İzmit’teki o hastaneye 1 yıl konkordato

İzmit’in en önemli sağlık merkezlerinden biri olan, geçen yıl tam da ekonomik kriz döneminde Yeniköy’de 75 yataklı bir hastane açarak dikkatleri üzerine çeken Kocaeli Tıp Merkezi bir süredir ekonomik sıkıntılarla boğuşuyor.

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

TEMMUZ'DA

Resmi unvanı İzmit Özel Poliklinik Sağlık Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi olan Kocaeli Tıp Merkezi 17 Temmuz tarihi itibariyle konkordato ilan ettiğini duyurmuştu. Özel Kocaeli Tıp Merkezinin geçtiğimiz hafta konkordato duruşması yeniden görüldü. Hastaneye tam bir yıl süreyle konkordato hakkı tanındı.

DAHA BÜYÜK BİR BİNAYA GEÇMİŞTİ

AK Parti’den Kocaeli Milletvekili aday adayı da olan Yaşar Ellialtı’nın sahibi olduğu Özel Kocaeli Tıp Merkezi, yaz ortasında yaptığı konkordato başvurusunun ardından şu açıklamayı yapmıştı.
“Müvekkilimiz İzmit Özel Poliklinik Sağlık Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi 27.09.2002 tarihinde Kocaeli Halkına sağlık alanında hizmet vermek amacıyla kurulmuştur.
17 yıldır faaliyet gösteren müvekkilimiz sağlık kuruluşu, hizmetlerini yasa ve ahlak kuralları çerçevesinde, tutumundan taviz vermeden sürdürmekte olup açılışında sadece poliklinik hizmetleri verirken ticari olarak kendi sektöründe ilerleyerek önce 2006 yılında tıp merkezi, sonrasında 2011 yılında daha büyük bir binaya geçerek cerrahi tıp merkezi ve 2017 yılında da A grubu cerrahi tıp merkezi statüsüne yükselmiştir.

75 YATAKLI HASTANE

Firmamız büyümesine devam ederek cerrahi tıp merkezine ek olarak 75 yataklı bir hastanesi ve 291 personel istihdamı ile kamu hizmeti vermeye başlamış olup şu andaki faaliyetleri ile geniş bir hizmet kitlesine hitap etmektedir.

DÖVİZ BAZLI İTHAL

Ne yazık ki MR, Tomografi, son teknoloji fizik tedavi ünitesi ve 40 yataklı yenidoğan ve yetişkin yoğun bakım cihaz donanımı, 4 boyutlu doppler ultrasonografi cihaz parkuru gibi tıbbi cihazlar ülkemizde üretilmeyip yurt dışından döviz bazlı ithal edilmektedir.

KUR OLUMSUZ ETKİLEDİ

Bu neden ile müvekkilimiz sağlık kuruluşu son teknoloji imkanlar ile donatılmış büyük ölçekli tıbbi yatırımlarını Euro üzerinden yapmak zorunda kalmıştır. Ülkemizde yabancı piyasaların manipülasyonları nedeni ile son dönemde piyasalarda yaşanan nakit akışı sıkışıklığı, TL’de yaşanan aşırı değer kaybının piyasa faizlerini öngörülebilir düzeyin çok üzerine çıkarması ve dövizin iki kata yakın değer kazanması firmamızın nakit akış tablosuna olumsuz yansımıştır.

GECİKMİŞ ÖDEME YOK

Müvekkil öncelikle hizmet verdiği hastalarını, alacaklılarını mağdur etmemek ve faaliyetlerine devam etmek için konkordato talep etmiştir. Firmamızın gecikmiş bir banka ödemesi dahi mevcut olmayıp tüm mal varlıkları borçlarını karşılayacak seviyededir.

BU SÜREÇTE ZORLANDIK

Global ve yerel piyasalarda yaşanan olumsuzlukların yansıması müvekkilimizi bu sürece zorlamıştır. Konkordato mühleti içerisinde özellikle çok az sayıdaki Ulusal Sermayeli Bankalara ve piyasaya olan borçların ödenmesi sureti ile hastalarımızın mağdur olmaması için her türlü önlemler alınacaktır. Müvekkilimiz polikliniği ve hastanesinde tüm Doktorları ve 291 personeli ile sorunsuz biçimde hizmet vermeye devam etmektedir.”

21 Ekim 2019 - Ekonomi

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?