Kocaeli'ye müjde... Yeni otoyol onaylandı

Projeye göre, Yalova-İzmit Otoyolu güzergâhı, Yalova Bağlantı Yolunun bitiş kilometresinden başlayıp, Kocaeli TEM Otoyolu üzerinde planlanan Tepetarla kavşağına bağlanacak. Yalova-İzmit Otoyolu ana güzergahının toplam uzunluğu yaklaşık 65 kilometre olacak.

Büyütmek için resme tıklayın

KGM TARAFINDAN ONAYLANDI

Yalova- İzmit Otoyolu Projesi için 5 adet alternatif güzergâh belirlendi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin güzergah revizyon taleplerinden en uygun olanı KGM tarafından onaylandı.

ÇED SÜRECİ İPTAL EDİLMİŞTİ

İtirazlar sonrası değişikliğe gidilen Yalova İzmit Otoyolu ile ilgili yeni bir proje daha hazırlandı. Yalova-İzmit Otoyolu Projesi için belirlenen ana güzergah ve alternatif güzergâhları kapsayacak şekilde hazırlanan ÇED Başvuru Dosyası 2015 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunularak projenin ÇED süreci başlatılmıştı. Ancak Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), alternatif güzergâh belirleme çalışmalarının devam ettiği belirtince projenin ÇED süreci iptal edilmişti.

KGM ONAYLADI

Yapılan çalışmalarda ise Yalova-İzmit Otoyolu Projesi için 5 adet alternatif güzergâh belirlendi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin güzergah revizyon talepleri de değerlendirilerek bu alternatif çalışmalardan en uygun olanı seçilerek KGM tarafından onaylandı.

59.1 KİLOMETRESİ KOCAELİ’DE

Proje kapsamında yaklaşık 7.304,019 metre uzunluğunda bağlantı yolu ve yaklaşık 5.600,948 metre uzunluğunda D100 Bağlantı  Yolu planlandı. Bağlantı yollarının toplam uzunluğu yaklaşık 12,9 kilometre. Planlanan Yalova – İzmit Otoyolu (bağlantı yolları dahil) yaklaşık 77,9 km uzunluğunda olup, yaklaşık olarak 18,8 kilometrelik kısmı Yalova, 59,1 kilometrelik kısmı ise Kocaeli sınırları içerisinde kalacak.

PROJENİN MALİYETİ İSE 500 MİLYON

Yalova-İzmit Otoyolu, Kocaeli’de Karamürsel, Gölcük, Başiskele ve Kartepe ilçeleri sınırlarından geçecek. Projenin maliyeti ise 500 milyon lira olarak hesaplandı. Yeniden ÇED süreci başlatılan proje ile ilgili inceleme ve değerlendirme toplantısı yapıldı. 

OTOYOL İÇİN ÇED SÜRECİ BAŞLADI

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Karayolları 1. bölge Müdürlüğü tarafından Yalova Altınova, Çiftlikköy ilçeleri, Kocaeli, Karamürsel, Gölcük, Başiskele sınırları içerisinde yapılması planlanan  Yalova- İzmit bağlantı yolları dahil  otoyolu projesi ile ilgili olarak 25.11.2014 tarih ile resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 2. inceleme değerlendirme süreci başlamış ve çevresel etki değerlendirmesi raporu halkın görüşüne açıldı.

ÇED yönetmenliğinin 11 maddesi 4. bendinde Çed raporunu incelemek isteyenler Bakanlık merkezinde veya il Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında bakanlığa veya valiliğe görüş ildirebilirler. Valiliğe bildirilen görüşler bakanlığa iletilir. Bu görüşler komisyon tarafından dikkate alınır ve bakanlıkça yeterlilik verilmiş kurum kuruluşlar tarafından çed raporuna yansıtılır denilmektedir.

11 Ekim 2019 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Alp - Yalova izmit otoyolu ile ilgili bilgi sahibi olan vsrmı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Aralık 15:14
03

Izmitli41 - Proje ortaya atılalı 9 yıl olacak. Biran önce başlasında kurtulalım izmir,bursa,sakarya,ankara trafiğinden

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Ekim 03:15
02

İsmail Oruç - 5 sene önce temel atma töreni yapılan kandıra yolu ne oldu?

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 11 Ekim 23:07Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?