakin Ankara Emniyet Müdürlüğümüzün girişindeki levha çok manidardır.
“HERKESİN POLİSİ KENDİ VİCDANIDIR, POLİS VİCDANI OLMAYANLAR İÇİN VARDIR. “
Yani kamusal hukuk kadar kamusal vicdan da yadsınamaz bir gerçektir.

SAHİP DEĞİLİZ

Anayasamızın 12. Maddesi “Herkes kişiliğine bağlı dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere sahiptir. “ Temel hak ve hürriyetler kişinin ailesine, diğer kişilere ve topluma karşı ödev ve sorumluluklarını da ihtiva eder. “ der.
Elbette biz hiç kimsenin kişisel tercihine, eğlencesine, yemesine, içmesine, giyimine kuşamına karışma hakkına sahip değiliz.

TOPLAMA SORUMLULUĞU

Lakin Anayasamıza göre hiç kimse de, kişisel tercihini kullanırken ikinci- üçüncü kişilere zarar verme hakkına da sahip değildir.
Zira; yine Anayasamızın 2. Maddesi Devletimize “Halkın huzur, refah ve mutluluk içinde yaşamasını sağlama görevi veriyor. “

GEREKLİ TEDBİRLER

5393 sayılı Belediye kanununun Belediye görev ve sorumlulukları 15. Madde O bendi de “Gayri Sıhhi iş yerlerini, eğlence yerlerini, halk sağlığına ve çevreye zarar vermeyecek kentin belirli yerlerine toplama sorumluluğu yüklüyor.
Ve konumuzun en bağlayıcı amil’i diyebileceğimiz Anayasamızın 58. Maddesi “Devlet gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, kumar vb. kötü alışkanlıklardan korumak için gerekli tedbirleri alır “ diyor.

ALKOLÜN ZARARLARI
Sağlık Bakanlığı ve Yeşilay’ın 2019 verilerine göre alkole başlama yaşı 11’e , uyuşturucuya başlama yaşı 12’ye düşmüşken
Dünya Sağlık örgütü verilerine göre;
Cinayetlerin %85’i
Tecavüzlerin % 50’si
Toplumsal Şiddet olaylarının % 50’si
Trafik kazalarının % 60’ı
Kadına şiddet olaylarının % 70’i
Boşanmaların % 80’i
Aile içi şiddetin % 70’i alkollü iken işlendiği aleni bir şekilde ortada iken
Yerelde Emniyet Müdürlüğümüzden aldığımız kayıtlı verilere göre 2019 yılında 10 aylık süreç içinde Barlar Sokağında 107 suç unsuru teşkil eden ki; içinde yaralanma ve ölümlerin de olduğu olaylar tespit edilmiştir.

ARAŞTIRDIK

Bizler Cumhur ittifakı grubu olarak halkımızın bize tevdi ettiği denetim vazifemizi; İzmit halkımızın yararına olan her hizmeti destekleyeceğimizi, zararına olanları da engelleyeceğimizi taahhüt ettik.
Bu meyanda meclis üyelerimiz farklı gruplara ayrılarak defaatle bahsi konulu mekanlarda yaşayan halkımıza bizzat giderek sorduk, araştırdık.

HALK İSTEMİYOR

Halkımızın büyük bir çoğunluğunun bu konuda huzursuz olduğuna ve kesinlikle istemediklerine şahit olduk.
Bu bilgilerin ışığında halkımızın düşüncesi bizim düşüncemizdir diyerek gündemin 12. Maddesine red oyu vereceğimizi belirtir,
Meclisimize ve İzmit halkımıza sevgi, hürmet ve muhabbetlerimi sunarım.”

05 Kasım 2019 - Ekonomi

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?