Kocaeli’de ilçeler ikiye bölünecek. İşte detaylar...

Büyükşehir yasasında yapılması planlanan değişikliğin detayları ortaya çıktı. İlçeler, merkez ile ve taşra ilçeleri olarak iki kategoride değerlendirilecek. Buna göre ilçelerdeki imar yetkileri değişecek.

Büyütmek için resme tıklayın

VALİLİK YAPACAK

Büyükşehir Belediyeleri Belediyesi yasasında değişikliğe gidiliyor. Olası değişikliğin taslağı’na göre ilçeler merkez ve taşra olarak ikiye ayrılacak. Taşra ilçelerine ayrı bütçe verilecek. Belediye ve bakanlık dışında kimsede imar yetkisi olmayacak. Belediyenin yapmadığı işi valilik yapacak. AK Parti tarafından hazırlıkları süren Büyükşehir Belediyeleri Taslağı, finansman ve etik düzenlemelerin dışında, bu belediyelerin idari yapı ve ilçelerle olan ilişkileri konusunda da yeni düzenlemeler getirecek. 8 ayrı bölümden oluşan taslağın ilgili bölümündeki düzenlemeler şöyle:

İMAR YETKİSİ DEĞİŞİYOR

İmar planı hazırlamakta esas yetkili belediye meclisleri olacak. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resen plan yapma ve kontrol yetkisi olacak. TOKİ, Özelleştirme İdaresi gibi imar yetkisi olan kurumlardan bu yetki alınacak. Bakanlık ise yetkisini okul, kamu binası, kaymakamlık binası yapımı gibi zorunlu hallerde kullanacak.

YENİ GÖREV VE BÜTÇE

Büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri arasındaki görev ve yetki ihtilafları giderilecek. Belediyeler ‘merkez ve taşra’ olarak ikiye ayrılacak. Merkeze uzak taşra belediyeleri, rutin hizmetlerini yapacak ve buna göre bütçe oluşturulacak. Örneğin zabıta, mezarlık, cenaze, çöp toplama, ilaçlama, otogar gibi hizmetleri taşra belediyeleri kendileri yapacak. Bugünkü uygulamada en çok şikâyet konusunu bu hizmetlerin merkezden yapılması oluşturuyor.

SORUŞTURMA SÜRECİ

Belediyelerin görevlerini ihmal etmeleri durumunda yeni bir mekanizma kuruluyor. Halkın sağlığı ve esenliğini ilgilendiren konularda, belediye üzerine düşeni yapmazsa, mahkeme, valilik, bakanlığa kadar uzanan uzun süreç kısaltılıyor. Örneğin, bir bölgeye su verilemiyorsa, valilik hizmetin üç gün içinde yapılması için uyarıda bulunacak. Yapılmazsa, doğrudan hizmeti valilik üstlenecek. Bütçesi merkezden sağlanacak ve belediye başkanı hakkında görevi ihmal soruşturma süreci başlatılacak.

22 Ekim 2019 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Confiçyüs - Yetki,sorumluluk,gereğini yapma:

Şu işlerede bir bakılsın,

Oto kiralama,taksi,ulaşım otobüsü,münibüs.

Ruhsatlandırma,denetim,cezai işlem kanuni prosüdür 3 ayrı elde;

İlçe belediye, büyük şehir,emniyet de de..

Her şey keşme keş.

Sokaklar oto kiralama,duraklar motor kurye,saksı,kaldırımlar vitrin olmuş işgalde.

70,80 yıllık At arabası,payton kanunu ile bu gün iş çözülmeeeez.

Yeni düzenleme şart.

Cadde,ana cadde,sokak,kapı önü vs.gibi tanımlar tarif edilsin.

Kim neyi,nasıl yapacak kanuni hakları net,

Ceza ve ikaz,yaptırım kimde,kim ne yapar adam gibi takip edilsin.adammm.

Oto park,oto kiralama,yıkama vs.gibi..

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 23 Ekim 04:38
04

Jesus - Harika bir düzenleme olacak.baskanlik sisteminin getirdiği güzel bir uygulama.kocaelinde bir çok il ilce iç içe geçmiş durumda hangi il ilce nereden hizmet alıyor belli değil.hepsi topu birbirine atıyordu.sanirim bu karmasa ortadan kalkacak gibi.insallah tez vakit yürürlüğe girer bu kanun.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 23 Ekim 00:24
03

Emre4134 - Ben adaletten demokrasiden bahsedecek degılım siyasilerin kımlıgı ne olursa olsun saygılı olmayı adaletli olmayı savunurum bu uygulama chpye karşı bir projedir sanırım yaparsanız siyaset anlayışınızı demokrasi anlayışınızı yok demektir gun gelir aynı karade sız olmamanız için adaletten şaşmamanızı demokrasiden şaşmamanızı tavsiye ediyorum kuçuk hesaplar peşine duşmeyın gelecek seçim de ne CHP ne AKP...... Ikdıdar REFAH PARTISI

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 22 Ekim 22:59
02

Erkan Tekin - ZERRE KAFAR INANMIYORUM.GERCEKLESSEDE SISTEM CALISMAZ.BIR ISIMIZ OLSA TUM ILCE BELEDIYELERI DIYORKI BUYUKSEHIR I ARAYIN.TOP GIBI GIT GEL .SIMDIDE VALILIK CIKTI BASIMIZA.BOS BOS ISLER.DENETLEME MEKANIZMASI CALISMADIGI SURECE BU ULKEDE DUZELME OLMAZ.SAYIN VEKILLER HALKLA ICICE OLMADIGI SURECE YINE DUZELMEZ.KIBIRLERINDEN YANLARINA YAKLASILMIYOR....

Yanıtla . 31Beğen . 5Beğenme 22 Ekim 13:18
01

Nurettin Ozturk - Bir kamu görevlisi birden fazla görevi olsa bile sadece bir kurumdan maaş alacak alabilecek diye kanun neden çıkmaz,birden fazla görevi var diye devleti soymayacak soyamayacak.

Yanıtla . 16Beğen . 1Beğenme 22 Ekim 11:58Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?