Koton'a bak sen. Instagram’da ‘like’ atanı tazminatsız kovmuş!

Koton’da yaşanan işçi kıyımları Türkiye’nin gündemine girmişti. Koton mağazalartında örgütlenen Koop İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada son derece dikkat çeken ifadelere yer verildi.

Büyütmek için resme tıklayın

BAŞLAMADAN BAŞARDIK

Koop İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Sendikamızın Koton’da yürüttüğü mücadele tüm hızıyla sürerken, Koop-İş’in ayak sesleri Koton Mağazalarında yankılandı. Koton işvereni, çalışanlara yönelik yazılı bir açıklama yayımlayarak, uzun süredir yaptığı haksız-hukuksuz uygulamaların bir kısmına son vereceğini duyurdu. Böylelikle sendikamız, henüz toplu iş sözleşmesi görüşmelerine dahi başlamadan, KOTON işçilerinden aldığı güçle  hak almayı ve kazanım elde etmeyi başardı!

KOTON İŞÇİLERİNİN MÜCADELESİ

Bugüne kadar çalışanlarının sesine kulak vermeyen, daha iyi çalışma koşulları talep eden işçilerini instagram’da bir gönderiye “like” ettiği bahanesiyle tazminatsız işten çıkaran, uzun çalışma saatleri karşısında ezilen işçilerini görmezden gelip haklarını vermeyen, güvenlik tedbirlerini almadığı için oluşan sayım açıklarının acısını yıllarca çalışanlarından çıkaran ve bunun gibi onlarca haksız uygulamanın sahibi Koton işvereni yayımladığı duyuruda, standart shift uygulamasına geçildiğini, yemek ücretlerinin 01 Ocak 2020 tarihinden itibaren iyileştirileceğini, primlerdeki sayım eksiği uygulamasının kaldırılacağını ifade etmiştir. Bilinmelidir ki işverenin bu tavrı, sendikal örgütlenmenin ve Koop-İş’te birleşme iradesi gösteren yiğit Koton işçilerinin mücadelesiyle ortaya çıkmıştır.

ARTARAK DEVAN EDECEK

Koop-İş, bu büyük mücadelede işten çıkarılan üyelerimizin işe geri alınması için verdiği mücadelesini de tüm gayretiyle sürdürmektedir ve arkadaşlarımız işe geri alınana kadar da mücadelesine devam edecektir. Buradan işvereni bir kez daha uyarıyor, yanlışından vazgeçmeye, işten çıkardığı arkadaşlarımızı işe geri almaya ve sorunların çözümü için Sendikamızla diyalog kurmaya davet ediyoruz. Aksi halde tüm Türkiye’de aynı anda başlattığımız mücadelelerimiz basın açıklamaları ve diğer demokratik yollarla, artarak devam edecektir.

BİRLEŞMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Bu vesileyle, tüm Koton işçilerini bir kez daha Koop-İş’te birleşmeye, sendikal mücadelemizle haklarımızı kazanmaya çağırıyoruz. Çok net görülmüştür ki çalışanlar bir araya geldiğinde hiçbir güç karşısında duramamaktadır. Mücadelemizde haklıyız. Tüm halkımızın da desteği ile kazanan KOTON işçileri olacaktır.”

04 Kasım 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?