İmar Barışı'nda yeni gelişme!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’da yaşanan 5.8’lik depremin ardından yeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

YAPI KAYIT BELGESİ

Hazırlıkları süren torba yasa taslağına eklenmesi öngörülen bir maddeyle, Türkiye genelinde imar barışına başvurup yapı kayıt belgesi alan milyonlarca binaya yapı denetim zorunluluğu getirilmesi tartışılıyor. Rapora göre bunlardan riskli görülenler 60 gün içinde yıkılacak ve bunlar kentsel dönüşüm kapsamına alınarak, tüm olanaklarından yararlandırılacak.

10 Ekim 2019 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Kemal Adalı - Bu yasa 31-12-2107'den önce yapılan kaçak yapılara af getiriyor.Peki bu tarihten önce kaçak kat yapma imkanı olup ta yasalara saygılı olduğu için yapmayanların günahı ne.?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Kasım 12:19
01

ABDÜLVAHİT - ömrümde böyle saçma birşey duymadım. şu murat kurum kadar basiretsiz bir bakan da görmedim. ben inşaat mühendisiyim. imar barışının çıkarılmış olması başlı başına yanlış olduğu halde sırf para gelsin düşüncesi ile yapıldı. insanlardan para toplandı. o kadar hazırlıksız ve alt yapısı olmadan bu iş yapıldı ki. süreç içerisinde neredeyse 15 günde bir mevzuat değişti, genelgeler yayınlandı. daha önce sizde haber yaptınız kendi içerisinde tutarsız ve çelişkilerle doluydu. örneğin, 8 daire kısmi iskan almış 10 daireli bir binaya dedilerki siz 10 daire için imar barışından faydalanmalısınız. daha önce alınan iskanlar geçersizdir. oysa o binada yapı denetimde vardı, resmi olarak projelendirilmiş ruhsatlanmış ve birsürü harç yatırılmıştı. bunlar yuok sayıldı. bunun yanında hiç bir denetim ve ruhsata tabi olmayan binalar yolda dahi olsa imar barışından faydalandırıldı. bu saçma değil mi. mesela en son yapılan para yatırılması uzatılması ile temmuz ayında tutarın %25 i yatırılacak kalanıda yılbaşına kadar taksitler halinde ödenecek ti. fakat alt yapı o kadar eksik o kadar plansız ilerliyor ki süreç 31 temmuzda bile insanlar bankalarda peşinatı yatıramadılar sistemde gözükmüyor diye. şimdi adam çıkmış diyor ki imar barışından faydalananlar size birde yapı denetim zorunluluğu getiriyoruz. risk analizi yaptıracaksınız geçerse sıkıntı yok geçemezse yatırdığınız para da yanacak birde binanızı da yıkacaksınız. yuuuuuh. bre d..siz. izan yok mu yahu. söylesenize imar barışından bile faydalanmamış milyonlarca bina ne olacak. öbürü en azından devlete harç yatırdı. bu onu bile yapmadı. binası denetime girmeyecek öylemi. yahu ben çıldırıyorum. tabi adamı referansla odtü mezunu piyasanın tozunu yutmadan emlak konuta yönetici yap oradan genel müdür oradan toki hoop bide bakanlık. sonuç böyle tabi. bu adam proje müellifinin sıkıntısını bilmez, yapı denetimin problemlerini bilmez, belediyecinin yaşadığı zorlukları bilmez. kimin hangi problemini çözecek, tabi ki olacağı bu.

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 10 Ekim 12:31


Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?