Kartepe Zirvesi'ni Emine Erdoğan açacak

Dünya çapında alanında uzman isimler mutlu şehir için Kartepe Zirvesinde bir araya geliyor.

Büyütmek için resme tıklayın

MUTLU ŞEHIR ZIRVE DE

Dünyada sayılı zirveler arasına giren 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında yurtiçi yurtdışı pek çok akademisyen siyasetçi yazar kültür-sanat insanı iş insanlarının katılımıyla gerçekleştirilecek zirvenin açılış konuşmasını Emine Erdoğan yapacak. Zirve öncesi yaptığı açıklamada Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın İnsanlarımızın ve şehirlerimizin daha mutlu olması için konuşacak tartışacak mutlu şehre çıkan yeni yolları açmaya çalışacağız dedi.

METROBÜSÜN MUCİDİ DE ZİRVEDE

Yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda entelektüelin konuşacağı zirveye Kolombiyanın başkenti Bogotanın belediye başkanı aynı zamanda metrobüsün mucidi olarak kabul edilen Enrique Penalosa da katılıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi önderliğinde sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler paydaşlığında gerçekleştirilen Kartepe Zirvesi 2019 dünya çapında önemli konuşmacıları ağırlamaya hazırlanıyor.

AÇILIŞ KONUŞMASI EMİNE ERDOĞANDAN

Teması Şehircilik ve Mutlu Şehir olarak belirlenen açılış konuşmasını Emine Erdoğanın yapacağı zirvenin açılışında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu BM Türkiye Mukim Temsilcisi Alvaro Rodrigez AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın kamuoyuna hitap edecek.

BOGOTA BELEDİYE BAŞKANI DA ZİRVEDE

Yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda entelektüelin konuşacağı zirveye Kolombiyanın başkenti Bogotanın belediye başkanı aynı zamanda metrobüsün mucidi olarak kabul edilen Enrique Penalosa da katılıyor. Şehircilik ve geleceğin şehirleriyle ilgili sorunların disiplinler arası bir yaklaşımla masaya yatırılacağı ve üç gün sürecek zirve kapsamında Kültür Kenti Vakfı Başkanı Ahmet Misbah Demircan Futurist Cem KINAY NEF Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur İKSV GENEL MÜDÜRÜ Görgün Taner GELARD Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Pamir TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan TASCA Başkanı Dr. Muhammed Adil ve Tarihçi-Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı D. Mehmet Doğan da konuşma yapacak diğer isimler arasında bulunuyor.

AMAÇ YAŞAM KALİTESİ YÜKSEK 

15 panel-konferans 13 akademik oturum 2 forum ile Şehir Ekonomisi İş ve İstihdam konulu çalıştayın düzenleneceği zirve kapsamında barınma ulaşım istihdam çevre temizlik sosyal hizmetler kültür-sanat sağlık spor şehir suçları iklim afet güvenlik gibi şehir hayatında yaşam kalitesini doğrudan belirleyen alanlarla ilgili sorunlar bilim insanları ve uzmanlar tarafından ele alınacak mutlu şehre ulaşmak için yapılması gerekenler değerlendirilecek.

MUTLU ŞEHRE ÇIKAN YENİ YOLLAR

Dünyanın sayılı zirveleri arasına girmeyi başaran Kartepe Zirvesi 2019 ile ilgili açıklamada bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın İnşa ettiğimiz şehirler nasıl diye sorarsak dünya şehirlerinin görüntüsü bunun cevabını içeriyor. Pek parlak değil maalesef. İnsanın kendisiyle çevresiyle dünyayla diğer insanlarla ilişkisi şehirlerde büyük bir sınav veriyor. Kartepe Zirvesinde bu yıl şehirlerimizin mutlu olması için gerekenleri tartışacağız teknolojinin şehirlerimize nasıl akıl katacağını inceleyeceğiz. Çevremizle ahdimizi yenilemenin yollarını arayacağız. Ulusal ve uluslararası arenada söz sahibi birçok akademisyen ve bilim insanının katılımıyla her bireye toplumun her kesimine ulaşması gereken faaliyetleri değerlendireceğiz. Zirvede mutlu şehre çıkan yeni yollar açmaya çalışacağız dedi.

ÇOK SAYIDA ÜNİVERSİTE PAYDAŞ

Kocaelinin kış turizminde gözde bölgesi Kartepede gerçekleştirilecek zirvenin paydaşları arasında  Kocaeli Üniversitesi Gebze Teknik Üniversitesi Sakarya Üniversitesi İstanbul Medeniyet Üniversitesi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İstanbul Üniversitesi İbn Haldun Üniversitesi Yıldız Teknik Üniversitesi Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Şehir Üniversitesi Üsküdar Üniversitesi Kocaeli Sanayi Odası Kocaeli Ticaret Odası Marmara Belediyeler Birliği ve Kültür Kenti Vakfı bulunuyor.

AYRINTILI BİLGİLER WEB SİTESİNDE

Üç gün sürecek zirve sonunda oturumlar ve konuşmalardan oluşan ortak akıl Zirve Bildirgesi olarak ulusal ve uluslararası kamuoyunun dikkatine sunulacak.

Zirve programıyla ilgili ayrıntılı bilgiler 15 Ekim 2019 tarihinden itibaren www.kartepezirvesi.com [http://www.kartepezirvesi.com/] adresinden öğrenmek mümkün.

11 Ekim 2019 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?